! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden, Türk Beşleri grubunun bir üyesi, Onuncu Yıl Marşı, Lüküs Hayat opereti gibi ünlü eserlerin yapımcısıdır. Cemal Reşit Rey (1904 - 1985)
Ayrıntılı bilgi:Viki
Konser salonu.


Anadolu'dan Türküler ve Manzaralar bestecinin 100. doğum günü vesilesiyle kalan müzikten çıkmış, soprano Ece İdil'in sesiyle süslenmiş arşivlik bir albümdür.
Albümdeki eserler:
01. Urfalı (2:38)
02. Yonca (3:29)
03. Karşı Be, Karşı (2:35)
04. Kel Emin (3:39)
05. Ayın Ondördü (2:03)
06. Kozanoğlu (3:38)
07. Köroğlu (1:38)
08. Yaylada (2:22)
09. Akkoyun Meler Gelir (2:53)
10. Sarı Zeybek (3:57)
11. Çesme (1:42)
12. Onikidir Egeler (2:15)
13. Yürük Zeybek Havası (2:39)
14. Ağır Zeybek Havası (5:44)
15. Bartın Havası (3:42)
16. Aydın Havası (5:05)
17. Yürük Zeybek Havası - B (3:18)
18. Mandıra Havası (3:48)


Katkıda Bulunanlar
Mastering: Rıza Okçu
Kapak Fotoğrafı: Ara Güler
Tonmaister: Mustafa Kemal Öztürk
Soprano Vokal: Ece İdil
İngilizce Çeviri: Bob Beer
Tasarım: Ayşegül Özmen
Yapım: Kalan Müzik
Baskı: FRS Matbaacılık
Enstrumanlar
Piyano: Seher Tanrıyar
Piyano: Vedat Kosal


Ece İdil "soprano"
İstanbul da doğdu, müziğe 8 yaşında arp çalarak başladı, aynı yıllarda yürüttüğü bale çalışmaları onu ileride profesyonelliğe kadar götürdü ve kısa bir müddet İDOB’de dans etti. 1973 de Atatürk Kız Lisesi’ni bitirdi ve aynı yıl İstanbul Devlet Konservatuvarı şan bölümü sınavlarını kazanarak bas Mustafa İktu’nun öğrencisi oldu. Daha sonra bariton Mesut İktu ile çalışmalarını sürdürerek konser şarkıcılığı bölümü’nün ilk öğrencisi olarak, 1980’de bu bölümün yükseğini pekiyi derece ile bitirdi. Çalışmalarını lied, oda müziği eserleri ve orkestralı şarkı dağarcığı üzerinde geliştiren İdil, Türk bestecilerinin eserlerinin ve çağdaş kompozitörlerin yapıtlarını seslendirmeyi bir ilke edinmiş, bunların TRT ve TV kurumlarında birçok kayıt ve icralarını yapmıştır. Şimdiye kadar İDSO, ÇDSO, Eskişehir Belediyesi Senfoni, İzmir Devlet ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestralarına solist olarak katılmış, yurt içi resitallerinin yanı sıra Casablanca, Rabat ve Paris’te konserler vermis, 1992’de Sofya Modern Müzik Festivali’ne solist sanatçı olarak davet edilmiştir. Theo Loevendie’nin “6 Türk manisi”, A.Schönberg'in "Pierot Lunaire" i ve Alban Berg’in “7 İlk Şarki” adlı orkestral eserlerinin yurdumuzda İDSO ile ilk seslendirilişini yapmıştır. 1995’de Boğaziçi Oda Müziği topluluğu ile C.Reşid Rey'in "Sextuor" ünün dünya prömiyerini gerçekleştirmiş, 2004 Cemal Reşid Rey’in 100. doğum yılı nedeniyle gene Kalan Klasik etiketiyle çıkan CD de "12 Anadolu Türküsü" nü seslendirmiştir. 2005 de de Yıldız Üniversitesi tarafından "Çağdaş Müziği Yorumlama" alnında "Yılın 10 Divası" ödülüne layik görülmüştür. Kendisi 1981’den beri MSGSÜ Devlet Konservatuvarında Opera Anasanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ele aldığı Nazife Güran liedleri ve şarkılarıyla ilk tanışması 2000 senesinde yakın arkadaşı piyanist Vedat Kosal sayesinde olmuştur. O yıl, Kosal'ın çok büyük arzusu olan bu eserlerin kaydının yapılması, onun zamansız vefatı nedeniyle gerçekleşememiştir (2001). 2000 yılından beri Prof. Metin Ülkü ile beraber konser çalışmaları yapan ikili, Güran liedlerindeki o ince dokuyu ve romantizmi ortaya çıkarmak, naifliği vurgulamak, içtenliği yansıtmak adına zaman zaman şan çizgisinin dışına çıkmak zorunda kalmışlardır. "Ezgi" her zaman "biçim"e hükmetmiştir. Bu büyük melodi ustası ve küçük formların mahiri Nazife Güran'ın eşliği, şiiri bütünleyen, salt ona destek veren, başka virtüozite gösterilerine ve motif arayışlarına girmeyen, hatta yer yer şanı desteksiz bırakıp, hedefe dolaysız ulaşan bir yapıdadır. Böylelikle dinleyiciyi hemen yakalayan bir atmosferde işlemiştir. Ses ise her zaman ekspresyonizmi ortaya çıkaran bir araç, bir renktir sadece. İçindeki cesur duygusallığı, yalnız melodilere sığdırmayıp sözlerini bizzat yazdığı şiirlerle de pekiştirmiş, dantel gibi işlemiştir... Dantel içinde çok şey barındırır, özlemler, sıkıntılar, üzüntüler, hayaller, aşklar, kırılganlıklar... işte Nazife Güran. Kaynak: kalan müzik


Onuncu Yıl Marşı
Cumhuriyet'in 10. yıl kutlamaları için 1933'de bir marş yarışması düzenlenir. Cemal Reşit Rey, güftesi Behçet Kemal Çağlar ve Faruk Nafiz Çamlıbel'e ait olan şiir üzerine bir beste yapmaya karar verir. Uzun süre uğraşıp, herkesin coşku ile birlikte söyleyeceği bir marş oluşturmaya çalışır. Ancak ağabeyi Ekrem Reşit'e yaptığı çalışmayı bir türlü beğendiremez. Sonunda Cemal Bey'in aklına mehter ritmi gelir ve besteyi yapar.Herkesin rahatlıkla söyleyebileceği bir eser çıkar ortaya.

Ankara'da eseri piyanoda çalarak kendi seslendirir. Marşı degerlendirecek olan heyetin içinde bulunan dönemin Milli Eğitim Bakanı Cemal Bey'in "Cumhuriyet" sözcüğünde majörden minöre geçtiğini bunu da cumhuriyeti küçük düşürmek için yaptığını iddia eder ancak Cemal Reşit şu örnekle durumu kurtarır:

"Minör küçük anlamına gelir ama müzikte bu anlamda kullanılmaz. Beethoven'in Napoleone'un kahramanlıkları için yazdığı Eroica'nın ikinci bölümü de do minör tonundadır."

Jüride bulunan bir başkası ise bir kahramanlık öyküsü olan Marseillaise'in de minör tonundan olduğunu söyleyince durum tatlıya bağlanır. Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Yıl Marşı böylece ortaya çıkmış olur. Kaynak: Viki


.

2 Yorum:

Chain Rule dedi ki... 5 Şubat 2010 00:10  

mimlenmiş oldun.

http://chain-rule.blogspot.com/2010/02/httpkinayeservisim.html

Ömero dedi ki... 5 Şubat 2010 13:02  

Aynı ödüle iki kez nail olmak, çok güzel bir duygu... Tüm blog okurlarım ve kendi adıma teşekkür ederim.
iyilikler,

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......