! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Albümün ilk düzenlemesi 2000 yılında yapılmış ve 2008'deki albümden benzer parçalar da içeren bir albümdür. Yurt dışında yaşayan Bolat, ülkemizde pek gözükmemeyi tercih eden bir sanatçı. Sesi ve yorumlama farklılığı, onu benzerlerinden ayıran bir unsur olması yanısıra, icrasındaki parçaların bilindik sesinin dışında bir müziği vardır. Ben, Kaldı Yurdum parçasını hayli sevdim. Önceki albümünde bu parçanın da olmadığını belirtir, iyi dinlemeler dilerim...


Albümdeki Parçalar:
1. Hiç Bilmezem
Söz: Yûnus Emre Müzik: Latif Bolat
2. Dos Deyi Deyi
Söz: Yûnus Emre Müzik: Latif Bolat
3. İşittin Ey Yarenler
Söz: Yûnus Emre Müzik: Latif Bolat
4. Eyvallah
Söz & amp; Müzik: Munir
5. Aşkın Kime Yar Olur
Söz: Niyazi Mısri Müzik: Latif Bolat
6. Kaldı Yurdum
Söz & amp; Müzik: Doğu Türkistan Halk Türküsü
7. Divan Sazı Açışı
Saz: Kenan Yıldız
8. Dün Gece Seyrim İçinde
Söz: Kul Himmet
9. Kim Gelir
Söz: Yûnus Emre
10. Uyur İdik Uyardılar
Söz: Pir Sultan Abdal
11. Aynayı Tuttum Yüzüme
Söz: Hilmi Dedebaba
12. Bana Seni Gerek
Söz: Yûnus Emre
13. Aşk Olsun Ben Yürürüm Yane Yane
Söz: Muhiddin Abdal
14. Şahım Ali Babaya
Söz: Yûnus Emre
15. Baybolanın Şarkısı
Söz: Fahir
16. Kaybolanın Şarkısı
Söz: Yûnus Emre, Lyuben Karavelov Müzik: Kiril Georgiev
Albümü Edinin: idefix, esenshop
Sitesi: LatifMilli Gazete haberi:
Bugün ülkemizde ilk konserini verecek olan Latif Bolat, uzun yıllar yurt dışında geleneksel Türk ezgilerini farklı bir yorumla seslendirdi. Albüm çalışmalarının yanı sıra film müzikleriyle de ilgi çeken Bolat, Attila İlhan Kültür Merkezi'nde konser öncesi bir de konferans verecek.

Yirmi beş senedir Amerika'da yasayan ve bu sene Türkiye'ye geri dönen Latif Bolat'ın Türkiye'deki ilk CD çalışması "Aşk Olsun" büyük ilgi gördü. Bolat, bugün Attila İlhan Kültür Merkezi'nde (Meşrutiyet Caddesi No: 3I2) saat 19.00'da "Türk mistik şiir, müzik ve felsefe geleneği üzerine aykırı düşünceler" adlı konferansının yanı sıra "Mevlana'dan Hacı Bektaş'a Türk mistik felsefe, şiir ve müziği" konseri ile dinleyenlerine ulaşacak. Bilet fiyatları 10 YTL olarak belirlendi.

Ankara Devlet Konservatuarı, Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü ve Mülkiye'de öğrenimini yapıp 25 sene önce Amerika'ya yerleşen müzisyen ve besteci Latif Bolat'ın kendi eserlerinin yanı sıra geleneksel Türk ezgilerini de evrensel bir şekilde yorumladığı "Aşk Olsun" adlı CD çalışması farklı yorumuyla ilgi çekiyor. Albüm ülkemizde Akustik Müzik etiketiyle yayımlandı. Latif Bolat Akdeniz kıyılarında, Mersin'de doğdu. Müzik eğitimini Ankara Devlet Konservatuarı ses bölümünde ve Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünde tamamladıktan sonra müzik öğretmeni olarak Anadolu'nun çeşitli yerlerinde liselerde görev yaptı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirip ABD'de isletme dalında master derecesi aldı ve müzik çalışmalarına siyasal, kültürel ve tarihsel boyutları da ekledi.

Latif Bolat, çocukluğundan bu yana içinde yetiştiği geleneksel Anadolu aile yapısının bir sonucu olarak, küçük yastan başlayarak mistisizme ilgi duydu. Bu ilgi yaklaşık on sekiz yıldır profesyonel olarak Anadolu'nun gizemli felsefesini ve müziğini ABD'den Endonezya'ya; Avustralya'dan Yeni Zelanda'ya, Kanada'dan İngiltere'ye tanıtmak çalışmaları ile sonuçlandı. Bugün Latif Bolat ABD'de yasayan en önemli Türk müzik adamlarından biri olarak Türk kültür ve mistik felsefesini Anadolu'yu bilmeyen yabancılara tanıtmak ve bu kültür öğelerimizin hak ettiği ilgiyi görmesinin sağlanması konusunda önemli bir fonksiyon yapıyor. Bolat'ın repertuarında Yunus'tan Niyazi Misri'ye değerli şairin müziklerinden, Anadolu'nun Bektaşi nefeslerine, halk deyişlerine kadar geniş bir çeşitlilik güzel bir uyum içinde, anlamlı bir bileşimde yer alıyor.

Son yirmi bir yıldır ABD'de yasamakta olan Latif Bolat konserlerinde bağlama, lavta gibi geleneksel Türk müziği enstrümanları ile kendi sesine eşlik etmekte ve aralarında kanun, keman, ud, bendir, kudum, ney, flüt, gibi enstrümanlar çalan Amerikalı ve Türk müzisyenler ile birlikte konserler vermekte.

Latif Bolat aynı zamanda PBS Belgeseli: "Muhammed: Bir Peygamberin Öyküsü" film müziği, George Lucas Stüdyolarının çevirdiği TV serisi "Young Indiana Jones"un film müziğini de yapan sanatçı.

Kaliforniya Eyalet Sanat Komisyonu Latif Bolat'ı, Türk kültürünün ABD'de yasayan Türkler arasında yayılıp devam ettirilmesine katkılarından dolayı bir burs ile ödüllendirdi. Bolat şu anda dünyanın her tarafında konser ve konferans çalışmalarını sürdürmekte ve ayni zamanda da Amerika'daki Mevlevilerin vakfı olan Mevlevi Order of America'nın müzik direktörü olarak görev yapmaktadır.
Kaynak: Milli Gazete

4 Yorum:

suskun güvercin dedi ki... 13 Kasım 2009 11:48  

3 gündür blogunuzla yapışık yaşıyoruz(modem kablolu:) uyumak için pc yi kapatmak zorunda oldugum anlar hariç:P)
albüm çok hoş
tşk

Ömero dedi ki... 14 Kasım 2009 22:03  

Teşekkür ederim... sizinki de öyle olma yolunda, suskun bir başlangıç olsa da...
iyilikler,

sufi dedi ki... 16 Kasım 2009 10:19  

Yine dost güzel bir albüm tanıtmışsın.Yüreğine sağlık.Latif Bolat bazı deyişlerin sözlerini yanlış yorumlasa da müzik muhteşem.
Ukalalık gibi yorumlamazsan doğru bildiğimiz sözleri değiştirmak istedim sevgilerimle.

"Aynayı aldım dizime
Ali göründü gözüme
Nazar kıldım kend-özüme
Ali göründü gözüme"

Ömero dedi ki... 16 Kasım 2009 19:13  

Merhaba sufi,
bilginin doğrusu har daim geçerli olandır.
11. parçada geçen sözlerde ilk dizede bariz bir anlam değiimesi olmasa da söz daha farklı bir atmosfer çiziyor. Biri dizine, diğeri ise eline alıyor evet farklı ama iki aynadan da görünen yine Hz. Ali. Bu açıdan hrehangi bir sorun yok. Tabiî yine de doğru aktarım gerekir. Ben sizin doğrulamanıza güveniyor ve kabul ediyorum.
diğer dizelerdeki farklılıklar ise göz ardı edilebilir.
Yorum ve düzelti için teşekkürler sufi...
iyilikler,

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......