! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Nicholas, doğal olanı yapay yollarla yeniden yorumlayarak yeni sonuçlar bulma çabasında iyi bir fotoğrafçı. Önceden başkalarının bıraktığı izleri fotoğrafın diliyle yeniden kurgulayarak bize sunuyor. Ben buna bütünleşik iz arayışı demek istiyorum. Herhangi bir izin diğer izlerle olan ilişkisi anlamında. Sonuç olarak ortaya hiç de fena olmayan işler çıkıyor. Özellikle de klasikleşen tabloların yeniden fotoğraf diliyle çekilmiş olmaları çok güzel.
....
Aşağıdaki yazı, www.fotoritim.com adresinden alınmıştır.
Patrick Nicholas 1952’de Oxford’da doğdu. 1977’de Westminster Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Film Bölümü’nden mezun olmadan önce Oxford ve Londra’da sanat okudu. Henüz bir öğrenciyken, Alec Guinness, Richard Burton ve Alan Bennett gibi tanınmış aktör ve yönetmenlerle tanışma şansını elde ettiği profesyonel bir tiyatroda sahne görevlisi olarak çalıştı. Bir süre film işinde yardımcı editör olarak çalıştı ama Alien’i perdede ters yüz olarak yansıttığı için Ridley Scott tarafından işten atıldıktan sonra bu işi bıraktı. Bu yüz kızartıcı başlangıçtan sonra 1978’de kısa bir tatil için Kahire’ye gitti ama Mısır’ın ilk reklam şirketinde iş buldu ve çizer ve sanat yönetmeni olarak çalışarak bir yıl orada kaldı. Londra’ya dönünce fotoğrafçı olarak yoluna devam etmeyi denedi ama zamanının çoğunu taksi şoförü olarak geçirdi. 1981’de bir iş için İtalya’ya gönderildiğinde şansı döndü ve hala orada bulunmakta. Başlangıçta, yazın Rimini’de plaj ve daha sonra otel fotoğrafçısı olarak çalıştı, hem geçimini sağladı hem de dil öğrendi. En sonunda, Bologna’da kendi portre, moda ve reklam fotoğraf stüdyosunu kurdu. Sadece ticari bir kariyer izlemeyip boş zamanı olduğu müddetçe kendini sanat fotoğrafçılığına ve İtalya ve yurtdışındaki sergilere çalışmaları ile destek olmaya adadı. Nadir durumlarda en aydın müşterilerini daha sanatsal bir yaklaşım benimsemeye ikna etmeye çalıştı. Örneğin: Başkalaşım serisi, aslında FAAC adlı otomatik kapılar yapan bir şirket için yapılmış bir takvimdi. 2007’de Roma yakınındaki Orvieto’da kendi fotoğraf galerisini kurdu ve o zamandan beri kendini tam zamanlı olarak sanata adadı.

Film stüdyosunda ve tiyatroda edindiği tecrübeleri kısa süreli olmasına rağmen çok etkili oldu. Nicholas bir seri oluşturmak ve ilüzyon yaratmayı her şeyden daha çok sever. Bir görüntüyü gerçekleştirmek için yaratıcı arkadaşları ile işbirliği yapmaktan çok hoşlanır. Ressamlar, heykeltraşlar ve modellerle (çoğunlukla profesyonel olmayanlarla) , makyaj sanatçıları ve tasarımcı eşi Lucia ile çalışır (yakın zamanda şu anda 6 yaşında olan kızını da katmayı umuyor) Başkalaşım serisi, heykeltraş Giorgio Bevignani ve model Nadine (Ağaçlar anlamına gelen Alberi gibi çok uygun bir soyada sahip ) ile sıkı bir çalışmayı gerektirmiştir. Stüdyosunun ayrıntılı parçalar yüksek tavanında asılıdır ve modelin kafasına bağlıdır (o son derece güvenilirdi) Bu çalışmalar, 1995’te ilk Mac’ini almadan evvel ortaya çıkmıştı ve hiç bir manipulasyon içermemektedir.

Bununla beraber, Photoshop sayesinde Nicholas, ilüzyon yaratma ve set giyim kuşamına ait tutkusundan daha fazla haz almaya başladı. Bu, Belle olarak bilinen seride gayet belirgin. Corday’e Saygı serisinin ilki 1988’de gerçekleştirilmiş ve halen devam etmektedir. Tesadüfen karşılaştığı, ücret ödemediği ve profesyonel olmayan modeller kullanarak meşhur resim ya da heykellerin görüntüsünü kabaca yaratmaktadır. Fotoğraflar bazen gülünç, çoğu zaman esprili, güncel ve bazen de tartışmacıdır. Orijinal sanat çalışmasının tanıtımı Bir espri oluşturmaktan daha ziyade, bir gülümsemeye neden olur ama aynı zamanda moderni geçmiş ile günümüzün sıradanlığını geçmişin muhteşemliği ile birbirine bağlar. Bu görüntüleri oluşturmak için fotoğrafçılığın farklı alanlarında çalıştığı 30 yılı aşan tecrübesini kullanmıştır. Ama en zoru, orijinal bir fikir üretmektir!


Sitesi: Patrick Nicholas

2 Yorum:

alizafersapci dedi ki... 29 Ocak 2010 08:28  

İyi bir tanıtım. Teşekkürler.

FURKAN dedi ki... 31 Ocak 2010 14:43  

Acıgölfm

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......