! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
...evet bazı dakikalar vardır ve bunlar insanın hayatında önemli kesitlere imza atar. Vier Minuten filminde de aynen buna benzer bir Dört Dakika" vardır.


İnsan ruhunun sıkışmışlığı ve çaresizliği her yerde aynı tepkiyi gösterir: VAR GÜCÜYLE KURTULMAK. Burada bahsini ettiğim kaçış müzikle ilgilidir ve bunu yapan insanın başka da bildiği bir şey yoktur. Yapabildiği en iyi şey müziktir ve onu da bir var oluş yöntemi-aracı-olarak kullanır.


Film baştan sona beni kendine izleten-dinleten-bir yapıya sahip. Fildeki Jenny'nin yaşadıklarını yaşamış gibi hissederek izledim filmi...ve "son yarışma sahnesi" tamda istediğim bir görsellik ve işitsellikle sonuçlandı diyebilirim.


Özelliklede müzikle ilgilenenlerin izlemesi gereken türden bir film... Öyle ki kullanılan müzikler tür olarak pek uyuşmasa da müzikalitesi açısından haylili zengin bir çeşitlilikle aynı filde toplanmış bulunmakta... Filmin Müziklerine ilişkin yakın zamanda örnekler siteye eklenecektir.
Fragman:
Vier Minuten - Dört Dakika (2006)


Filmin Künyesi:

Yönetmen : Chris Kraus
Senaryo Yazarı : Chris Kraus
Tür : Dram
Ülke : Almanya
Süre : 112 dk.
sitesi: vierminuten.de

Oyuncular:

Monica Bleibtreu (Traude)
Hannah Herzsprung (Jenny)
Sven Pippig (Mütze)
Richy Müller (Kowalski)
Nadja Uhl (Nadine Hoffmann)


Bayan Krüger yıllardır piyona dersi veren disiplini ve müziği seven bir kişiliktir. Bulunduğu hapishanede(mahkûm değildir) 2. dünya savaşı sırasında kilise+hastane olduğu zamanda da hemşirelik yapıştır. Günümüzde artık hapishane olarak kullanılmakta ve bayan Krüger hapishanede piyano hocalığını gönüllü olarak sürdürmektedir. Talihsiz bir şekilde hapse düşen Jenny de piyano konusunda hayli yeteneklidir. Bayan Krüger'in bu küçük yeteneği fark etmesi uzun sürmez ve kısa süre içinde aralarında sıkı bir müzik ilişkisi başlar. Yakınlaştıkça birbirlerini daha iyi tanıyan ikili hapishanedekilerin de katıla bildiği bir yarışmaya girmeyi hak kazanırlar...
Her iki oyuncunun da performansı mükemmel ve filmin duygusunu yansıtan boyutta.
Ö.S.D.

Piyano balığı diye bir şey olsaydı
aynen kızına benzerdi....

(başka bir diyalog)
Kadın: Ya cam kırılsaydı...
Kız: Güzel manzara değil mi?
0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......