! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
26 May 2008

Ö.S.D. / Denge-siz

Hep dönüp dolaşıp aynı yere gelir insan. Ya yeniden başlarsın tecrübelerinle eskittiğin bir şeye ya da sonundasındır tecrübe ettiğin bir şeyde. Neden böyledir ya da böyle olmasında her hangi bir sakınca var mıdır? Sanırım hayır! Hayır, çünkü şimdiye değin böyle olmasında ayrıca bir keramet vardır. İnsan kimi zaman tevekkül ile özümserken kendini ve kendindekileri, kimi zaman da karşı çıkar kendine ve kendinde olan her şeye. Neden böyledir ya da böyle olmasında her hangi bir sakınca var mıdır? Sanırım yine hayır! Hayır, çünkü denge diye aranan şey zaten bunun böyle işliyor olmasıdır.

Kişi, zaman zaman olup bitenleri bir türlü anlayamaz ve aslında çoğu zaman da anlamak istemez (hesabına gelmez). Bir şeyin olup bitmesi sürecinde olma hâlinden ziyade bitmesi, kişide pek huzursuzluk yaratan bir neticedir. Fakat kişi, kimi zaman da bitmesinden keyif aldığı durumlar içerisindedir ve bulunduğu durumdan kurtulmak için elinden geleni yapmakla kendini hükümlü tutar. Hatta bitmesi için inancı ne olursa olsun, içten içe bir yakarış içine dahi girer.

Kişi, ben duygusunu bazen bilmeden ve çoğu zamanda isteyerek her şeyin önünde tutmaya gayret eder. Bu çabası nedensiz değildir elbet. Çünkü kişi, önce “ben”i kurtardıktan sonra “ben”in dışında kalanları kurtaracağını düşünür ya da zanneder. Oysaki durum ne olursa olsun, “ben”, kurtulmanın mutlak tadını bir başkasını kurtarmadıkça alamaz. Yine burada doğanın şaşırtan dengesi söz konusudur (doğa, yanıltıp tersini göstermeye programlanmış gibidir).

Akıl denilen ve yaşayan bu olgu her canlıya verilmemiştir (Tabi burada da ayrı bir denge vardır.). Aklı olan her canlı, dışında olup bitenlerin farkında olduğu gibi, kendi kendisinin de farkındadır. İşte bu farkındalığın egoyla birleşmesi ile, her kişinin kendi özünü kayırma eğilimi ortaya çıkar. Meydana gelen bu durum, insan ilişkilerinde gayet rahatsız edici sonuçlar doğurduğu gibi kişiyi, yalnız, huzursuz, kuru ekmeğin tadından maruz ve hepsinden önemlisi erdemsiz kılar. İşte akıl tam da bu sırada insana yakışan özelliği ile kendini gösterdiğinde, kişi iç refahını bulma şansı elde eder ama her kişi bu fırsatı göremeyebilir veya görmek istemeyebilir ya da gördüğü halde görmezlikten gelir. Sonuçta kişi bunca olup-bitenden nahoş bir hâlde yakınır ve neden böyle diye kendinden başka her şeyi suçlar.(En başta Tanrı olmak üzere, devlet düzeni, otorite, kurumlar, patron, iş arkadaşı, ev ahalisi...vs.)

Bir şey, yani her hangi bir şey, neden olur yahut olmuyorsa neden olmaz? Olur çünkü, olan şey: üç sürecin birinde bulunmak, zorundadır.

Bu üç şey:
-olan
-olmayan
-ve bu ikisinin arasını dolduran

üç farklı zamandır. Evet, tahmin edilebileceği gibi üçünün de birleştiği tek olgu zamandır. Dolayısıyla bir şey, yani herhangi bir şey bu üçünden birindedir. Bu bir şeyin sorun olduğu zaman dilimi olup- olmaması değildir. Asıl sorun kişinin olduğu zaman dilimidir. Kişi bu zaman dilimi içinde nerede durur ya da nerede seyehat eder?

Yani beklenilen, olması istenilen şey, "olmaması/istenmeyen" ile ilgiliyse, bu durum sorunu kendisiyle birlikte getirmektedir. Meselâ olan ya da olmayan herhangi bir durum iki ayrı insan için ayrı sonuçlar getiriyorsa bu durumun neticesiyle değil, kişinin neticeden ne beklediği anlamına geliyor demektir.

Şimdi her kişi kendisi için olumlu neticelerin sürekliliğini düşünsün. Düşünemez, çünkü az önce söylediğmiz üç zaman diliminden "birinden-birine" geçiş yapmak zorundadır. Neticenin durması pek mümkün değildir. Bu, zamanın da durması anlamına gelir, ki böyle bir durum yaşayanlar için bir yana cansız varlıklar için dahi olanaksızdır. Netice değişkendir, haliyle istenilenlerde bu doğrultuda zaman içinde farklılıklar gösterir.

Örneğin herhangi bir neticeden mutluluk duyduğunuzu farz edelim. Ama bir zaman sonra bu mutluluğun başka bir neticeyle bastırıldığını öngörelim. Kişinin ilk tepkisi “Of yaa! Neden böyle olur ki? Tam da huzura kavuşmuşken...” ya da bunu kendi kuracağınız cümleyle değiştirebilirsiniz; fakat verilen tepki her ne olursa olsun buna benzer özellikler taşıyacaktır.

İşte asıl sorun, istenilen bir neticenin sürekliliğini koruyamaması ve kişinin bunu korumak için elinden geleni yaparak, bunu korumaya çalışması. Ama sonuç çok kez değişmez, değişen tek şey duygulardır.

Peki bu neden korunamaz ya da bu denge neden sağlanamaz?
Kişi, işte bu dengeyi aradığı zaman tam da aranan dengenin orta yerinde durduğundan çoğu zaman bihaberdir!
Denge, dengesiz gibi görünen durum ve asıl bitmeyecek olan zaman diliminden başka bir şey değildir. Denge, değişkendir.
Durağan değildir. Kişi farkında olmasa bile, fıtratından ötürü kendindekilerle çevresindekiler uyum içindedir. Çevresinde bunca şey olup biterken (değişirken), kendi kendisini tek bir zaman içinde tutmaya çalışması, asıl dengesizlikten başka bir şey değildir. Örneğin: beşer âlem algısı için, sürekli mutluluk! Mümkün değildir ve sanıldığı gibi de bir tadı yoktur.

Olan ve olmayan şeylere gelince, bırakın neden olup olmadığını da neticelerden pay çıkarın. Elbette bir şeyin istediğiniz doğrultuda olması/olmaması için elinizden geleni yapın ama olan-olmayan ne varsa, bunun bir denge oluşturduğunu, dengeden ötürü olduğunu unutmayın


Ö.S.D.
Ocak 2005

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......