! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Tek cümleye sığmadı, o yaşanılası ve yaşanılan kelime.

Diğer masadan yaklaşık beş-altı metre uzaklıktayım. Masanın etrafına yedi-sekiz adam dizilmiş ve nerden baksan dokuz ayrı fikir yatırılmış masaya. Kafalarının içindeki fikirlerden fazla olan o ortak fikir kimse tarafından görünmez, masaya yatırılmış dokuzuncu fikir anadan doğma bir hâldedir ama kimse utancından bakıp da söyleyemez.
Nihayet içlerinden biri dayanamaz ve söyler. “Ben bu cümleyi kurmak için, tam iki saat düşündüm”. Ama cümleyi söylemez. O cümle neydi,,,,,,,,,yasaktı sanki.

Tek cümleye sığmadı, sığsaydı o yaşanılası ve yaşanılan kelime.

Bir başka masadan; bu da yaklaşık iki-üç metre ötede; uzaklıktayım. Masanın etrafında dokuz-on kadın dizilmiş ve nerden baksan on bir fikir yatırılmış masanın üstüne ve masanın üstünde ne kadar fazla fikir varsa hepsini de görür kadın ve bir müddet sonra içlerinden biri çıkar ve şöyle der “Bu adamların topuna kibrit suyu.”
Diğer farklı düşünen kadınların hepsi bir ağızdan “Haklısın.” der. Ama cümleyi söylemez. O cümle neydi,,,,,,,,,yasaktı sanki.

Tek cümleye sığmadı, sığmadı o yaşanılası ve yaşanılan kelime.

...ve bu masa ise diğerlerinden biraz daha yakın. Masanın etrafında iki adam ve nerden baksan iki de fikir var. İkisi de birbirine çok yakın iki fikir. Adamlardan biri şöyle der “Şu kadınların hepsi de birbirinden güzel be kardeşim”. Ama cümleyi söylemez. O cümle neydi,,,,,,,,,yasaktı sanki.

Tek cümleye sığmadı, derken o yaşanılası ve yaşanılan kelime.

...ve bu masa da en az diğeri kadar yakın. Bu masada ise iki kadın oturuyor. İkisinin de kafasında nerdeyse tek fikir ve yatırmışlar masaya boyluca, boyuna aynı şeyi söyleyip duruyorlar. “Bu adamların topuna kibrit suyu.”
İkisinden birisi buraya doğru bakar ve diğerinin kulağına bi şeyler fısıldar. Ama cümleyi söylemez. O cümle neydi,,,,,,,,,yasaktı sanki.

Tek cümleye sığmayınca, işte o a’n yaşanılası ve yaşanılan kelime...

...ve nihayet oturduğum masa. Ben, masanın en açık kısmındayım ve karşımda bir kadın. Kadının aklındakiler tek cümleye sığacak kadar; benim aklımdakine gelince, kadının aklındakilerle birleşince. Tek cümleye sığmaz işte o iki kelime. Ama cümleyi söylemez. O cümle neydi,,,,,,,,,yasaktı sanki.


Ö.S.D.
Ocak 2005

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......