! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
19 Ağu 2009

Gönül Gözü - 2009

Kelâm ehli, söz ehli Ömer Tuğrul İnançer'in tasavvufi anlamda yetkin bir isim ve başvuru kaynağı olduğunu düşünüyorum. İlk, 2-3 yıl önce televizyonda yaptığı sohbetlerden tanıdığım bir zat kendisi. Her anlam da kendisine güvenir ve söylediklerini aklımın aldığı ender insanlardan biridir. Kenen Gürsoy da yine aynı ayarda olan kişilerdendir. Ama ben daha ziyade Ömer beyi tercih ederim.

Bu yeni sohbet kitabını da alıp okumak gerek. Biliyorum ki bu kitapta da nice taze bilgiler sunmuş ve sohbetini etmişlerdir.

Ömer Tuğrul'un tv sohbetlerini de zaman içinde sizlerle paylaşmak niyetindeyim.

Kitap için kitaphaber.net'te çıkan yazıyı da paylaşmak istiyorum.

Yazan : Ayşenur Aydınlı

Sûfî yayınlarının tasavvuf sohbetleri dizisini oluşturan “Gönül Gözü” Ömer Tuğrul İnançer ile Kenan Gürsoy’un sohbetlerinden teşekkül etmektedir. İki gönül insanının sohbetlerini içeren bu eser, gönülden zuhûr edenlerin yansımalarıdır.

Sadık Yalsızuçanlar’ın yazdığı bir önsözle başlayan eser, Ramazan ayından, aşk, hoşgörü, tevhîde, yaratılış gâyesinden gelenek, edep, cihad, ahlâk, medenyetler buluşması ve cumhuriyete kadar toplam 30 farklı konuyu içermektedir. Son kısımda da bayram sohbetleri yer almaktadır.

Toplum olarak göremediklerimizi veya görmezden geldiklerimizi gün yüzüne çıkarak İnançer ve Gürsoy, çeşitli konulardaki bu sohbetleriyle âdeta gönül rehberliği yapıyor. Okuyucuyu birbirinden farklı konularda aydınlatan ve bir o kadar da rahatlatan eser, gerçekten bir gönül kitabı.

İnançer ve Gürsoy, sohbetleriyle gönüllerin kapılarını aralayarak misafirimiz oluyor. Belki sıradan bir konu gibi gördüğümüz mevzûların çok farklı bakış açılarıyla işlendiği bu eser, okuyucunun gönül dünyasında yolculuk yapıyor.

İnançer’in Sûfî yayınlarındaki tasavvuf sohbetleri dizisinin ikincisi olan bu eser, aynı zamanda işlediği konularla tasavvufun hayatımızın her köşesinde olduğunu da gizliden gizliye fısıldıyor.

Kitaptan alıntıladığımız birkaç cümleyle sizleri “Gönül Gözü”nde küçük bir gezintiye davet ediyoruz :

- “Gönül öyle bir şey ki, hakaret maksadıyla yanına “alçak” kelimesini koysak, alçak gönül yükseliyor…” (sy : 13)

- “Aşkın kantarı fedâkarlıktır, ne verebiliyorsan o kadar âşıksın.” (sy : 30)

- “Hoşgörü, hoş olmayan şeyleri de hoş görmek midir! Yoksa herşeyin hoş olduğunu bilmek midir!” (sy:31)

- “Geleneği olmayanın geleceği olmaz.” (sy:55)

- “…hakiki hürriyet Allah’a kul olmaktır.” (sy:96)

- “Bir hâdise veya bir kişi ya, ibretliktir ya numûneliktir.” (sy:124)

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......