! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
sakaryagazetesi haberi:
Şairlik, insanın konuşmaya başlamasıyla başlamıştır. O gün bu gün şiirleriyle ülkelerin duygularını, kültürlerini, sanatını, insanını görüyoruz. Bir toplumda şairler yoksa, yetişmiyorsa o toplum sağlıklı toplum değildir. Sadece şairlerin yetişmesi de yetmez. Toplum şairleriyle bütünleşmemişse o toplum için de tehlike çanları çalıyor demektir. Kısacası toplumlar şairleriyle soluk alırlar. Moralleri yüksektir. Ve toplumlar yetiştirdikleri, insanlığa ruh veren şair evlatlarıyla övünürler

Şairler şiir etkinlikleriyle, şiir kitaplarıyla, dergilerde toplumun olurlar. Şairler MÖ. 4. yy.dan beri, Dioisos şenliklerinden beri etkinliklerde şiirlerini okurlar. Yine o şenliklerden beri şiir yarışmaları, ödülleri düzenlenir. Bunu Aisiklos, Aristophones, Euripides, Sofokles, Sapho gibi şairlerin ödüller aldıklarından biliyoruz. Bizde Osmanlı´da, Selçuklularda şiir etkinliği olarak tekkelerde okunduğunu özel olarak şenlik yapıldığını, ödül verildiğini göremiyoruz. Asya´da Türki devletlerinde yaygın ve gelenekselleşmiş etkinlikleri biliyoruz. Yani bizde Şair Nedim´in, Nefi´nin şu ödülü var diye bir notla karşılaşılmıyor.

Bizde şiir ödülleri 1946 yılında CHP şiir yarışmasıyla başlar. Aynı yıl Halkevleri´nin ve Cumhuriyet Gazetesinin (Yunus Nadi Şiir Yarışması) de yarışmaları başlar. Daha sonra Türk Dil Kurumu´nun, Varlık ve Yeditepe edebiyat dergilerinin düzenlediği yarışmaları görürüz. Daha sonraları örneğin 1970 yılında şair Behçet Kemal Çağlar adın düzenlenen yarışma ile şairlerin adına ve anısına düzenlenen şiir yarışmaları ve ödülleri başlar. Bu gün ülkemizde 200 dolayında şiir yarışması düzenlenmektedir. Bunların arasında 50-60 kadarı şiirimizi, yaratmış, geliştirmiş önemli şairlerimize düzenleniyor olsa da hiç tanınmadık genç yaşta ölmüş şiir severdi, yazardı gibi gerekçelerle ailelerin düzenlediği yarışmalar da vardır.

Bu 200 şiir yarışması içersinde şiirimizin en eski, en büyük ustası, şiirleri 700 yıldır hala değerini yitirmeden okunan Yunus Emre´mizin adı geçmiyordu. Yunus Emre´mize kim sahip çıkacak, tanıtmak yeni nesillere araştırma ortamı kim yaratacak, adına kim şiir yarışması yapacak?
İşte burada karşımıza Eskişehir´de sanata ve değerlerine sahip çıkmak amacıyla çıkmış Eskişehir Sanat Derneği´ni görüyoruz. Dernek kuruluşunun hemen arkasından Yunus Emre Şiir Yarışmasını başlattı. Ve bu yarışmanın ödülünü de yine Yunus Emre´yi sanat ortamında, dünyadaki başka şairlerin adına düzenlenen şiir festivalleri gibi "Yunus Emre Şiir Buluşması" adını verdiği üç günlük şiir etkinliklerinin içersine oturttu. Eskişehir şimdi beş yıldır her sonbahar´da (Ekim ayında)gelecekte şiir festivaline dönüşecek bu etkinliğin alt yapısını hazırlamaktadır.

Yunus Emre Şiir Buluşması etkinliklerinde şiir yarışmasında ödül alanlar, yarışmanın seçici kurulu, şiirimizin önde gelen şairleri, şiir adamları, eleştirmenler, yayıcılar, şiir editörleri konuk ediliyor ve Eskişehir´deki şairler ve şiir yazanlarda katılıyor bu etkinliklere. Tam bir şiir buluşması yaşanıyor. Hem de sen Halk şiiri yazmışsa, öbürü şunu yazmış demeden.

Bu yıl 16-17-18 Ekim tarihlerinde yine buluşuyoruz. Ülkenin dört bir yanından şiir yarışmasına katılanlardan birçok şairle tanışacağız.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......