! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Artvin'in Gürcistan sınırındaki ilçesi Hopa, Kafkas filmleri buluşmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 9-13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek "1.Kafkas Film Günleri" kapsamında Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Rusya ve Türkiye'den 5 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşurken; son yılların öne çıkan belgeselleri de gösterilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile Hopa'da bulunan Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği ve Kuzey Film tarafından desteklenen "1.Kafkas Film Günleri", Gola Kültür ve Ekoloji Derneği'nin düzenlediği 4.yeşil Yayla Festivali’nin işbirliğinde gerçekleştirilecek.

5 Ülkeden Filmler

Film günleri kapsamında Usta Rus Yönetmen Aleksandr Sokurov'un Çeçen - Rus gerilimine farklı bir bakış getiren filmi "Alexandra"; Gürcü yönetmen Jülie Bertuccelli'nin 2003 yılında Cannes Film Festivali'nde büyük övgüler alan ve Eleştirmenler Haftası Bölümü'nde ödül kazanan ilk filmi "Since Otar Left / Otar Gittiğinden Beri"; Azeri Yönetmen Hüseyin Mehdiyev'in baba-kız ilişkisini çarpıcı bir biçimde anlattığı "Özge Vakit / Başka Zaman"; Ermeni yönetmen Harutyun Khachatryan'ın sınır kavramını sorguladığı "Border / Sınır" ve Özcan Alper'in 2008 yılında Türkiye'de ve yurt dışında birçok ödül kazanan filmi "Sonbahar" gösterilecek.

Ayrıca, Rüya Köksal'ın Karadeniz kıyılarının sahil yolu projesiyle yok edilişini anlattığı "Son Kumsal"; Selçuk Erzurumlu, Petra Holzer ve Ethem Özgüven'in Tuzla Tersaneleri'ndeki iş koşullarına dikkat çeken "4857", Süha Arın'ın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin geleneksel mimarisini ele aldığı "Sisler Kovulunca"; Elif Ergezen’ın kendisi de Hopalı olan Sovyetler Birliği’ne gidip orada sürgünde ölen şair, ressam Helimişi Xahasını’nın hayatından bir kesit sunan “Şairin Ölümü” isimli belgesellerin gösterimleri de yapılacak. Festival kapsamında çocuk izleyicileri içinde gündüzleri ayrıca çizgi film gösterimleri yapılacak.

Deniz Kıyısında ve Ay Işığında Sinema Keyfi

Gece gerçekleştirilecek film gösterimleri, deniz kıyısında olacak. Ay ışığında Karadeniz kıyısında film izlemenin keyfini yaşayacak olan festival katılımcılarının buluşma noktası ise Kopmuş Plajı. Havanın yağmurlu olması durumunda ise filmler, başka bir özel mekânda, Hopa Liman İşletmeleri’nde seyirciyle buluşacak. Belgesel filmler ise Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği'nde gösterilecek.

Film günlerinin açılış konserinde Ayşe Tütüncü sahne alırken, Şevval Sam etkinliğin ikinci günü bir dinleti sunacak. Film günlerinde yer alan bir diğer etkinlik de Özcan Alper, Çiçek Kahraman, Senem Aytaç, Ethem Özgüven ve Selçuk Erzurumlu'nun katılacağı belgesel atölyesi.

Sadece bölgede yaşayanları değil, bütün sinemaseverleri Hopa’da buluşmaya çağıran “Kafkas Film Günleri”nin önümüzdeki yıldan itibaren, Kafkasya sinemasının buluştuğu bir festivale dönüşmesi planlanıyor.
Kaynak. sinema.com

2 Yorum:

Zamandan Sızan...KIYMET dedi ki... 29 Temmuz 2009 11:13  

Ömer anımsamıyorum daha evvel yazmışmıydın ya da izledin mi ama fırsat yakala ve Sonbahar filmini izle mutlu olacaksın eminim..

Ömero dedi ki... 1 Ağustos 2009 13:09  

Merhaba Kıymet,
İzledim evet dediğin gibi nasıl bir filmi beğeneceğimi tahmin ediyorsun negüzel... :) İlgin için çok teşekkürler Kıymet,,,
Bloga yazmıştım(eski konularda)Sonbahar filmini izlemeden evvel müzikleri ile tanışma fırsatım olmuştu. Müzikleri dinlerken sahneleri ve olayları sanki yaşarcasına dinledim... Sonrasında evet bu filmi en kısa zamanda izlemeliyim diye şartlandım ve izledim... Şimdi yazarken bile o sahneler, o dalga kıran, o sessizlik...

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......