! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Biyografi
4 Mart 1965'te Bakırköy'de dünyaya geldi düşlerimizin tutsak kahramanı...
Müzikal anlamda 1993 yılında Düş Sokağı Sakinleri grubunu Murat Yılmazyıldırım ile birlikte kurarak profosyenellige adım attı.
1965'ten beri yaşadıklarımı ve yaşayacaklarımı Düş Sokağı Sakinleriyle paylaşmaktayım. En güzel bestem kızım Zeynep Ada'dır; ben güzel olan her şeyi severim, çünkü Rabbimi bana hatırlatır !..

Müziğe "Düş Sokağı Sakinleri" adlı müzik grubunun üyesi olarak değil bizzat kurucusu olarak başladı. Solo kariyerine "Su Düşleri" albümüyle başladı daha sonra Düş Sokağı Sakinleri'nden ayrılarak "Seyyah" isimli albümünü çıkardı. Kitap çalışmalarına başlayan Murat Çelik,Ekim 2004 yılında "Gülziya" isimli roman çalışmasını gerçekleştirdi. Roman ikinci baskısını 2005'in ekiminde yaptı. Ardından 2005 yılının sonlarına doğru "Aşkın Elif Hali" isimli şiir kitabını çıkarttı. Hissettiklerini ve yaşadıklarını: "Aklınızla kalbinizin kesiştiği yere dikkat edin, elimizde bir tek o kaldı" diyerek özetlemektedir.


AŞKIN ELİF HALİ
1. Yusuf'un Günlüğü (19:30)
2. Çalınmış Görüntüler Yönetmeni (06:23)
3. Kuyular İçindeyim (05:54)
4. Aşkın Elif Hali (08:54)
Parçaları Sanatçının kendi sitesinden indirebilirisniz...Murat Çelik
:
Vokal, Söz ve Müzikler, Akustik Gitar
Emre Karabulut: Perdeli ve Perdesiz Elektrik Gitar
Cem Aksel : Davul
Kaan Yıldız: Kontrbas

Konuk Sanatçılar
Z. Çağlar Namlı : Bağlama ve Geri Vokal (Yusuf'un Günlüğü)
Şenova Ülker: Flugelhorn ( Çalınmış Görüntüler Yönetmeni, Kuyular İçindeyim)

Murat Çelik için pek çok şey söylenebilir elbette ama sanırım en iyi anlatıcısı gene yaptığı müzik; gerçek sanatçılarda olduğu gibi. Murat Yılmazyıldırım'la yollarının ayrılmaları çoğu kişi tarafından üzüntüyle karşılansa da bence isabetli bir karar oldu(sebebi ne olursa olsun). Bunu ben ayrılmalarından sonraki iki sanatçının da yaptığı müzikleri kısas alarak söylüyorum. Elbette birlikteyken yaptıkları müziklere diyecek yok ama bu birlikteliğin aynı zamanda özgün çalışmalarını ketleyen bir birlikteliğe dönüşmesi(zamanla tabiî) aldıkları bu kararın ne denli isabetli olduğun en açık seslisi?göstergesi olmuştur. Her iki sanatçıda "aşkla" kavrulmuş ve aşkı anlatıyorlar(her ne kadar Yılmazyıldırım, "benim artık aşkla işim olmaz" îmâsını yapsa da). Benim bu aşk tercihim Çelik'ten yana. Özellikle de Seyyah albümünden sonra hangi aşkın daha kalıcı izler bıraktığı benim nazarımda belirdi. Elbette Yılmazyıldırımın da Cennet albümünü dinledikten sonra.

Cennet albümü Yılmazyıldırımın söz-müzik açısından en başarılı albümü bence.
Yılmazyıldırım'da müzik adına çok şey var ve bu çoklardan biri de heyecan. Bu heyecanı canlandıran, ritimsel duygular uyandıran yapısı Yılmazyıldırım'ın Çelik'ten ayrıldığı ve öne çıktığı en büyük noktalardan birisi. Çelik'te ise tam tersine dinginlik(ama sarsan bir dinginlik. Çünkü sarsılan bir merkezden gelir Çelik'in müziği.) söz konusudur. Artılarını ve eksilerini derecelendirme anlamında yapmıyorum. Elbette ikisi de çok değerli müzisyenler. Sadece bir tercih meselesi. Hepsi bu. Ö.S.D.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......