! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Biri kendini bulma peşinde bir ressam, diğeri aşkın peşinde bir deli: İkisinin de kaybettiği şey aşk! Filmde Paris'in dayanılmaz hafifliği oldukça iyi işlenmiş. Kişiler, sokaklar, beklentiler her insanda aynı, yalnızca iki kişi dışında; Michèle ve Alex için Paris Paris değildir. Onlar kendi dünyalarında, Paris'i arayan birer çılgındır.

Kim Ki-duk'un yönetmenliğe soyundu ilk yıllarda kendisini etkileyen iki filmden birisidir Köprü Üstü Âşıkları. Bir diğeri de Kuzuların Sessizliği filmi.Fragman:
Kaprü Üstü Âşıkları The Lovers On The Bridge - Les Amants du Pont-Neuf 1991


Filmin Künyesi:

İlk Vizyon Tarihi : 16/10/1991
Tür : Dram / Romantik
Yönetmen : Leos Carax
Senaryo : Leos Carax
Görüntü Yön. : Jean-Yves Escoffier
Müzik : Fred Chichin
Yapım : 1991, Fransa
Süre : 125 dk.
Dil : Fransızca

Oyuncular : Juliette Binoche (Michèle Stalens) Denis Lavant (Alex) Klaus-Michael Grüber (Hans) Edith Scob (La femme en voiture) Georges Aperghis (L'homme en voiture) Daniel Buain (Alex's vagrant friend) Marion Stalens (Marion) Chrichan Larsson (Julien) Paulette Berthonnier (Barge operator) Roger Berthonnier (Barge operator)
Fransız Devrimi'nin 200. yıl kutlamaları için restore edilmeye başlanan Paris'in en eski köprüsü olan Pont-Neuf, sokağa düşmüş alkolik bir sirk cambazı olan genç Alex'e ev sahipliği yapmaktadır. Başarısız bir ilişkinin ardından çektiği üzüntünün giderek körleştirdiği güzel ressam Michèle sokaklarda Alex'le karşılaşır.

Michèle, Alex, diğer bir evsiz olan Hans ile birlikte Pont-Neuf'te umarsız bir hayata başlar. Michèle'in görme duyusu giderek azalırken Alex'e olan bağı da artar. Alex de genç kıza fena halde tutulmuştur ve hastalığının tedavisi mümkün olduğu halde, bencilce de olsa kızın sokaktaki yaşamdan kopmasını istemez.

Yönetmen, Leos Carax'a dünya çapında bir şöhret getiren Köprü Üstü Âşıkları, genç auteur'ün çılgın dünya görüşünü ve şiddetli-çılgın aşk hakkında söyleyeceklerini önceki filmlerinden daha yenilir yutulur ve ortalama seyirci tarafından kolay hazmedilir bir şekilde sunmasına vesile olmuş bir film. Film, Alex üçlemesinin son ayağı.
Kaynak: beyazperde

1992 Avrupa Film Ödülleri – “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Editör”
1994 Sant Jordi Ödülleri – “En İyi Yabancı Kadın Oyuncu”
1993 BAFTA Awards - "Aday"
1992 César Awards, France - "Aday"
2000 Chicago Film Critics Association Awards - "Aday"


Afişleri:
-------------------------
Köprü Üstü Âşıkları - Les Amants du Pont-Neuf 1991
--------------------------

Köprü Üstü Âşıkları - Les Amants du Pont-Neuf 19912 Yorum:

sufi dedi ki... 10 Şubat 2009 14:59  

Köprü altı aşıklarını da unutmamak lazım, sevgiler dilek.

singamaraja dedi ki... 25 Şubat 2009 06:20  

Auuum!

Singamaraja reading your blogs

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......