! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Kim Ki Duk arşivinden Zaman'ın filmi. Kavramları günlük hayata her zaman geçirmekte zorlanırız ve bazı kavramlar vardır ki hiç geçmez ama o sürekli hayatımızın içindedir, onunla yaşarız ve onsuz yaşayamayız. Zaman filminde Duk, sonsuzluğun peşinden koşuyor ve koşturuyor. Naif anlatımı ve örneklemeleriyle Kim Ki Duk filmlerinin, zaman kavramına ilişkin verdiği cevaplar var filmde. Zamanı insan ve düşünce eksenine dayayan bir nokta belirliyor Duk.


İki sevgilinin sonsuza dek sürecek aşkı, zamanla sınırlanırsa ne olur? Film biraz da bunu sorguluyor ve mücadele başlıyor. Daha önce de TV'de yayınlanan film, günümüz estetik bilincine, zamana karşı koyma, hep aynı kalma isteğini hicvediyor. Boş Ev, Fedakâr Kız ve Yay gibi filmlerin yönetmenliğini yapan Dukun daha pek çok bilinen filmleri içinde direkt kavrama yönelik bir film olan Zaman'ı seveceğinizi umuyorum.


Görsel açıdan Heykel Sahili dikkat çeken yerlerden biri...

Fragman:
Shi gan (Time) Zaman - 2006


Filmin Künyesi:
Orjinal Adı: Time / Shi gan
Yönetmen: Ki-duk Kim
Oyuncular: Jung-woo Ha, Ji-Yeon Park, Hyeon-a Seong
Senaryo: Ki-duk Kim

Görüntü Yönetmeni: Jong-moo Sung
Müzik: Hyung-woo Noh
Kurgu: Ki-duk Kim
Tür: Dram
Süre: 97 Dk.
Yapım: 2006 - Japonya / Güney Kore
Gösterim tarihi: 5 Ocak 2007

Koreli usta Kim Ki-duk, son filmi "Zaman"da, yeni nesildeki güzellik ve estetik saplantısını eleştiriyor.

Konu: Geçtiğimiz haziran ayında Karlovy Vary Film Festivali’nin açılışında dünya prömiyeri yapılan Zaman, gerçek ameliyat sahneleriyle yönetmenin istediği "şok etkisini" yaratıyor.

Se-hi ve Ji-vu yıllardır birlikte olan bir çifttir. Se-hi, yüzünden sıkıldığını düşündüğü Ji-vu’ya artık yetmediği fikrine kapılınca, ortadan kaybolur. Ji-vu kırılmıştır, ancak bir süre sonra kız arkadaşının yokluğuna alışır. Bu arada Se-hi yüzüne estetik ameliyat yaptırmıştır. Bir gün Ji-vu, adı Si-hi olan bir garsonla tanışır ve ona âşık olur. Ne var ki, eski kız arkadaşı Se-hi onunla tekrar bağlantı kurunca işler karışır.Shi gan (Time) Zaman - 2006
Shi gan (Time) Zaman - 2006

1 Yorum:

Gizem Bezdüz dedi ki... 24 Aralık 2008 01:35  

Dediğin gib sahil, heykeller fln akılda kalmış hala. Ama ben ikisinin penceresinin kenarında karşılıklı oturduğu kafeyide beğenmiştim: D bir de Kim ki duk merakı oluşmuştu sonra... İlk defa belli bir yönetmenin filmlerini takip edeyim havasına büründüm. Tabi bundan sonra boş ev'i izlemek, sonunu getirememe neden oldu ama:)

o FİLMDE DE Natascha Atlas'ın "Gafsa" adlı parçası pek iç yakar..

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......