! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
25 Oca 2010

Doğan Canku


99'da Sonsuza Dek & Ayrılık albümüyle tanıdığım sanatçı Sonsuza Dek, Gecelerim parçalarıyla her zaman dinlediğim, dinlemek istediğim müzisyenler arasında olmuştur. Canku, müziği hiçbir şey için yapmadı, yalnızca yapması gerekiyordu ve yaptı. Anlatıyor, "Çok şükür ki kimse bana artık neden müzisyen olduğumu sormuyor. Eskiden böyle bir soru karşısında bir sürü şey anlatmaya çalışırdım. Şimdi ise nedenini bilmiyorum derim. Bu soru "niçin doğdun?" der gibi bir şey. "

1981'de çıkardığı ilk solo albümü(LP) ve sonrasındaki albümlerden yaptığım bir derlemeyi sunuyorum sizlere,
Daha öncede bu yazıda klip olarak birkaç parçasını paylaşmıştım.

http://www.biyografi.info/kisi/dogan-canku adresinden,
Müzisyen, yazar. Türkiye’nin en önemli gitar virtüözlerindendir. Modern Folk Üçlüsü isimli grubun kurucularından olan Canku, grubuyla uzun soluklu bir müzikal yolculuktan sonra solo albümlerle kariyerine devam etmiştir. Merhum Bülent Ecevit’in Takalar isimli şiirini de besteleyen Canku, Sonsuza Dek, İnsanoğlu ve Yaşamak Güzel isimli şarkılarıyla Türk müziğinin unutulmazları arasına girmiştir.

Doğan Canku 1947 yılında Kütahya'nın Tavşanlı kazasında doğdu. Henüz konuşmayı dahi bilmediği 25 yaşında EY DÜN DAN adlı ilk bestesini yaptı. İlk müzik nosyonlarını amatör bir müzikolog olan babası Şeref Canku'dan aldı.

1958 de Ankara Devlet Konservatuarı'nı kazanarak 6 yıl viyolonsel ve piyano eğitimi gördü.

1964 yılında Klasik Gitar ile tanışan Canku bu enstrümana büyük bir tutkuyla bağlandı.

O yıllarda gerek bu enstrümanın Konservatuarda eğitiminin olmaması gerek yasakların getirdiği baskı Doğan Canku'nun eğitimini yarım bırakmasına neden oldu.

Bundan sonra Canku'nun profesyonel hayatı başlamış oldu. Çok kısa sürede Flamenco Gitar çalmayı öğrenip ülkenin en iyi gitaristleri arasına adını yazdırdı. Bir çok profesyonel şarkıcıya eşlik ederek onların repertuarlarına önemli ölçüde katkıda bulundu.

1967 de Ankara Radyosu'nda açılan bir sınavı kazanarak Klasik Türk Müziği teorisi ve pratiği üzerinde eğitim gördü.

1969 yılında Selami Karaibrahimgil ve Ahmet Kurtaran ile birlikte Modern Folk Üçlüsü adındaki topluluğunu kurdu. Türk Halk Müziğini ve Klasik Türk Müziğini modernize ederek çok seslendirdi ve 15 yıl boyunca yurt içinde ve dışında yüzlerce konser TV ve radyo programları yaptı. Yaklaşık 45 ülkede Türkiye'yi defalarca temsil etti.

1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü'nde müzik direktörlüğü ve araştırma görevlisi olarak
çalıştı.

1980 yılında İstanbul'a yerleşerek profesyonel müzik hayatına tek başına devam etti. M.F.Ü. ile yaptığı bir çok 45’lik ve 5 adet LP’nin yanı sıra kendi adına bir adet LP ve üç adet CD çıkardı.

MFÜ ile çıkarttığı albümler: (MFÜ Konser - MFÜ 40 Yıl Sonra - Takalar - MFÜ Çocuklarımız İçin - MFÜ Pop - MFÜ Bir Doğru Nota Öyküsü Yapı Kredi Yayınları - Çocuk Şarkıları İş Bank. Kül. Yay.)

Solo Albümleri: ( DOĞAN CANKU "LP" 1 Numara Plakçılık - KÖÇEKÇELER "CD" Kent Plakçılık - SONSUZA DEK AYRILIK "CD" ADA Müzik - DOĞA-N'IN UYANIŞI "CD" ADA Müzik )

1990 yılından itibaren profesyonel müzik hayatına sadece konser söyleşi ve kaset - CD çalışmalarıyla devam eden sanatçı 1993 yılında kendi adını taşıyan bir müzik dershanesi açtı. Halen bu müzik dershanesinde geniş bir kadro ile eğitim veren Canku'nun en büyük arzusu ve hedefi özel bir konservatuar açarak daha geniş kitlelere hitap edebilmektir.

Doğan Canku'nun hayatı boyunca ilgi duyduğu araştırdığı ve bizzat deneyimlediği diğer bir konu da fiziktir. Henüz 4 - 5 yaşlarında deneyimlediği ve ne olduğunu anlayamadığı doğaüstü olaylar 16 yaşından itibaren onun fiziğe yönelmesine neden oldu. Uzun yıllar Hatha Yoga Konsantrasyon ve Kontamplasyon Meditasyonu üzerinde çalışmalar yaptı. 1986 yılında Maharishi Mahesh Yogi'nin öğretisi olan Transandantal Meditasyon’nu ve 1990 yılında TM Sidhi tekniklerini öğrendi.

1975 yıllarında Uzak Doğu savaş sanatlarına da ilgi duyan ve bir süre Taek-won-do Kung-Fu gibi dövüş teknikleri üzerinde çalışan Canku ileriki yıllarda ülkenin en iyi Aikido ustalarından İhsan Özgün’den ( 5. Dan ) bu sanatın inceliklerini öğrenmeye başladı. Siyah Kuşak 1. Dan sahibi olduktan sonra ustası İhsan Özgün’ün adına açılan aikido okulunun da kurucuları arasında yer aldı.

Vejeteryan usulü yemek pişirmekten botanik ve el sanatlarına kadar bir çok hobisi de bulunan Canku’nun yayınlanmış üç de kitabı bulunmaktadır.

Bu kitaplardan bir tanesi şiirleri ve fizik deneyimlerini konu alan EY DÜN DAN diğer iki tanesi de müzik eserlerinden oluşan nota kitaplarıdır.

Sitesi: http://dogancanku.net
Albümleri edinin: tulumba

..............................
Yazı görseli Doğan Canku'nun sitesinden alınmıştır.

1 Yorum:

Tibet'in annesi dedi ki... 25 Ocak 2010 14:16  

Ayrılık şarkısıyla beni benden almış, sonra da olabildiğince albümünü köşeye koydurtmuş bir sanatçıdır. benim için yeri çoooookkkk ayrıdır :)

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......