! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Sultana (asıl adı Songül Aktürk), hip hop müzisyeni, söz yazarı, yorumcu.

Uzun yıllar ABD'de yaşadı. San Francisco ve New York'ta çalıştı. Burhan Öcal ve Jamaladeen Tacuma ile sahneye çıkarak ilk profesyonel çalışmasını gerçekleştirdi. Groove Alaturca albümünde Kısmet ve Katibim adlı iki parçasıyla yer aldı. İlk albümü Çerkez Kızı'nı müzik adamı Ahmet Ertegün'ün yönlendirmesiyle 1999 yılında hazırladı. Bu albümde yer alan Kuşu Kalkmaz adlı parça çeşitli tartışmalara yol açtı, klibi yasaklandı.

Kaynak: wikipedia.org

Sultana / Çerkez Kızı / 1999

Albümki Parçalar:

 1. Intro (0:31)
 2. Çerkez Kızı (3:59)
 3. Big City (4:21)
 4. Interlude (1:05)
 5. Filo Sepet (4:10)
 6. Kaymak (3:54)
 7. Interlude (0:54)
 8. Hadi Hadi Git İşine (3:60)
 9. Kuşu Kalkmaz (4:25)
 10. Hümanizm (4:25)
 11. Interlude (1:04)
 12. Hatırladın Mı? (3:31)
 13. Interlude (1:01)
 14. Pek Yaman (3:18)
 15. Patron (3:60)
 16. Melo Outro (4:33)
Albümden Parçaları Dinlemek İçin: amazon.com


Bir de SULTANA'nın çok tartışılan ve televizyonlardan kaldırılan "Kuşu Kalkmaz" klibi:Radyo Televizyon Üst Kurulu, yine ceza yağdırdı. Sultana'nın seslendirdiği 'Kuşu Kalkmaz' adlı şarkı nedeniyle Kral TV'nin yayını bir gün süreyle durduruldu. Aynı şarkının sözlerini kullanarak yayın yapan Show Tv ve İnterstar televizyonlarına birer gün yayın durdurma cezası, Number One televizyonuna da uyarı cezası verildi.
Dün İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin raporlarını ele alan Üst Kurul, Sultana'nın söylediği 'Kuşu Kalkmaz' adlı parçanın, 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un 4. maddesindeki 'genel ahlak, toplum huzuru ve Türk aile yapısına aykırı yayın yapılmamasına ilişkin' 'd' bendine aykırı olduğuna karar verdi.

Ahlakdışı argo
Şarkı ve klibi konusunda 'Alo RTÜK'e gelen yüzlerce başvuru
üzerine inceleme başlattığı belirtilen RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin konuya ilişkin raporunda, "Cinsellik üzerine kurgulanan klibin şarkı sözlerinde ahlakdışı argo, küçültücü, seviyesiz, kalitesiz ve gençleri zihinsel ve ahlaki yönden olumsuz bir biçimde etkileyebilecek sözcüklerin yoğun bir biçimde kullanıldığı görülmüştür" denildi. Bu arada Show TV'nin 'Pazar Keyfi' programında başta Aydın olmak üzere bazı sanatçıların 'Kuşu Kalkmaz' şarkısı üzerine yaptıkları bazı konuşmalar da, Show TV'ye yayın durdurma cezası getirdi.
Söz konusu raporda, klibe ilişkin görüşleri sorulan şarkıcı Aydın'ın "Türkler'in kuşu kalkar kardeşim, bütün Avrupa bunu bilir" dediği ve yanındaki manken arkadaşı Esra Balamir'e de "Sen hiç gördün mü, kuşu kalkmaz, gördün mü Türkiye sınırları içinde" diye sözler sarf ettiği belirtildi.

Erbil'in yorumu
'Pazar Keyfi' programının 2 Temmuz'da yayınlanan bölümünde de Mehmet Ali Erbil'in aynı şarkı üzerindeki yorumları, İnterstar'ın da bir gün yayın durdurma cezası almasına yol açtı. (aa)

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......