! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Yaşamın zenginliği biraz da insan olmamızdan gelir ve bu insanın diğer insanlarla ilişkilerinden.
Soğuk ve uzun kış gecelerinde/günlerinde bir yudum votka ve yanında bir parça limon.

Değişik sahnelerin olduğu film pek de yabancısı olmadığımız kareler barındırıyor...

Fragman:
Votka Limon ( Vodka Lemon ) - 2003


Filmin Künyesi
Yönetmen: Hiner Saleem
Senaryo: Lei Dinety, Pauline Gouzenne
Müzik: Michel Korb, Roustam Sadoyan
Görüntü Yönetmeni: Christophe Pollock
Türü: Dram
Ülke: Ermenistan / Fransa / İtalya / İsveç
Süre: 84 dakika
Yapım: Ermenistan-Fransa-İsviçre-İtalya / 2003

Oyuncular:
Romen Avinian
Lala Sarkissian
Ivan Franek
Ruzan Mesropyan


Venedik Film Festivali’nde 2003 yılı, En İyi Film ödülünü kazanan ‘Votka Limon’ vizyona girdi. Yönetmen Hiner Saleem’in filmi, BKM Film tarafından ithal edildi.


13 Mayıs 2005 - ‘Votka Limon’u, Le Monde gazetesi, “Chagal film çekseydi, böyle bir film yapardı” başlığıyla duyurdu; “Hiner Saleem, hayatın kareleriyle dramatize etmeden oynuyor” şeklinde övgüyle söz etti.

Votka Limon’, Sovyetler’de komünizmin çöküşünün ardından, Ermenistan’ın uzak ve ıssız bir köyünde yaşam mücadelesi veren bir grup insanın hikayesi. Kafkas kışının karlarının altında donmuş bir dünyaya sevgi dolu bir bakışın filmi.


FİLMİN ÖYKÜSÜ
Yaşamını güçlükle sürdüren dul Hamo, küçük emekli aylığıyla üç oğlunu geçindirmeye çalışır; her gün ölen karısını mezarında ziyaret eder. Kocasının mezarı başında onunla sohbet eden güzel Nina ile de burada karşılaşır. Her ikisi de geçim sıkıntısı içindeki Hamo ve Nina arasında bir yakınlaşma doğar.
Nina kapanmak üzere olan yerel bir barda çalışmakta; Hamo ise geçinebilmek için zaten yok denecek kadar az olan mallarını satmaktadır. Herşey son derece umutsuzdur, ama aralarındaki yakınlaşma, onları ummadıkları bir şekilde yaşama bağlayacaktır.

‘GOOD BYE LENİN!’İ ANIMSATIYOR
‘Good Bye Lenin!’ filmini anımsatan bir temaya sahip olmakla birlikte ondan çok daha karanlık bir görüntü sunan ‘Votka Limon’un yönetmeni Hiner Saleem izleyicileri, insanların yaşamlarını sürdürebilmek için sahip oldukları herşeyi satma noktasına geldikleri bir tablo ile karşı karşıya bırakıyor. İş olanakları yok denecek kadar az, yeni yetişen kuşak çareyi ya köyü terk etmekte, ya da acılarını vodka-limonun buruk tadında unutmaya çalışmakta buluyor. Son çare ise geçmişten kalan herşeyi haraç mezat satılığa çıkarmak.

YAPIM HAKKINDA
Ermenistan, Fransa, İtalya, İsveç ortak yapımı filmin başrollerinde Romen Avinian (Hamo) ve Lala Sarkissian (Nina) var. Oyunculara eşlik eden isimler Ivan Franek, Ruzan Mesropyan, Zahal Karielachvili, Armen Marutyan ve Astrik Avaguian olmuş.
Müziklerini Michel Korb ve Roustam Sadoyan’ın birlikte hazırladığı filmin görüntü yönetimini ise Christophe Pollock üstlenmiş.

HİNER SALEEM
Ressam, yazar, yönetmen Hinner Saleem, ülkesi Irak’tan çok genç yaşlarda ayrıldı. Uzun yıllar İtalya’da yaşadı. Sanat hayatına resim yaparak başladı. Daha sonra Fransa’ya yerleşti ve buranın vatandaşlığına geçti. Resimleri birçok galeride sergilendi, Fransa’da eleştirmenlerden övgüler aldı.
Sinemaya el attı. 2000 yılında çektiği “Passeurs de rêves” ile 2001 yılında çektiği “Absolitude” filmlerinden sonra 2003 yılında çektiği “Vodka Lemon” katıldığı birçok festivalden ödülle döndü.
Film, 2004 yılında İstanbul Film Festivali’nde de gösterildi. Hiner Saleem’in 2004 yılında, Kuzey Irak’ta çektiği “Kilometre Zero” (Sıfır Kilometre) adlı filmi, Cannes Film Festivali’nde bu yıl Altın Palmiye için yarışıyor.
Hiner Saleem’in, çocukluğunu anlattığı “Babamın Tüfeği” adlı kitabı da Türkçe dahil 20 dilde yayımlandı. Kitap Türkiye’de Avesta Yayınları arasından çıktı.
Kaynak: NTV-MSNBC
29 Mayıs 2005

Votka Limon ( Vodka Lemon ) - 2003Votka Limon ( Vodka Lemon ) - 2003

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......