! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Şüphesiz film çekimlerinde oyuncu seçimi, ışıkçı, kurgu, senaryo gibi temel unsurların dışında önemli olan başka bir konu da sahne seçimleridir. Günümüzde bunların her birinin ayrı ayrı yönetmenleri ve yardımcıları bulunmakta. Ben izlediğim filmlerde bu sahne seçimlerine hayli önem verir ve filmi taşıyan unsurlardan biri olarak görürüm. Elbette çekimi yapılan sahnede anlatılmak istenen genellikle öncül olarak oyuncular üstünden verilir ve bunun dışında kalan diğer tüm görsel ve işitsel elemanlar ön plândaki vurgunun yardımcı/bütünleyici etkenleridir. Önemli bir sahne, bu elemanların kötü seçiminden kaynaklı olarak gözden kaçabilir, önemsiz hâle gelebilir.

Evet, bu bölümde filmlerden sahne kareleri yer alacak ve bu kareler, kadraja giren görüntünün estetik bir bütünlüğünü(renk, biçim, duygu açısından.) ön plâna çıkarmak için seçilecek. Fatih Pele filmindeki sahneler de bunlardan biri. Aşağıdaki iki karede fon ve ön plân gayet uyumlu bir bütün sergiliyor. ÖSD.

1987 yılında En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü'nü alan film bir baba ve oğlun, daha iyi bir hayat umuduyla İsveç'ten Danimarka'ya yaptıkları göç hikâyesini anlatıyor. Ancak hayat orda da sandıkları kadar kolay olmayacaktır. En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen Max Von Sydow'un muhteşem oyunculuğuyla Pelle The Conqueror, tutku, acı dolu mücadeleler sonucunda insan ruhunun kazandığı zafere dair etkileyici bir film.
(Kartonet'ten)


Fatih Pelle
Orjinal isim: Pelle Erobreren

Danimarka, 1987
Orijinal Dil : Danca
Süre : 146

En İyi Film Altın Palmiye Ödülü, 1988
En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü, 1989
Senaryo : Bille August
Oyuncu : Erik Paaske
Kurgu : Janus Billeskov-Jansen
Görüntü Yönetmeni : Jörgen Persson
Film Öyküsü : Martin Andersen NexöYönetmenin diğer filmleri için bakınız...

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......