! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
...hep aynı çıkıştan beslenir insan; ve hep aynı yere çıkar...
1915 Büyük Felaketi (Medz Yeğern) kurbanlarının anısına.

Bu albümde sesin, müziğin ve insanın birleştiği yerdir Oratoryo. Albümün çıkış niyetiyle, albümdekiler bir bütün olmayı başarmış ender çalışmalardan birisidir. Şimdi de parçalara kulak verin ve ne demek istediğimi bir de müzikâl hâliyle dinleyin.

1. Kaside (Değerkutyun) - Ode
Söz: Ludvig Duryan Müzik: Khaçadur Avedisyan

2. Sevda Kasidesi (Dağ Siro) - Ode To Love
Söz: Ludvig Duryan Müzik: Khaçadur Avedisyan

3. Ninni (Ororotsayin) - Luluaby
Söz: Ludvig Duryan Müzik: Khaçadur Avedisyan

4. Gurbet Kasidesi (Dağ Bantıkhtutyan) - Ode To Exodus
Söz: Ludvig Duryan Müzik: Khaçadur Avedisyan

5. Bekleyiş (Isbasum) - Expectation
Söz: Ludvig Duryan Müzik: Khaçadur Avedisyan

6. Nasihat (Khradagan) - Edification
Söz: Ludvig Duryan Müzik: Khaçadur Avedisyan

7. Bin kanatlı Ermenistan (Hazaratev Hayasdan) - Armenia With Thousand Wings
Söz: Ludvig Duryan Müzik: Khaçadur Avedisyan

--------------------

1926-1996 yılları arasında yaşayan Ermeni besteci Khaçadur Avedisyan'ın, 1915'te yaşanan "Büyük Felaket Kurbanlarının Anısına" yazdığı "Oratoryo", Türkiye'de ilk kez olarak Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı. Sözleri Ludvig Duryan'a ait olan "Oratoryo"yu, Ermenistan Ulusal Radyosu Ulusal Enstrümanlar Topluluğu ve Ermenistan Ulusal Radyosu Oda Müziği Korosu icra ediyor. Geleneksel Ermeni müziğinden yola çıkarak, oldukça etkili bir eser yazan Avedisyan, 1915'te yaşanan acıların müzik yoluyla anlatıldığı bir başyapıta da imza atmıştı.
Khaçadur Avedisyan (1926-1996), alanında çok etkili olmuş bir Sovyet Ermeni bestecidir. Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Leninakan (bugünkü adıyla Gümrü) şehrinde doğmuştur. Erivan Devlet Konservatuarı’nda, Profesör Edvard Mirzoyan’dan kompozisyon eğitimi almıştır. 25 yaşındayken, Berlin ve Moskova’da yapılan uluslararası yarışmalarda altın madalyayla onurlandırılan ilk Ermeni besteci olmuştur. Klasik Müziğin yanı sıra Ermeni Halk Müziği alanında da çalışmaları yapmış, geleneksel halk enstrümanları alanında, özellikle de kanunda önemli bir otorite olmuştur. İlk ‘Kanun ve Senfoni Orkestrası için Konçerto’yu 1954 yılında bestelemiştir. Sanat hayatını, Ermeni Halk Müziği’nin icrasına ilişkin araştırma ve geliştirme çalışmalarına adamıştır.

Avedisyan, 1978 yılında, Gomidas Ulusal Konservatuarı’nda Halk Müziği bölümünü kurmuştur. Enstrümanlarında ustalık düzeyine erişmiş olan bir nesil müzisyen bu okulda, onun rehberliğinde yetişmiştir. Çok sayıda, ünlü olmuş şarkı bestelemiş olan Avedisyan, bale, oratoryo, film ve dans için müzikler de yapmış, çeşitli halk müziği enstrümanları için pek çok eser yaratmıştır. Avedisyan’ın parlak melodik eserleri rafine bir lirizm taşır.

1958 yılında Ulusal Dans Topluluğu’nun, daha sonra ise Tatul Altunyan Müzik ve Dans Topluluğu’nun genel sanat yönetmenliğini üstlenen Avedisyan’ın bu görevleri sırasında yaptığı enstrümantal ve vokal halk müziği besteleri, söz konusu repertuarın temel taşları haline gelmiştir.
KALAN

3 Yorum:

sufi dedi ki... 24 Temmuz 2009 23:38  

Paylaşım için teşekkürler sevgiler.

Ömero dedi ki... 25 Temmuz 2009 14:00  

İlgisiz bırakmadığınız için ben teşekkür ederim...
iyilikler,

Adsız dedi ki... 16 Nisan 2017 00:49  

1915 olayları geeçek olsaydı şu şaheser hiç olmayacaktı

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......