! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Picasso'nun Guernica tablosundaki karakterlerden birinin rüya gördüğünü düşünün ve sonra uyandığında kendini Van Gogh'un Yatak Odası'nda bulduğunu. Kahramanımız büyük bir şaşkınlıkla ve kübizmin kırılganlı ile kendi tablosunu aramaya koyulur. Bu arada Dali'den(La Persistance de la Mémoire), Escher'e(Relativity) pek çok tablo dolaşmak zorunda kalan kahramanımız, tablosuna vardığında, sanki bu tablo dünyasında çektiklerinin bir sonucu olarak en sonunda kendi tablosunda(Guernica), o kırılgan ve yenik yerini alır.

Picasso'nun Guernica'sı İspanya iç savaşını anlatan pek çok sanat eserinden öne çıkan bir yapıya ve özelliğe sahiptir. İspanya'daki Guernica şehrinin bombalanmasını ve acılarını, umutlarını, süreci kou alır. Öyle ki Picasso bu tablosunu savaş sonrasına denk gelen bir tarihte sergilemiş ve açılış esnasında dönemin önde gelen komutanlarından biri, dev gibi(3,5m x 7,7m) eser karşısına geçtiğinde şaşkınlığını ve beğenisini gizleyememiş, "Böyle bir tablo yaptığınız için sizi kutlarım bay Picasso" dediğinde Picasso'nun verdiği yanıt: "Bu tabloyu ben değil, siz yaptınız" olmuştur.

Guernica'ya ilişkin geniş açıklamayı buradan bulabilirsiniz.
Konu başlığında yer alan Picasso Tablosunu arıyor yakıştırmsını şu yüzden yaptım: Her sanatçı eserlerine kendinden parçalar katarak yaptığından ve Guernica'yı da, Picasso'nun baş yapıtlarından biri olarak gördüğümden dolayıdır.
Adı: Guernica
Animasyon: Marcelo Ricardo Ortiz
Müzik: Duran Duran
Yıl: 2002


Bu animasyonda Guernica'nın üçboyutlu bir iç gezintisi bulunmakta
Pablo Picasso - Guernica - 1937
349cm × 776 cm
Reina Sofía Müzesi, Madrid

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......