! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
" Kung-fu'da stil yoktur. Bruce Lee "
Bundan tam 36 yıl önce yaşamını genç yaşta yitiren Bruce Lee'nin kardeşleri Phobe ve Robert Lee, “Küçük Ejder” olarak bilinen Bruce Lee'nin hayatının anlatılacağı üç filmlik seri için, Pekin'deki J.A Media isimli film şirketiyle anlaşmaya vardılar.

Ölümün üzerinden 30 yıldan fazla süre geçmesine rağmen karate, kung-fu denince hala aklımıza gelen ilk isim olan efsane dövüş ustası ve film yıldızı Bruce Lee'nin hayatı, en az üç filmden oluşacak bir seri ile sinemaya taşınıyor.


Dövüş sanatının efsane ismi Bruce Lee'nin hayatı, en az üç filmden oluşacak bir seri ile sinemaya taşınıyor. Bundan tam 36 yıl önce yaşamını genç yaşta yitiren Bruce Lee'nin kardeşleri Phobe ve Robert Lee, “Küçük Ejder” olarak bilinen Bruce Lee'nin hayatının anlatılacağı üç filmlik seri için, Pekin'deki J.A Media isimli film şirketiyle anlaşmaya vardılar.“Bruce Lee” ismini taşıyacak filmin çekimlerine, önümüzdeki Ekim ayında başlanacak ve serinin ilk filmi, efsanenin 70. yaş günü olan 27 Kasım 2010'da gösterime girecek. Filmde Bruce Lee'nin babasını Tony Leung Ka-fai canlandırırken, Bruce Lee'yi kimin canlandıracağı ve filmin yönetmeni henüz belirlenmedi.


27 Kasım 1940 tarihinde, San Franciso'da dünyaya gelen Bruce Lee, 22 yaşında Kung-Fu hocalığına başladı ve yine aynı yıl içerisinde “Chinese Kung-Fu” isimli kitabı yayınladı. 31 yaşında ilk büyük filmi “The Big Bos”da oynadı. Bunu “Chinese Connection”, “The Way of Dragon” ve “Ejderin Gücü / Enter the Dragon” filmleri izledi. 20 Temmuz 1973 tarihinde “Game of Death” filmiyle ilgili olarak yapımcıyla konuşmak için gittiği evde kendini iyi hissetmeyen ve bir aspirin alarak uzanan Bruce Lee, bir daha yerinden kalkamadı. “Küçük Ejder”, genç yaşında ölmüştü. Ölüm sebebinin beyin urundan olabileceğinin söylenmesine karşın adli tıp raporunda, ‘ölüm nedeni bilinmiyor’ ibaresi yer aldı.

Bruce Lee, Amerika'nın Seattle eyaletindeki Lake View mezarlığında, talihsiz bir kazaya kurban giden oğlu Brandon Lee ile yan yana yatıyor.
Çağdaş Seichter / Frankfurt

Buruşş Li Öyle Yazılmaz

Kendi estetiğinin kavgasını verdi. Evi bugün genelev olarak kullanılıyor. İster bir kahraman, ister bir fetiş ikonu, isterse abartılmış bir sokak dövüşçüsü olarak yorumlayın. Bruce Lee, bu dünyada iz bıraktı.Yakınları o izleri kurtarmak için uğraşıyor
Dövüş sanatının efsanevi ismi Bruce Lee’nin (ki o isim ‘Buruş’ diye okunmaz) evi geneleve dönmüş durumda. Bruce’un kızı Shannon (Şenın diye okunur) ve binlerce hayranı evin müzeye dönmesi için uğraş veriyor. Lanetinden öldükten sonra bile kurtulamayan Bruce, pazartesi günü ölümünün 36. yıldönümünü kutlayacak!
Hayatı “kavga”yla, kendini ispatla geçmiş Bruce Lee yaşasaydı bunu da mı görecekti demeyebilirsiniz. Zira Bruce Lee, filmlerine kıyasla hayattan yemediği dayak kalmayan uzakdoğulu, yalnız bir adamdı.
Küçük Bruce’u bir gün, sokak arasında çok fena dövdüler. O da küçük düşme korkusunu yenebilmek için dövüş sanatları eğitimine başladı. Zamanla eli açılan Bruce’un mahallede dövmediği eleman kalmadı. Bruce delikanlı bir çocuktu fakat meydan okumalara gelemiyordu. Opera sanatçısı olan babası çocuğunun serseri olmasından çok korktu. Bruce’u liseyi bitirmek üzerine Amerika’ya yolladılar. O da Amerika’ya gider gitmez Washington Üniversitesi’nde Felsefe eğitimi almaya başladı.Kerim Abdul Jabbar’a dövüşmeyi öğretti
Sinema yapmaya başlayan Bruce, başlangıçta küçük filmlerde rol aldı. Dublör hilelerine başvurmadı. Yedi defa karete şampiyonu olmuş Chuck Norris’le film çekti. Lakers’lı ünlü basketbolcu Kerim Abdul Jabbar’a kung-fu dersleri verdi. İntikamcı bakışları, mınçıkası, karizmatik çığlıklarıyla kendi stilini yarattı. Kuşaklar, yıllar boyunca onun peşinden sürüklendi. Sade bir Çinli olarak adını dünyaya duyurdu. Ne acı ki, kendi deyimiyle “laneti onu rahat bırakmadı”. Bitmek bilmeyen baş ağrıları bir kriz anında sonunu getirdi. Aldığı yüksek dozda baş ağrısı ilacının etkisiyle bir gece vakti evinde ölü bulundu. Laneti oğlunu da rahat bırakmamış, Brandon Lee de bir film seti kazasında ölmüştü . Genç yaştaki ölümü onu James Dean, Jim Hendrix gibi efsanelerin arasına yükseltti. Yaşasa şöhretini çoktan kaybetmiş de olabilirdi. Şaibeli ölümüyle hala konuşulan Bruce Lee, adını sinema tarihine yazdırmış bir alt sınıf insanıydı. Bugün, kapısına genelev yazılmış eski bir evsahibi. Genelev’in kapatılması için uğraş veren yakınları Buruşş’un ‘namusunu kurtarmak için’ uğraşıyor.Kavgayı, sevdayı varoşta öğrendi
Bruce Lee hayatındaki en ciddi kavgalarından birini Amerika’ya gittiği ilk yılarda verdi. Garsonluk yaptı, bardak yıkadı. 1970’li yıllar uzakdoğuluların dövüş sporları bilgisini paylaşmadığı yıllardı. Küçük bir spor salonu açarak Amerikalılara kavgayı öğretmek istedi.

Bu yüzden Çinli hemşehrilerin husumetini kazandı. Bildiğini okuyan Lee, açtığı kurslarla kung fuyu milyonlara sevdirdi.İlk aşkını da Amerika’nın varoşlarında yaşadı.
Taraf/ALPER BUDAK

Bazı SahnelerBruce Lee Plays Ping Pong with Nunchuks

6 Yorum:

sdkydgn dedi ki... 21 Mayıs 2011 12:57  

gercekden kalileti bir oyuncuymus bruce lee her zaman böyle usta oyuncular yetismiyor adam sadece kungfu yada karete deyil kendisi gelistirdigi tekniklerde takdir kazanan biri...

Adsız dedi ki... 6 Ağustos 2012 17:01  

hayatı kısa sürmüş ama çok anlamlı bir hayatı varmıs fimleri 2012 geldiğimiz zamanda dahada izleniyor buda onun ne kadar çok sevildiğini anlatır

jedi lost dedi ki... 24 Ekim 2012 22:03  

Özellikle masa tenisi oynadığı videoyu seyredip de hayran kalmamak elde mi? Günümüz filmlerinde böyle şeyleri ancak özel efektlerle yapabiliyorlar.

süleyman daz dedi ki... 12 Aralık 2013 17:43  

bu adam benim idolüm harika bi adam gelmiş geçmiş en güçlü insan

miraç dedi ki... 25 Temmuz 2015 15:33  

dünyanın1. dövüşşenidir o

miraç dedi ki... 25 Temmuz 2015 15:35  

adam adam

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......