! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
25 Tem 2009

'Devinim' Projesi ?

Devinim WebTV’nin Türkiye’nin çeşitli coğrafyalarında çekilen bin kadar röportajdan derlenmiş “Devinim” projesi hayata geçti. www.devinim.tv adresinden ulaşılabilecek proje 1 Ağustos tarihine kadar izlenebilecek.


Kerimbora Atölye tarafından yapılan açıklamaya göre, Devirim WebTV, aynı tarihten itibaren de güncel yayına geçecek ve her ay seçilen bir Türkiye konusunu aynı şekilde web adresinden tartışmaya açacak.

1 Ağustos’tan 15 Eylül 2009’a kadar sürecek dönemde “12 Eylül Anayasası neden değişmeli ve nasıl bir anayasa bu ülke insanlarına daha beraber bir gelecek adına uygun olanıdır?” sorusu tartışılacak.

Kerimbora Atölye tarafından gerçekleştirilen site ve projenin hiçbir ticari amaç taşımadığı ve ticari reklam ve banner barındırmadığı belirtildi.
Video: CNN

...............

Devinim Hakkında?

"Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak" teması üzerine düşünmeye ve düşündürmeye odaklanan... .. .ve bu ülke coğrafyasında... "Daha beraber ve daha adil nasıl yaşayabiliriz ?" sorularını her farklı düşünce grubundan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına sormayı amaçlayan özgür bir düşünce platformu olarak tasarlandı. Devinim WebTV,

...artık ne yazık ki her geçen günle beraber daha da fazla kutuplaşmaya başladığımız ülkemizde... "birbirimizi nasıl daha fazla dinleyip, nasıl daha iyi tanıyabiliriz ?" gibi bize göre bu coğrafyadaki ortak geleceğimizi daha birlikte yarınlara taşıyacak soruları soran, yakın tarihimize daha eleştirel bakarak demokrasi tecrübemizi sorgulayan ve hiçbir ticari kaygı taşımayan bir düşünce platformu.

Bizlere göre soru sormak, sorgulamak ve diğerlerimizi suçlamadan önce kendi özeleştirilerimizi yapabilmek demokratik bir toplum olarak gelişebilmenin birincil şartı.

Böylelikle, "Devinim WebTV" sadece sorgulamaya çalışan ve her ama her soruyu kendimize sorabilmenin öneminin altını çizmeye özen gösteren bir platform.

Tabii ki, bu ve benzeri kısıtlı projeler asla toplum olarak arayıp bulmamız gereken cevapları ayaklarımıza getirmeyecek...

Ama birer "vatandaş" olarak ülkenin gelişmesi ve demokratikleşmesi adına, toplumca ikna olacağımız cevapların doğacağı tartışmaların artık başlayabilmesi bizlerin bu ülkenin vatandaşları olarak neyi ne kadar sorgulayabildiğimizle ilintili değil midir?

Umarız devinim.tv adresinde misafirimiz olur ve katılımınızla bizler için düşünsel bir başka pencere de siz açarsınız.


Devinim Projesi !!!

DEVİNİM;
Türkiye'de yirmi ilde pek çok farklı kesimden bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile yapılan röportajlardan kurgulanmış...
...kuşbakışı bir Türkiye profiline ulaşmayı amaçlayan...
...dünyanın belki de bu en özgün coğrafyasında her türlü faklılıklarımıza rağmen yarınlarımızı nasıl daha beraber ve daha eşit yaşayabiliriz...
...önyargılarımızdan sıyrılarak birbirimizi nasıl daha iyi tanıyabiliriz...
...ve gelecek nesillerimize nasıl daha demokratik bir Türkiye bırakabiliriz gibi konuları sorgulayan tamamıyla bağımsız ve hiçbir ticari amaç taşımayan bir projedir. Umarız "Devinim" projesini inceleme fırsatı bulur ve bundan sonra Devinim WebTV platformunda değerli görüşlerinizi bizlerle paylaşırsınız.Çıkış Noktası ve Amacı

Türkiye birbiriyle tarih boyunca evlenip çoğalmış böylelikle karışmış değişik etnik grupların, dinlerin ve ırkların oluşturduğu çok özel bir coğrafya.

Yani görünen kadarıyla bu özel coğrafyadaki insan formasyonu Trakya, Anadolu, Kafkasya, Balkanlar, Orta Asya ve Mezopotamya kültürlerinin ortak bir yansıması. Bugün galiba genelinde "batılı" olmaya çaba sarf eden Türkiye'nin -belki de- en büyük sorunu, kendini hiçbir vatandaşını dışarıda bırakmayacak bir ölçekte tanımlayamaması.

Yani bir başka deyişle sınırlarının dışına çıkan herhangi birimize siz 'Türkiyeliler" kimlersiniz diye sorulduğunda cevabımız tamamı ile sığ bir vizyondan,
"Biz Orta Asya'dan bu coğrafyaya gelip yerleşenleriz" veya
"Irkımız Türk, dinimiz İslam " olagelmiş.

Eğer bunlar doğru tanımlar ise bu coğrafya içindeki ırkı ve kökü Orta Asya Türkleri'ne dayanmayan veya bir başka perspektifle kendini dini ile de tanımlamayı seçmeyenlerimiz yarınlarımızda bu çok özel coğrafyada ne kadar hak sahibi olabilir?

Veya bu tanımlar artık doğru kabul edilemeyecek kadar çağ dışı ise hala neden kendimizi bu denli dar pencerelerden ifade etmeye çalışıyoruz?

Neden soru sormayı, bize dayatılan tarihi sorgulamayı, kendimizi eleştirmeyi bizi yeterince tanımayan ve bize ithal çözümsüzlükler dayatan başka ülkelerin insanlarına bırakıyoruz?

Eğer buna bu şekilde devam edersek, bugün toplumumuza yavaş yavaş hâkim olmaya başlayan; Alevi-Sünni, Türk-Türk olmayan, Zengin-Fakir, Sağcı-Solcu, Kadın-Erkek v.s gibi kolaylıkla sayısı artabilecek katı kutuplaşmaları nasıl önleyebilir ve nasıl daha "beraber" bir hayatın temellerini atabiliriz?

Nedense, bunlar gibi bu özel coğrafyanın dününde ve bugününde ürettiği birçok soruyu sorup tartışmaya dahi korkmuşuz…

Oysa soru sormak, sorgulamak ve hatta eleştirmek demokratik bir toplumun oluşmasının ve de gelişebilmesinin birincil şartı değil midir?

"Devinim" bir sanatçı perspektifinden sadece "sorgulamaya" çalışan ve her ama her soruyu sormanın ve de sorabilmenin önemini vurgulamak isteyen bir proje.
"Kerim Bora Atölye'olarak eminiz ki, bu ve benzeri -kısıtlı ve de tabiatıyla yüzeysel- projeler asla toplum olarak aramamız gereken cevapları ayaklarımıza getirmeyecektir.

Ama birer "vatandaş" olarak Türkiye'nin gelişmesi ve demokratikleşmesi adına, toplum olarak ikna olacağımız cevapların doğacağı tartışmaların artık başlayabilmesi bizlerin bu ülkenin vatandaşları olarak neyi ne kadar sorgulayabildiğimizle ilintilidir...Konu Başlıkları

Proje kapsamında yapılan röportajları doku/ konu başlığı altında topladık. Bu konu başlıkları, Türkiye'de;
-Kimlik Tanımlamaları ve Ötekileştirme
-Yakın Siyasal Tarihimizden
-Türkiye'de Genç Olmak
-Alevi-Bektaşi Vatandaşlarımız ve Rahatsızlıkları
-Sünni-Müslüman Vatandaşlarımız ve Rahatsızlıkları
-Eğitim Sorunsalı
-Cinsiyet Ayrımcılığı
-Gecekondular ve Sosyal Adaletsizlik
-Şehit Yakınları ve RahatsızlıklarıProjenin Krokisi

Proje Türkiye'de yirmi ilde, bin, halktan insan ile yapılan video röportajlardan oluşuyor.
Bu kişilerin çeşitli sosyal, etnik ve jenerasyon farklılıkları içermesine özen gösterdik.
Bu birbirinden değişik toplulukların sorunları algılayışından farklılıkları kovalarken karşımıza çıkan daha fazlasıyla birbirine olan benzerlikler, -adeta- Türkiye insanının bunca farklılığı içindeki ortak paydasının bir kanıtı.

"Bin" sayısının yarısı İstanbul dışındaki on dokuz ilde, diğer beş yüzü ise İstanbul'da çekildi.
Bin kişiye kendilerini nasıl tanımladıkları ve toplumsal rahatsızlıkları üzerine sorular yönelttik. Kişilerin cevapları bölgesel, sosyo-ekonomik, dinsel, etnik ve de bazen ırksal tanımlamalar içerdi.
Ve tabiatı ile bu tanımlamalarla beraber Türkiye'nin gelmiş geçmiş sorunları en sıkça dile getirilen şeyler oldu.Pilot Şehirler

Ankara, Antakya, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bursa, Çanakkale. Düzce, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Kırklareli, Manisa, Mardin, Muğla, İstanbul, İzmir, Rize, Tekirdağ. Urfa.Çekim Formatı

Proje bir amatör mini-DV kamera ile beyaz bir fon önünde çekildi. Röportajlar daha sonra kısaltılıp, kurgulanıp, başka video görüntüleri ve fotoğrafik enstalasyonlarla desteklendi. New-Media tarzında sunulacak bu video performansta kullanılan grafik tasarım "T.C. Vatandaşı Olmak” ana fikrinden yola çıkarak oluşturuldu.Prezantasyon Şekli ve Sürdürülebilirliği

Montaj ve kurgusu tamamlanmış yirmi saatlik bu video- performans "Devinim TV" adlı bir Web TV'nin alt yapısını oluşturacak. İlk önce bu altyapı izleyiciye sunulacak.

Temmuz 2009da "Devinim TV" yine TC. Vatandaşı Olmak" teması üzerinden bu sefer güncel röportaj ve programlarla izleyicisiyle buluşmaya devam edecek.Projenin Finansmanı

Bu proje için hiçbir şekilde yerli veya yabancı bir fon veya sponsorluk kullanılmadı. Proje tamamen katılımcısının kendi katkısıyla tamamlandı.

Projenin sunulacağı platform olan "Devinim TV" web platformu da hiçbir ticari amaç taşımamaktadır.
Bu nedenle hiçbir ticari reklam veya banner bulundurmamaktadır.Proje Bitiş Tarihi

Proje Haziran 2009'da izleyiciye sunulacaktır.


.........................

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......