! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Konu “sanat” olduğun da, akla ilk gelen kavramlar içindedir insan; hatta ilk sırayı teşkil etmektedir denilebilir. Sanat: akıl, duyu ve hislerin birer ifade(anlatım) aracı. Yani amaç, insanın kendini sürekli ifade etme isteği olduğunda, bu ifade biçimini(devinimini) paylaşma konusunda sanata olmazsa olmaz işlevsellik(araç) niteliği yüklüyor. Sanatın bu ifade aracı olmasındaki en büyük etken kuşkusuz insanın iç dünyasında gizli. İşte insan bu gizi açığa konumlandırırken, bir araç olarak sanatı kullanıyor.

Bence burada önemli olan sanatın ne olduğundan ziyade ne anlattığı, nasıl anlattığı, niye anlattığı. Buradaki “ne” ve “nasıl”a sanat, Edebiyat, Sinema, Tiyatro, Müzik, Plâstik Değerler ve Fotoğraf gibi alanlarda yanıtlar arıyor-veriyor. Bu yanıtların hep aynı konulara sürekli farklı cevaplar vermesindeki neden ise, insanın, en başta da belirttiğim gibi akıl, duyu ve hisleriyle tükenmeyen kombinasyonlar üretmesinde yatıyor. Sanatın hayat içindeki cazibesini de artıran en büyük etkenlerden birisi de bu sanırım. Yani kişisel ama aynı zamanda da evrensel, sınırlı ama aynı zamanda da tükenmeyen bir kavram olmasıyla ilgili.

Sonuçta olması gerekti ve oldu…


0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......