! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Onursal Önen

Blues nedir ne değildir kim bluescudur kim değildir konusunda yazılmış hafif komik bir makale.

Blues’un üç ne değildiri:

  • Blues sadece mutsuz olmakla ilgili değildir
  • Blues sadece bir müzikal form değildir. (I-IV-V akorları, pentatonik seriler, blah blah blah)
  • Blues’un üçüncü bir değildiri yoktur

Muddy Waters ve Howlin' Wolf bluesdur. Big Bill Broonzy bluesdur. Robert Johnson, Lonnie Johnson, ve herhangi diğer gitar çalan "Johnson" bluesdur. Aynı cümle, gitar çalan ve isminde “King” geçen herhangi bir siyah adam için de kurulabilir -- B.B. King, Albert King ve Freddie King hepsi bluesdur. Don King blues değildir, ancak gitar çalmıyor olduğu için kural hala geçerli..

Eric Clapton blues DEĞİLDİR. Boş verin.

Buddy Guy bluesdur. Phil Guy bluesdur. Phil Collins blues değildir. Albert Collins bluesdu. Fat Albert blues değildir, ama böyle bir isimle çok rahat olabilir. Big Mama Thornton bluesdu. Li'l Ed Williams bluesdur ama Robin Williams blues değildir. Charles Brown bluesdur, ama Charlie Brown ve James Brown blues değildir, bu da "Johnson" ve "King" kuralları gibi bir kuralın "Brown" için olmadığını gösteriyor.. Rufus Thomas bluesdur, ama Dave Thomas blues değildir. Arhoolie, Alligator ya da Yazoo Records ‘dan birindan albümü olan birisi bluesdur. Atlantic Records’ dan albümü olan bazı isimler de bluesdur, bunun hakkını alamıyor olabilirler.

Şu kelimelerden birini sahne ismi olarak kullanan biri bluesdur: "Blind," "Magic," "Guitar," "Sonny," "Junior," "Little," "Big," "Screaming," "Lightning," ya da bir şehir ismi. Bu "Detroit Junior" ‘u iki kat blues ve "Luther 'Guitar Jr.' Johnson"'ı üç kat blues yapıyor. İsminizde “Blue” adının geçmesi sizin blues olmanız için şart değildir, buna rağmen "Sugar Blue," "Bobby 'Blue' Bland," ve B.B. King ("Blues Boy" eğer bilmiyorsanız) üç ayrı durumdur. Takma isimleri hayvan adları olan, Hound Dog Taylor ve Howlin' Wolf gibi isimler, genelde bluesdur, ama Animals and Muppetların hayvanları blues değildir (Her ne kadar muppetlar Koko Taylor's Blues Machine ile bir kez jam yapmış olsa da). Albüm ya da şarkı isminde "blue" geçmesi sizi blues yapmaz.Eric Clapton bazen bluesdur. Bazıları blues olduğunu söyler, ama bluesda o kadar iyi değildir.

Stevie Ray Vaughan bluesdu. Bazen rock çaldı bazen de diğer şeyleri ama yine de bluesdu. Aynı şey Duane Allman ve Johnny Winter için geçerli, Johnny Winter’ın hala yaşıyor olması dışında. Gary Moore blues değildir -- bazen blues çalar, bluesun iki "King"’i ile çalmıştır ve "Still Got the Blues For You" adında bir şarkısı vardır ama temel olarak blues değildir. Aynı cümle Jimi Hendrix için de geçerlidir, "Blues" adında bir albümü olmasına rağmen.

Şu isimler blues değildir: Green Day, Madonna, REM, Whitney Houston, David Lee Roth, Snoop Doggy Dogg, Garth Brooks, Michael Jackson, Walter Cronkite, Zubin Mehta, Julie Andrews, Michael Jordan, Vanilla Ice, Bill Clinton, Pat Boone ve Elvira. Son 5 isim müzisyen bile değildir. Eğer bilmiyorsanız, Bill Clinton saksofon çalmaktadır ve çalmaya devam edecektir. Önceki iki paragraftan anladığımız üzere, siyah olmak sizi blues yapmaz, beyaz olmak ise “blues değildir” yapmaz. Tim Kaihatsu bluesdur, Asyalı ve blues olmanın kanıtı olarak..


Eric Clapton bluesDUR. Boş verin.

"Alternative" adıyla pazarlanan hiç bir grup blues değildir. "Woke up this morning" ile başlayan tüm şarkılar bluesdur. Zydeco “saf” blues değildir ama eğlencenin dibine vurur. Eğer yeteri kadar dikkatli dinlerseniz Ella Fitzgerald ve Mozart blues olabilir – düşündüğünüz şekilde değil tabi ki. Country şarkıcıları blues değildir, sevgililerinin onları nasıl terlettiklerini anlatıp şarkılara "Woke up this morning" ile başlasalar da. Asansör müziği blues değildir. (Eğer cesaret edebilirseniz, "Hoochie Coochie Man"’i vokalsiz, sadece flüt ve yaylılarla düzenlenmiş halda hayal edin. Zaten bunu yapabilecek kadar aptalsanız, gidin ve yan etkilerinden kurtulmak için biraz Muddy Waters dinleyin.)

The Blues Brothers gerçekten blues değildi, içlerinden biri bu günlerde bluesu tanıtmak için yoğun çalışıyor.Mızıka çalan biri genelde blues için güzel bir işarettir, ama bu Huey Lewis’I açıklamıyor. Elvis, Beatles ve Buddy Holly blues değildir, ama bluesdan öğrenmiş bluesdan gelişmişlerdi. Aynısı Rolling Stones ve Fleetwood Mac için de geçerlidir, tabi ki ikisi henüz geçmiş zamanda değildir.

Eric Clapton, öyle olmasını isterseniz bluesdur. Bu cümle 8. paragraf dışındaki herhangi bir sanatçı için geçerli olabilir.

Son olarak istanblues bluesdur.İngilizceden Çeviren: Onursal Önen
Vokalistliğini yapan Önen'in Kingus Blues Band grubundan birkaç müzik dinlemek için tıklayın.

Metnin İngilizce Orijinali:http://bluesnet.hub.org/readings/what.is.blues.html
0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......