! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Filmi İlzemeyenler İçin:
Biraz Yin-Yang(1), biraz Tasavvuf(2), biraz Mum ile Pervane(3)


(3)
Divan Edebiyatı'ndaki ikinci önemli metafordur.Âşık ile Maşuk arasındaki ilişki en can alıcı şekilde anlatan temalardan birisidir.

"Mum bir ışık yayar, bu ışık aşkın aydınlatılması mânasına gelir. Bir şairin dediği gibi aşk ateşi önce maşuku sonra âşıkı yakar. Mum sevilendir ve etrafındaki pervane ona âşık olan kişidir. Aşkın oluşması bir bakışla yani tek bir kıvılcımla olur; işte bu kıvılcım mumun üzerindeki ateşi yakar. Daha sonra pervanenin mum etrafında dönüş süreci başlar. tıpkı pervanenin mum ışığına giderek yakınlaşmak istemesi gibi âşık da tutkunu olduğu sevgiliye giderek daha çok yakınlaşmak ister... ta ki mumun alevine dokunup kanadını yakıncaya kadar. Mum bu esnada kovalandıkça yakalanmak isteyen bir sevgili gibidir. Aşk, sevgili merkezli bir dönüşten ibarettir. Ne yapsanız, ne etseniz, ne okusanız ne yazsanız; yolunuz hep sevgiliye çıkar. Mumun alevinden etkilenip ona ilk dokunuşu yapan pervanenin yanan kanadı, azap içindedir. Azabın anlamı "acı, elem, ıstırap"dır ve bir diğer anlamı da "lezzet"tir. Âşığın tattığı bu acı, bir zaman sonra onun tabiî hali olmaya başlar. Öyle bir nokta gelir ki pervane metaforundaki âşık, mumun alevinden aldığı şevkle iki kanadıyla ateşe sarılmak ister ve tamamıyla yanar. Bu benzetme, aşığın sevgili huzurunda can vermesi ile özdeşleşir; ve mumun bundan hiç haberi yoktur. Kaldı ki aşk, sevgili için olmaktır."
(bkz.: İskender Pala)

Fragman
The Fountain (Hayat Ağacı) / HQ Trailer / 2006Filmin Örnek Müziği İçin buraya bakın..
>

1 Yorum:

ömero dedi ki... 9 Aralık 2008 02:02  

ab-ı hayat: "hayat çeşmeesi(suyu)" eşlemesi için kullanılıyor fakat filmdeki tema hayat ağacı üzerinden işlenmiş. Elbette filmdeki ağacın beslendiği su ab-ı hayat. Zaten bu yüzden hayat ağacı kıvamına geliyor.

Ahh o ab-ı hayat der gibisin?

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......