! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
İnsan her yerde, her çağda insan. Esprisiyle, olayı görmesi ve pay çıkarmasıyla. Öyle ki durumları her zaman için saptırma ve deformasyona uğratma yetisiyle donatılmış; e tabiî yine kendi için... Az da olsa gülmek ve güldürmek için. Acıktım! ne yesem demek gibi bir şey sanırım.


Radikal
17 Kasım 2008
LONDRA - Yeni aldığı kölesi ölen Yunanlı, köle satıcısına şikayette bulunur. Köle satıcısı hayretle karşılık verir; “Tanrılar adına, bu köle bende hiç böyle şeyler yapmazdı!” Eğer bu fıkrayı “bayat” bulduysanız, haklısınız. 1600 yıl önce antik Yunanlılar bu ve benzeri fıkralara gülüyordu. İngiliz komedyen Jim Bowen, M.S. dördüncü yüzyılda yazılan, “Pilegelous: Bir fıkra tiryakisi” adlı antik fıkra kitabındaki fıkraları, küçük düzenlemelerle günümüz izleyicisiyle buluşturuyor.

KOMEDİNİN JURASIC PARK’I
Jim Bowmen’ın stand-up gösterisi, kitapta yer alan 265 adet fıkraya dayanıyor. Fıkralarda çok az değişiklik yapılmış, örneğin fıkradaki at arabası yerine gösteride otomobil deniyor. Genelde ise fıkraların özüne dokunulmamış. Kitabın yayıncısı Richard Stephanson gösteri için, “Bowen, bu esprilere yeniden can verdi, bu adeta komedinin Jurasic Park’ı’ değerlendirmesini yaptı.

EN BAYAT FIKRALAR
Seks, çirkin kadınlar ve aptal insanların konu edildiği fıkraların içeriği günümüz fıkralarına benziyor. ABD’li Antik Klasik Uzmanı William Berg tarafından İngilizce’ye çevrilen kitaba internet üzerinden ulaşmak mümkün.

İşte kitaptan bayat birkaç fıkra daha;
Adamın biri, zengin bir adama şöyle der: “Senin karınla yatıyorum, hem de tek kuruş ödemeden.” Şaşıran zengin adam cevap verir: “Kocası olarak o hilkat garibesiyle birlikte olmak benim görevim ama sen neden bunu yapıyorsun ki?”


Temel fıkrasına benzer antik bir fıkra: Hadım olduğu bilinen bir adamın, bir kadınla konuştuğunu gören Abderalı (Abdera, Antik Yunan’da bir kent) hadım adama sorar: “Konuştuğun karın mıydı?” Hadımların karısının olamayacağı cevabını aldıktan sonra tekrar tahmin yürütür: “Öyleyse kızın!”


Bir misojinist ( kadın düşmanı) yeni ölmüş karısını gömmektedir. Bunu gören bir kişi sorar: “Bu huzura kavuşan fani de kim?” Adam cevap verir: “En sonunda ben!”


Hasta, asabi doktora dert yanmaktadır: “Doktor bey, ayakta duramıyorum, yatamıyorum, oturamıyorum bile.” Asabi doktor cevap verir: “Öyleyse git kendini as!”


Yirmi basamaklı bir merdiven yapılmaktadır. Aptal öğrenci (fıkralarda aptallıkları ile espri konusu olanlar genellikle aptal öğrenci olarak adlandırılıyor) sorar: “Bunun aşağı ineninden de yapacak mıyız?”


Evini satmak isteyen bir adam elinde tuğlayla pazara iner. Tuğlayı soranlara, evinin neye benzediğini göstermek için tuğlayı taşıdığını söyler.


Aptal bir astrolog, bir adama geleceği hakkında kötü kehanette bulunur: “Senin soyun devam etmeyecek.” Adam şaşkınlıkla cevap verir: “Ama benim tam yedi tane oğlum var!” Astrolog durumu toparlamaya çalışır: “Onlara biraz daha yakından baksan iyi edersin.”

Radikal'in kendi sayfasından okuyabilirsiniz...

6 Yorum:

Böcek dedi ki... 20 Kasım 2008 20:31  

dolu dolu bir blogun varmış..okuya okuya bitiremedim yaa:D

ömero dedi ki... 20 Kasım 2008 22:30  

İlgin ve yorumun için teşekkürler. Sizin de blogunuz aynı zamanda öyle... Zaten takibe aldım...
Esenlikler.

İlyas BAT dedi ki... 27 Kasım 2008 21:44  

link için teşekkür ederim. Kaliteli yazıların var...

ömero dedi ki... 30 Kasım 2008 18:45  

Ben de yorumun için teşekkür ederim...
İyi okumlar, seyirler...

yazbakim dedi ki... 8 Aralık 2008 23:01  

Selam Ömer,

Ben de profilinden baktım ve de ressam olduğunu görünce hemen blog ziyaretine geldim. Resme yeteneğim yok, yapmayı da düşünmüyorum ama resimlere bakmak hoşuma gidiyor. Zaman zaman bazı ressamların resimlerinin olduğu siteleri geziyorum. Artık senin sitendekileri de gezerim. Ama senin resimler yağlı boya vs ile yapılmış resimler değil mi? Şimdilik gezdiğim başlıklarda dijital resimler vardı. İnşallah normal çizim resimlerin de vardır :) diyeyim, gezeyim biraz daha :)

Sevgiler

ömero dedi ki... 9 Aralık 2008 02:45  

Merhaba Mesaj Dünyası,
ingilizcem çok iyi değil ama sanırım bu anlama geliyor. nam-ı diger "yazbakim".

Ressamlıktan istifa ettim belki ondandır(:
Ya sen öyle ressam falan diyince başkaları da gerçek sanır...(: Dijital çalışmalara son yıllarda daha çok meylettim ama var tabiî yine de yağlıboya resimlerim. Hemen senin mesajının sağına denk gelen yerde Ö.S.D. Plâstik Sanatlar bölümünden örneklere erişebilirsin. Dijitallere bakmışsın zaten...

Yazıya daha çok yöneldim aslında. Onlar da bir üste... Sergilerimin içeriklerini 15 tatilde eklemeye başlicam yine belerim...

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......