! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Mona Rıza
( Yapan: Rıza AKILSIZ )
2000'li yıllar

Aşağıdaki görüntüleri denk geldikçe internetten topladım. Bunlar çoğunuzun karşılaştığı, komik resimler diye yutturulan ama içinde/arkasında başka mânalar bulunan resim ve fotoğraflar.

Bizde resim(sanat) her zaman bir lüks ve gereksiz bir uğraş gibi aktarıldı, gösterildi ve hâlâ (istisnalı) öyle. Tabi bizim özelliklerimizden bir de yapmak değil de yapılanı eleştirmek, yermek; ama bilmeyen insanın bir hatası yok burada, bilenin yanlış yönlendirmesinden kaynaklı. Gerçi durum böyle olunca bir paradoks doğuyor. Bilen biliyorsa, neden yanlış yönlendiriyor, ya da biz ona biliyor demeli miyiz bu durumda? Olayın bu kısmı derin mesele de, sorun şurada: sistem toplumu düşünmeğe değil de aklını kullanmamaya yönlendiriyor. Yani şunu diyor: sen evinde, kahvende, hatta oturduğun yerde otur ve hâli hazırdaki sorunlar için çözüm üretme ve ne kadar gereksiz iş varsa sen onlarla uğraş, zamanını boş yere harca, demiş oluyor. E aklı olmayan insan da zaten dünden meyilli. O zamanda ortaya işte böyle buna benzer bir ton iş ortaya çıkmış oluyor. Komik olduğunu düşünüp, insanları güldürmek istiyor ama gülümsemenin komiklikle birebir ilişkisinin olmadığını anlayamıyor, bilmiyor. Üstelik utanmadan da bu çalışmaya bir isim veriyor, "Mona Rıza" diye. Aymazlığın bu kadarı?

Olması gereken: Mona Lisa, neden Mona Lisa?, biz de yapalım ama ne katarsak Mona Lisa'dan daha iyi bir iş ortaya koymuş oluruz? Yukarıdaki resim orijinalinden yaklaşık 500 yıl sonra yapılmış ve hâle bakın!

Geleneksel sanatlarımıza diyecek yok(Gerçi sistem onu da yeryüzünden silmek için elinden geleni yapıyor fakat insan bu, direniyor, direnecek. İnsan olmak insan doğulmakla olmuyor çünkü.). Türk resim sanatının gelişmemesinin ana nedeni, bize ait bir "Sanat Eğiti" sistemimizin olmamasıdır(Bu durum diğer sanat dalları için de geçerlidir.). Kendi Sanat Eğiti(Genel Eğitim Sistemi) olmayan milletler, kendi sanatını da öğretemez, aktaramaz. Sanat Eğitimi politikası olmayan milletler, Dünya meclisinden zamanla silinir ve koltuklarını bu işi en iyi biz yaparız(Mona Rızayı yapan, Akılsız Rızalar gibi) diyenler alır ve bizi de kuzu kuzu yönetirler.

Aşağıda orijinalini gördüğünüz tabloya bakın ve siz karar verin hangisi daha gülümseten bir iz bırakıyor.

Mona Lisa
( Yapan: Leonardo Da Vinci )
1506
--------------------------------
Bu fotoğraf belki photoshop belki de değil, fark etmez. Fotoğraf için gerçek olmuş noktaları günümüzde mevcut. Doğal kendi hâllerinde olmaları gereken hayvanların alanlarına siteler, tatil köyleri vb. yapılar yapıldığı sürece bu görüntüyü gerçek olmasa da görmüş olcağız. İneklerin üstgeçitten geçiyor olmaları montaj ama alt tarafta yaya geçidini kullanmayan insan(lar) gerçek; ve gerçek bizim gördüğümüz gerçekten çok daha acı. İnanın acı!

-----------
İşte bizim, bizim işte alan-sınır asıldır, ön plânda yer alır. Burada ihlâl iki taraflı söz konusu. Olayın nere de geçtiği çok da mühim değil çünkü neredeyse tüm belediyelerin buna benzer plân-alt yapı hataları var. İnşat sahibi içinse şu söylenebilir. Be kardeşim çözüm bulduğunu mu düşünüyorsun. Yahu hiç mi akıl etmiyorsun. Yarın, öbür gün buraya insanlar taşınacak ve gerek duydukça ya da canı sıkıldıkça balkona çıkacak. Evde çocuklar olacak(yoksa bile misafirin çocukları mutlaka olacak) oyun oynayayım diye direğe çıkacak vesaire vesaire... Türkiye'deki tüm alt yapı sorunun bir fotoğrafıdır aslında bu fotoğraf. Belki afakî olacak ama Türkiye, Türkiye'deki tüm alt yapı sistemlerini üç yılda düzelecek güçte(belki de daha kısa sürede). Neden bu işe başlamaz hiçbir belediye? Bu da başka bir yazının konusu.
-------------
Buradaki hareketli resimde(gif) tüm mesaj veriliyor ama şunu demek istiyorum. Amerika bu hareketli binaları yapabilecek güçte(uçaklar çarptığında da aynı güçteydi) ama nedense uçaklar gene de çarpmadan geçmediler.
--------------

Evet o bir kadın, acelesi olmak da, unutmak da insanca.
-------------

Bariz photoshop uygulaması ama insanlara bu gerçek diye uyduruluyor; uyduruluyor çünkü hatalar ele veriyor. Kadın figürünün fonla arasında ince bir beyazlık var. bu montajın/kesimin iyi yapılamadığı anlamına geliyor. Kadının sol elindeki yamukluk ise ikinci hata. Üçüncü hata ise madem kadının üzerindekini efillendirecek bir rüzgâr var, bu rüzgâr neden adamı hiç etkilemiyor. Dördüncü hata, diyelim ki hepsi gerçek ve aniden bir rüzgâr esip kavurdu ortalığı iyi ama peki kadın neden sanki hiç bir şey olmamış gibi gamsız. Beşinci hata, ayakkabılar. mümkün değil o topuklu ayakkabıların o çarşaf altında durması ve bunların hepsi bir yana diyelim ki hepsi gerçek, e bundan daha güzel bir şey?
-------------

Komiklik olsun diye mizansen bir sahne bu ama değinmek istediğim konu patilerini duvara yaslamış, diğer insanları taklit eden bir köpek değil. Sahibine olan bağlılığını gösteren bir köpek var orada. Ayrı gayrı yok yani. Peki, bunu günümüzde kaçımız, “canım” dediğimiz insan(lar) için yapıyor, yapar?
------------
Ahhh benim hayvan âhım. Almaz mısın şu yükün birazını hayvanın.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......