! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Putumayo, Kolombiyalı plak şirketi ve dünya müziklerinden örneklerle dört bir yana müzik satan bir firmadır. Etnik müziği ön plâna çıkarmaya çalıştığını iddia etse de, sunduğu müziklerden pek de öyle olmadığı anlaşılan bir müzik şirketidir. Bu durum yine de 200'den fazla albüm yayınlayan şirketi kötü yapmaz. Sonuçta bilinmeyen pek çok sanatçının ve ülke müziklerinin de tanınmasında vesile olmuştur. Evet sundukları albümlerin pek azı etnik müzik içerse de hiç yok sayılmaz.

Bu arada yayınladıkları Turkish Groove (2006) albümleri için söylenen olumsuz yorumların, ezber söylemler olduğunu da buradan açıklayayım. Bu albümde şirket Türk Etnik Müziği yayınlamamıştır ki pek çok albümde de bu yanlış yaklaşım vardır. Çünkü "Groove" alışkanlık edinilmiş anlamına gelir ve etnik sözcüğüyle bir ilgisi yoktur. Daha ziyade pop kültüre ait bir tarzı içerir ki Turkish Groove albümünde de bunu görmek mümkün. Yani şirket bu albümde etnik bir sunum yapmamış 2006'da güncel olan, sanatçılardan bir derleme yapmıştır.

Konu anlamdan açılmışken Putumayo anlamını biraz araştırınca, Fışkıran-Nehir anlamına geldiğini öğrendim. Putuy, ileri dışarı patlayan anlamında. Mayu ise nehir anlamında. CD kapaklarının da hayli başarılı olduğu su götürmez bir gerçek. Kapak tarımları için bilgi.


Bu albümde iyi blues örnekleri olduğundan, albümü olduğu gibi paylaşmak istiyorum. Diğer yayınlanan albümlerden derleyeceğim, elenmiş müziklerini de ileride paylaşacağım.

Putumayo Presents - Mississippi Blues albümü (2005 )


Albümdeki parçalar:
................................................
1. Part Time Love - Luther Allison
2. Come On In This House - Junior Wells
3. Mean Ol' Frisco - Arthur "Big Boy" Crudup
4. The More You Lie To Me - Artie White
5. 3 O'Clock In The Morning Blues - Ike & Tina Turner
6. St. James Infirmary - Bobby Bland
7. Make Me a Pallet On Your Floor - Mississippi John Hurt
8. Come On In My Kitchen - Chris Thomas King
9. Baby Don't Do Me Wrong - John Lee Hooker
10. I Got To Make A Change Blues - Memphis Minnie
11. Stewball - Memphis Slim

Albümü edinmek için: amazon

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......