! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Yer Demir Gök Bakır sonra Gök Demir Yer Bakır... İnsanın, kendi dışında olan bitene nasıl, niye ve hangi zorunluluklarla yönlendiği ve diğer yandan da bunun tam tersine neden uzaklaştığına iyi bir örnek. İnsanın hayata sarılma içgüdülerinden biri olan inancı, yüzeysel ama açık, doğal bir şekilde işleyen iyi bir film.


Fragman


Yönetmen
Zülfü Livaneli

Senaryo yazarı
Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli

Oyuncular
Rutkay Aziz
Yavuzer Çetinkaya
Gürel Yontan
Uğur Esen
Macide Tanır
Serap Aksoy
Rana Cabbar
Yasemin Alkaya
Melih Çardak

Yapım yılı, 1987
Süre, 90 dk.
Dil, Türkçe
Tür, Dram


Yer Demir Gök Bakır, Yaşar Kemal'in aynı adlı romanından Yaşar Kemal ve Zülfü Livaneli tarafından hazırlanan senaryoya göre, Zülfü Livaneli'nin çektiği filmdir. Filmde ayrıca, Zülfü Livaneli'nin bu film için bestelediği müzikler kullanılmıştır.

Filmin kazandığı ödüller

* 1987 OCIC Ödülü
* 1988 Alman Kamera Ödülü


Filmin konusu ve çözümlemesi
Anadolu'da bir köyde kendi halinde yaşamakta olan Taşbaş'ın köylüler arasında yayılan söylencelerle nasıl "ermiş" düzeyine çıkarıldığı konu edilmektedir. Taşbaş'ın kendisi de bu söylencelere engel olmaya, kendisinin ermiş olmadığını anlatmaya çalışsa da, söylencelerin önünü alamaz ve olaylar birbirini izler. Filmde, Yaşar Kemal'in romanda kullandığı dille ve anlatımla, halkın yoksulluğu, eğitimsizliği ve hurafelerin peşinden sürüklenişi perdeye yansıtılmaktadır.

Sinemalarda gösterildiği dönemde eleştirmenler filmden övgüyle söz ederek, hem müziği hem de kamera kullanımını övüp, filmi "bir kar senfonisi" olarak nitelemişlerdir. Yaşar Kemal, filmin romanı başarıyla perdeye yansıttığını söylemiştir. Kaynak: boyut

Borçları olan köylülerin bir gün Adil Ağa'nın kapılarına dayanmalarından korkarak, ermiş gözüyle baktıkları Toşbaş'a (Rutkaıy Aziz) sığınırlar. Tüm hastalıkları ve her şeyi bir dokunuşuyla iyileştireceğine, düzelteceklerine inandıkları Taşbaş, onlar için peşlerine takıldıkları bir "umut” tur. oysa Taşbaş, köylüleri bu düş dünyasından kurtarmak için çaba sarfeder. Ama onları inandıramaz. Ve bir süre sonra Taşbaş da köylülerin tuzağına düşüp kendini gerçek bir ermiş gibi görmeye başlayacaktır. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)

Yaşar Kemal
Yer Demir Gök Bakır
Dağın Öte Yüzü 2
Kitabı edinin: ideefixe

Kitaptan:

"Birden bu barok kişilerin harikulade serüvenine kapılırsınız, acımasız gerçekle efsane arasında gider gelirsiniz. Yaşar Kemal ya da bir halkın dehası."
Martine Bauer,Le Matin de Paris,(Fransa)

"Yaşar Kemal'in özgün ya da bilge bir anlatıcıdan çok daha başka bir şey olduğunu bir kez daha kabul etmek gerekir.(...) Yazar ve halkı sanki gerçekten tek bir bütünmüş gibi, kişileri de anlatımı da aynı şiirsel imgelemi ve aynı büyüleyici çekiciliği taşır."
Journal de Centre, (Fransa)

"Toprağa ve gökyüzüne kenetlenmiş köylünün sert yaşamını düşleyebilenler, bir gemiye biner gibi binsin bu demirden toprağa bizlere sonsuza dek yasak edilmiş bu serüveni yaşasınlar."
MN. Rieux, Que Lire, (Fransa)

"İnsanlara karşı acımasız bir toprağın temposu..."
Pierre A. Williemart, L'Actuel Bruxelles, (Belçika)Filmden Bir Dialog

_ Ben ermişim ama bunu kimsenin bilmesini istemiyorum. Tamam mı?
_ Öyle kurban olduğum. Köylüler diyor ki, ermişler hiçbir zaman ermiş olduğunu bilmezmiş.
_ Öyleyse beni iyi dinle. Bundan sonra bu eve Ali ve anasından başka hiç kimseyi almayacaksın.
Bir de benimle ilgili köyün içinde hiçbir şey uydurup anlatmayacaksın.
_E soruyorlar, sorunca da....
_ Eğer tek kelime dersen çarparım. Öteki dünyada yerini cehennemlik yaparım.
_ Töbe, töbe bir daha hiç ağzımı açmam.
Yer Demir Gök Bakır

Bağlantı: boyut


0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......