! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Pek çoğumuz, Michelangelo'nun Sistine Şapeli’nin tavanına yaptığı ve en çok bilinen fresklerinden birisi olan "Âdem’in Yaratılışı" sahnesini bilir. Burada henüz enerjisini almamış Âdem umarsız bir hâdle, bir kaya parçasına yaslanmış(henüz canlı bir âlemde olmadığını vurgulamak için) ve serilmiş vaziyette ilahi dokunuşu bekler. Bu çalışmada da insanın yaradılış sürecinin bir parçasını/devamını çağrıştıran etkileşimler sıralanmıştır. Yaratılış bir süreçtir ve şeyler yaratıldıktan sonra "var olma" serüvenleri devam eder. "Ben oldum" diyip bir kenara çekilmezler. İnsandan başka, diğer canlılar bunu içgüdüsel ve otonom olarak "oturmuş bir sistem" içinde gerçekleştirirler. Cansız diye tabir ettiğimiz varlıklarda aynı süreç ve etkileşim içindedir. İnsanda olay biraz daha karmaşıktır. Anlaşılması güç tepkilerle ve yoğun bir algılama sistemiyle kendi kendini bu süreçte değişik yollar ve araçlarla ifade eder(ler). Bu insanın en temel doğasıdır ve yerleşmiştir(karmaşık ve kendi dışında kalan diğer tüm canlı ve cansız varlıklarla iletişim hâlinde olması). Çünkü insan bir kere oldu mu, artık hep "olmak savaşı" güdüsüne dâhil olmuştur( Jean-Paul Sartre'ın dediği gibi "İnsan Seçme Özgürlüğüne Mahkûmdur.").

Bu çalışmada, var oluş sürecinde insanın kendi kendini değişik zaman ve mekânlarda yeniden var etme eşgüdümünü vurgulamak istedim.

(1) Kendisiyle dans eden "ben" kusursuz uyumun bir arayışı olarak nitelendirilebilir.

(2) Bir diğerinde ise, durumlar ve olaylar karşında tanrı tarafından yeniden yaratılamayacağına göre(dünyevi zaman için geçerli) kendini yine kendisiyle yeniden var etme(yeni biçin ve kimlik oluşturma) isteğiyle alev almış ve kendini yeniden meydana getirmek adına kül etmeye hazır iki bendeni görüyorsunuz. Burada ayrıca Zümrüd-ü Anka/Simurg örneğine bir gönderme de söz konusudur. Örneğin, insanın kalp atışını sağlayan enerjiyi yine kendi bünyesinin üretmesi gibi.

(3) Burada ise bir bütün olarak görünen biçimin, parçalardan meydana geldiği ve her parçanın birbirinden farklı ama bütünde tek bir görünüş/biçim olmuş bir yapı var. Bu yapıda her parça önemli ve eksiği kabul edilemez, tamamlayıcı unsur özelliği bulunmaktadır. İnsan sonlu-sonsuz içinde(Einstein'in "Uzay sonsuz değil, ama sınırsızdır.")hangi paçanın/parçaların bütünüdür ve başka başka bütünlerde hangi parçaları oluşturur? İşte resim 3, bunun insanın kendisiyle "parçalı bütünlü" bir hâlde bulunduğunu anlatıyor.

(4) Konuşmak ve Çaresizlik ön plândadır ve çaresizlik bilmektir! Bildiği şey ise elinden bir şeyin gelmediğini bilmesidir. Sıkışmışlık ve enine-boyuna bir süreklilik vardır. Konuşmayı metafor üzerinden açıklar ve "insan yalnızca kendisiyle konuşabilir"i savlar.Parçalı Bütünlü / 2006

(1)


İSİMSİZ - DİJİTAL BASKI - 90cm x 230cm - 2006(2)


İSİMSİZ - DİJİTAL BASKI - 90cm x 230cm - 2006(3)


İSİMSİZ - DİJİTAL BASKI - 90cm x 90cm - 2006(4)

İSİMSİZ - T.Ü.KARIŞIK TEKNİK - 180cm x 220cm - 2008
Bu Çalışmalar Ocak 2008'de Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde kişisel segi kapsamında sergilenmiştir. Ö.S.D.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......