! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Batının, ikon yaratmadaki becerisini bilenler bilir. Süperman de bu ikonlardan biri tabiî. 2005 yılında yaptığım bu çalışmada, çamaşır iplerine tutunarak gösteri yapabilecek duruma geldiğini göstermeye çalıştım.

Milletlerin tarihi kahramanları yoksa, bunu yapay/hayali yollardan yaparlar(Süperman, Batman, Red Kid, uzayı koruyan "Uzay Yolu Serisi", Robin Hood, vb.). Bu tür kahramanlarla geleceğe anlatabilecekleri kahramanlık öyküleri sunarlar. Oysa bizde bu böyle gelişmemiştir, şanlı tarihimiz kahramanlık öyküleri ve destanlarla doludur ve üstelik bizde Anadolu’nun her bir köşesinden yiğitler, cengâverler, Kara Muratlar, Battal Gaziler, Şeyh Bedrettinler, Köroğlu, Dadaloğlu,Yusuflar, Mehmetler, Ahmetler, Ayşeler, Fatmalar... Tarihimiz bu tür isimlerle doludur, edebiyatımız bunları anlatan kitaplarla zengindir/zenginliğini koruyordur.

Amerika'nın kahramanlık tarihi olmadığı gibi, toprak tarihi de yoktur ve zaten toprağı olmayanın savaşacağı kahramanları da. İstilacı, işgalci zihniyetiyle kapitalizmden prangalar yaparak milletleri sömürmüş, soykırımlar yapmış, kişilik kılıfını(ki kişiliğin normalde kılıfı olmaz) petrole endekslemiş ve kendi insanını da böyle yetiştirmiş bir zihniyete sahiptir; ama artık günümüz de gören göz artmıştır. Bakmasını da biliyordur ayrıca; ama gel gelelim ki sömürgecilik politikasını çok iyi başaran bir sisteme(kapitalizme) ve bunu çok iyi kullanma stratejisine hâkimdir. İşte bu sistemle sürünüyordur artık. Uçma gücünü yitirmiş, herkes Süperman'in gerçekte uçmadığını, bunların hepsinin birer bilgisayar efekti olduğunun farkına varmıştır. Amerika özellikle 2001 olaylarından sonra ciddi psikolojik çöküşler yaşamıştır. Hem toplum, hem de askeri güç olarak açıklar vermiştir; ki bunu yine kendi eliyle, kendi halkına, dünya insanlarına yapmıştır. Süperdümen bir anlamda da buna göndermedir.

Buradan yola çıkılarak "Süperdümen / Süperman Çamaşır İpinde" bir seri fotoğraflama yapılmıştır. Her bir fotoğrafların boyutu 35 x 50 cm’dir.
0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......