! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Miraç Zeynep Özkartal'ın kaleme aldığı sergi, hem okunası bir yazı hem de gezilesi bir sergi haberi...
“Türkiye ile Almanya’nın birbirine ne kadar eskiden beri bağlı olduğunu görüyoruz” diyor Dresden Devlet Koleksiyonları Başkanı Martin Roth, 15. Y.Y.’dan kalma bir Osmanlı saltanat çadırının altında.

Çadır, Dresden’de bir müzenin içinde. Dresden Müzesi’nin ‘Türckische Cammer’ koleksiyonunun en görkemli parçası.Dresden’in babası olarak kabul edilen Saksonya Prensi ve Polonya Kralı II. August, hükümdarlığı sırasında onlarca elçisini dünyanın dört bir yanına yollayıp değerli eserler toplar. Doğu sanatına ilgisi büyüktür. O kadar ki, oğlunun düğününde dekor olarak Osmanlı saltanat çadırlarını kullanır, padişah kıyafetleri giyer, balmumu heykellerden ‘temsili’ bir harem odası bile kurdurur. II. August’un bu ilgisini devam ettiren diğer Saksonya prensleri sayesinde de ‘Türckische Cammer’ koleksiyonu genişler.

Savaş’ın izleri
Koleksiyon 1942’ye kadar Dresden’de sergilenir. II. Dünya Savaşı’nda başlarına gelecek felaketi sezen Dresdenliler koleksiyonu koruma altına alır, Königschein kalesine saklarlar. Ancak Dresden, Sovyetler kontrolündeki Doğu Almanya’nın bir şehridir artık. Sovyet yönetimi, Türckische Cammer’i de St. Petersburg‘a götürür. 1950’lerde Batı Almanya ile savaş esirlerini değişmeyi kabul eden Sovyetler, Doğu Almanya’ya da geçmişini iade etmeye karar verir. Türckische Cammer 1958’de yuvasına döner. Ama sergilenmesi için 42 yıl beklemesi gerekir.


Küratör Holger Schuckelt, 21 yıl boyunca uğraşır koleksiyonun sergilenmesi için. Yalnızca çadırın restorasyonu bile 15 yıl sürer ve 3.6 milyon euro’ya mal olur. Schuckelt’in kariyerini adadığı ‘Türckische Cammer’, şubat ayından itibaren 750 metrekarelik bir alanda, 600 parça eserle dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle buluşacak. Sergi için seçilen slogan ise ironik: “Welt Kültür Erbe (Dünya Kültür Mirası, kültür sözcüğü Türkçe yazılıyor). Zira Dresden UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinden kısa süre önce çıkarıldı.
Kaynak: Milliyet1 Yorum:

sufi dedi ki... 18 Temmuz 2009 12:10  

Doğu mirasına bu kadar meraklı olan bu zat, onlarca elçisiyle bu eserleri nasıl toplattı acaba?

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......