! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Yazı, yazar ve okur ilişkisinde, tutkulu ve baştan çıkarıcı bir film. Bir yazar, yazmak uğruna neleri göze alır ve durduğu nokta neresidir? Bunun yanıtı Sade'de: Yoktur! Film, Marquis de Sade'nin son on yılına ilişkin bir uyarlamadır. Yeni yeni yazmaya başladığım dönemde karşılaştığım bu film, beni yazma konusunda başka noktalara taşımış ve zorunluluğun insandaki karşılığını yanıtlamıştır. Kıpırdamadan izlediğim sayılı filmlerdendir.

Yazarın bir tek amacı vardır, yazmak! Bu sebeple belki de adını en çok hak eden kişidir yazar. Bana kalırsa yazmak ve yazar nedir sorusunun sinemadaki yanıtıdır, Quills. Özellikle yazıyla ilgilenenlerin, muhakkak izlemesi gereken bir film olarak önerebilirim.

Yazmak bir eylem değil, olma biçimidir.

Fragman
Quills ( Düşlerin Efendisi ) Trailer - 2000

Filmin Künyesi:

Yapımcı: Peter Kaufman, Julia Chasman, Nick Wechsler; Senaryo: Doug Wright; Film Öyküsü: Doug Wright; Müzik: Stephen Warbeck; Görüntü Yönetmeni: Rogier Stoffers; Kurgu: Peter Boyle; Sanat Yönetmeni: Steven Lawrence; Kostüm Tasarımı: Jill Quertier

Zekice komik... çok seksi... çok korkutucu... en iyi film malzemesi
- David Thomson (The New York Times)

Akademi Ödüllü Geoffrey Rush (Shine) yoğun erotizm yüklü yazılarıyla her kuşağa şok geçirtmiş meşhur Marquis de Sade rolünde. Rush'ın güçlü performansı, aralarında cazibeli Kate Winslet (Titanic), yükselen yıldız Joaquin Phoenix (Gladiator) ve Akademi Ödüllü Michael Caine (Cider House Rules, Hannah and Her Sisters) bulunan istisnai derecede iyi bir kadroyla destekleniyor. Üstün nitelikli yönetmen Philip Kaufman (The Right Stuff, The Unbearable Lightness of Being) 18. Yüzyıl Fransa'sında hem kilise, hem de devletin otoritelerine karşı çıkmış asi yazarın dahice portresini sunuyor.

Bir akıl hastahanesinde, dünyadan uzak tutuklu hayatı süren üretken Marquis güzel ve masum hastabakıcı Madeleine'in yardımıyla kendi sapkınlık hikayelerini yaratmaktadır. İlişkileri keşfedildiğinde, bir insanın kendini ifade etme özgürlüğü ve devletin onu kontrol etme ihtiyacı arasında rahatsız edici bir kışkırtıcı bir karşılaşma doğurur.

Noel ödüllü yazar Octavio Paz'in Sadizmin filozofu, aslında kurban eden değil, başlı başına bir kurban idi. Ve zulmün kurucusu aslında yumuşak kalpli bir erkekti. Marquis De Sade'ın yaşam öyküsünden yola çıkan film, Oscar ödüllü Kate Winslet, Geoffrey Rush ve Michael Caine'i aynı projede buluşturmayı başarmış bir yapım olarak dikkat çekiyor...

Filmdeki olaylar, Sade Markizi'nin (Geoffrey Rush) tıkıldıgı akıl hastanesinde yazdığı son cinsel içerikli metinleri temizlikçi kızın (Kate Winslet) çalması üzerine kurulu. Michael Caine ise Sade'ın doktoru rolünde çıkıyor karşımıza.

Quills ( Düşlerin Efendisi ) - 2000Filmi Edinin: tulumba

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......