! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
17 Oca 2009

THX 1138 (1971)

Zaman, insanlığı yok etmenin formülünü bulan tek varlıktır! Hem de bunu yine insanla yapar. Evet, zaman bir varlıktır...

THX 1138, bilim kurgu ama yine de anlattığı şey insanın insan olma isteğinden başka bir şey değil. Öyle bir zaman düşünün ki insanı robotlaştıran bir devlet düzeni ve bu devlet yine robotlaşmış diğer insanlardan oluşuyor ve bunu başka metal robotlar yapmak için kullanıyor. Günümüzde farklı örnekleri mevcut, filmde ise robotlaşmış iki insanın bir de aşkı söz konusu.

Enteresan olan insanın kendi kendini robotlaştırması ve bunu yine robot üretmek için yapması. Yasalar, kurallar, işleyiş ve hayat tamamen robotların geleceğine hedeflenmiş, gerekçe robotlar kusursuz yaratıklardır. (yok yok yaratık demeyelim, ki yaratık'kın bile bir iç güdüsü vardır, insana yakındır robottan ziyade)

1971 yapımı THX 1138 filmi, Yıldız Savaşları, Kutsal Hazine Avcıları, Indiana Jones gibi filmlere imza atan George Lucas'ın ilk kült filmi.
THX 1138 / HQ Faragman 1 - 1971


Faragman 2


Filmin Künyesi:
Tür : Bilim Kurgu / Dram
Yönetmen : George Lucas
Senaryo : George Lucas
Görüntü Yönetmeni : Albert Kihn , David Myers
Müzik : Lalo Schifrin
Yapım : 1971, ABD , 95 dk.

Oyuncular:
Robert Duvall (THX 1138) , Donald Pleasence (SEN 5241) , Don Pedro Colley (SRT) , Maggie McOmie (LUH 3417) , Ian Wolfe (PTO) , Marshall Efron (TWA) , Sid Haig (NCH) , John Pearce (DWY) , Irene Forrest (IMM) , Gary Alan Marsh (CAM) , John Seaton (OUE) , Eugene I. Stillman (JOT)

25. yüzyıla hoş geldiniz. İnsanların sadece kod ve sayılarla tanımlandığı, duygulardan arındırılıp yeraltında robot gibi yaşatıldığı bir çağdayız. Devletin bir tür uyuşturucu madde vererek insanlığını yok ettiği vatandaşlardan birisi de, fabrika işçisi THX 1138'dir. THX, bir kadın olan ev arkadaşı LUH 3417 ile birlikte yaşamaktadır. Elbette bir bitki gibi süren hayatlarında herhangi bir yakınlaşma olması mümkün değildir. Genç kadın her ikisinin de ilaçlarını almasına engel olduğunda değişim başlar.

Artık onlar sadece bir sayıdan oluşan robotlar değil, derin bir aşkı paylaşan sevgililerdir. Elbette bunu hayatı gizli sürdürmek zorundadırlar. Ama bir ispiyonlama sonucu durumu fark eden devlet bu kanundışı duruma el koyar. Sevgililer hapse atılır. Bir firar denemesi esnasında ise LUH ölür. Ölüme mahkûm edilen THX ise kaçmanın bir yolunu bulmak zorundadır. Kaynak: beyazperde


THX 1138THX 1138

2 Yorum:

sufi dedi ki... 17 Ocak 2009 03:22  

İnsanoğlu yitirdikçe zamanı, zaman kendini çoğaltmayı sürdürmekten vazgeçmiyor birtürlü.
THX 113 ü izlemedik ama kimlik no, vergi no, hesap no vb gibi bizler de zaten rakamlarla kotluyuz.

ömero dedi ki... 18 Ocak 2009 02:06  

Evet, işte günümüzün farklı örnekleri senin de saydığın gibi,,, içi boş şeyler. En kült olanı ise "vatandaşlık nu:............"

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......