! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Tchaikovsky .............................................................. Itzhak Perlmanİki Muhteşem Tchaikovsky. ilki Schindler's List (Schindler'in Listesi)'den tanınan Perlman icrası, diğeri Japon ya da Koreli bir şeften(Bilgisine ulaşamadım). Klasik ama gerçek.

Itzhak Perlman / Tchaikovsky / Op. 26


Overture 1812
Kısaca Peter Ilich Tchaikovsky

7 Mayıs, 1840, Votkinsk, Rusya - 6 Kasım 1893, St. Petersburg, Rusya
Tchaikovsky’nin annesini " akut bir biçimde içe donuk bir çocuğun tüm ateşliliğiyle" sevdiği sıkça yazılır. Bilinen o ki; annesi 1854’te koleradan öldüğünde, 14 yaşındaki Peter Illich ilk eserlerinden biri olan piyano icin walsi annesinin hatırasına yazdı. Sekiz yıl sonra o zaman yeni açılan St. Petersburg Konservatuarı’na girdi ve 1865’te Moskova Konservatuarı’nda armoni profesörü oldu.

1860’larin sonu ve 1870’lerin başında bestelediği eserler her ne kadar St. Petersburg’daki milliyetçi bestecilerin eserleri ile benzeşse de (Halk şarkılarını ele alisi ve Glinka’dan esinlenen armonisi) diğer bazı besteciler, Tchaikovsky’nin müziğini fazla duygusal ve az "Rus" olarak değerlendirdiler. Yine de Tchaikovsky, 19. yüzyılın sonlarının basta gelen Rus bestecisi haline geldi. Orkestra için ve bale için müzikleri ve operaları ve sanat şarkıları ile çok verimli bir besteci idi. 1893 Kasım’ında, Pathetique Senfoni’nin şefliğini yaptıktan dokuz gün sonra oldu.

Tchaikovsky eşcinselliğini bir sır olarak sakladı, kendisini bestelerine ve alkole vererek hayatinin büyük bir bölümünü mutsuzluk ve yalnızlık içinde geçirdi. Ukrayna’da kız kardeşinin evinde geçirdiği mutlu yazlar dahi kız kardeşinin oğlu Vladimir Davydov’a âşık olunca içine düştüğü suçluluk duygularıyla zedelendi. Evliliği seksüel problemlerine bir çözüm olarak gördü ve müziğine hayran bir kadın kendisi ile iliksiye girince, bu kadına evlenme teklif etti. Bu evlilik yalnızca bir ay surdu ve felaketle sonuçlandı: Tchaikovsky sinir krizi geçirdi, intihara teşebbüs etti ve iki gün kendini bilmez halde yattı. Doktor ülkeyi terk etmesini tavsiye etti. Sonraki iliksisi eserlerine hayran olan baksa bir dul kadın, Nadezhda von Meck ile oldu; kadın yüz yüze tanışmamayı Sart kotsu ve yalnız mektuplar aracılığı ile görüştüler. Tchaikovsky’nin ruhsal durumu kötüleşti ve 1890’da Meck aniden iliksilerine ve bestecinin aldığı harçlığa son verdi.

Tchaikovsky’nin olumu ile ilgili pek çok teori ortaya sunuldu. Zamanında yayılan dedikodulardan biri en son senfonisi Pathetique’nin basarisizliği üzerine intihar etmiş olması idi. Bir başkası, kolera epidemili şehri sarmışken kaynatılmamış bir bardak su içtiği ve bu hastalıktan olduğu idi. Ancak 20. Yüzyılın ikinci yarısında bilimciler su iki varsayımı ortaya koydular: seksüel davranışları yüzünden eski okulunda bir onur kurulunca yargılandı ve intihar etmesi emredildi veya kraliyet ailesinin bir erkek üyesi ile romantik bir ilişkiye girmesi üzerine zehirle intiharı için tevsik edildi.

Buğun Tchaikovsky bütün zamanların en büyük bestecilerinden biri sayılıyor; olağanüstü melodik yaratıcılığı, parlak orkestram yazısı, romantik ve tutkulu müzik duyarlılığı hayranlık veriyor.
Kaynak: /www.muzikegitimcileri.com

Bağlantı: milliyet

1 Yorum:

Le Cocotte dedi ki... 11 Aralık 2008 17:53  

Tchaikovsky
Chopin
Claude Debbussy
En sevdiklerim...

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......