! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Son yıllarda karşılaştığım en iyi albüm. Kalan Müzik'ten çıkan ve 12 Mart'ta da gösterime girecek olan filmin yönetmeni ve yapımcısı Nezih Ünen.

Türkü gibi hassas işlenmesi gereken bir mirasın hakkını veren albüm, barındırdığı müzikler ve bunların yorumlarıyla yeni bir tür yaratmıştır adeta. Ben, senfonik türkü tadına benzettim parçaları. İlk kez duyduğum veya zaten bilinen parçaları yepyeni bir yorumla işlenmiş olmalarından çok keyif aldım. Bir şeyi yorumluyorsanız, yorumlanan özden bir şey eksilmemeli, artmalı, üzerine bir şeyler katmalı ki yeni bir yorum ortaya çıkmış olsun. Albümde bazı türküler Gam-I Askinla (Askinin Üzüntüsünden) caz formunda bile başarıyla işlenmiş. Albümün en önemi özelliği ise bence senfonik olması. Vizyona girer girmez izlenmesi, sahip çıkılması gereken yapımlardan birisi; ki Avatar gibi kurgusal bir filme ülkemizde milyonlar gidiyorsa, bu filme daha daha fazlasının gitmesi gerekir. Belgeseli içerik olarak müziklerinden tahmin edebilirsiniz. Bizden başkası olmayacak bu filmde. Daha ne olsun...

İlk kez bir albümde tüm parçaları bu düzeyde beğendim diyebilirim.Albümdeki parçalar:
1- Döne'm Zülüflerin Deste Deste
2- Eşrefoğlu Al Haberi
3- Geçti Gönül Baharımız
4- Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri
5- Baba Bugün Dağlar Yeşil Boyandı
6- Kewe Narine / Rebene (Nazlı Keklik / Yazıktır)
7- Beyköylü Ali Bey
8- Pamuk Tarla
9- Gam-ı Aşkınla (Aşkının Üzüntüsünden)
10- Köprü Ortasında
11- Kırtıl Semahı
12- Dulabe (Tezgahım)
13- Sema
14- Kartalların Dansı
15- Derenin Kenarına Yattım
16- Delale Mi Way (Sevdiğim Benim)

türküler olsun
içinde taş, toprak, ağaç, insan
memleketimin bin sesi
bülbüllerin, kuzuların, kavalın
ateşin etrafında
dönsün yüzümüz
ufku öpen güneşler gibi
öpülsün yüzümüz

türküler olsun
içinde güllerin dikeni
ağıtların sahibi
oğlanların kızların çeyizi
alnından aşk akan türküler
türküler olsun
içinde anadolumun dilleri
Ö.S.D.


sinemalar.com'dan
Antik kültürleri, imparatorlukları, mitolojileri ve yaşanmış görkemiyle dünyada eşi benzeri olmayan Anadolu’nun 10 binyılı aşan bir geçmişten kalma egzotik mekanları ve insanları arasında yaşanan bir müzikal yolculuk.

Anadolu’nun Kayıp Şarkıları , bir müzikal-balgesel olarak belki de türünün ilk örneği: Anadolu halkının kendi mekanında ve provasız kaydedilen otantik performansları, 20 benzersiz şarkı halinde yeniden düzenlenirken bazıları ise orijinal halinde bırakıldı.

Bu yolculuk, müzik ve kültürün nasıl olup da hayat, coğrafya ve çalışma ortamından türediğini gözler önüne sererken, Anadolu’nun zengin kültürleri de müzik, dans ve ritüeller temelinde keşfediliyor. Bu insanları saran ve yaşam biçimlerini etkileyen büyüleyici çevre de filmin şiirsel anlatımına katkıda bulunuyor.
...............................................................................

Kalan Müzik'ten
Nezih Ünen’in yedi yıldır yapımı süren “Anadolu'nun Kayıp Şarkıları” filminin soundtrack CD’si film vizyona girmeden önce Kalan Müzik etiketiyle müzik marketlerde. “Yüzyıllık sessizlik sona eriyor!..” sloganıyla 12 Mart’ta gösterime girecek olan film, çeşitli festivallerde izleyenlerin dilinden düşmüyor...

Film gibi, albümün temel özelliği, Anadolu'nun ücra noktalarında provasız ve canlı kaydedilen otantik ses ve görüntülerin evrensel sound’larla düzenlenmiş olması. Anadolu’nun farklı kültürlerinden insanlar, kaybolmuş şarkılarını özgün haliyle söylerken, Nezih Ünen ve arkadaşları onlara albümde eşlik ediyor..

Bu performansı aynı şekilde sahneye de taşıyan Nezih Ünen, “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları”nın gösteriminin yapıldığı Selanik, Cannes ve Berlin’de de büyük ilgi gören konserler vermişti. Projenin yaratıcısı olan müzisyen Nezih Ünen, filmin de yönetmeni. Konserlerde, projenin müzik direktörlüğünü üstlenen Serhat Ersöz ile birlikte sahnede yer alırken, grubun diğer üyeleri de nefesli çalgılarda Emre Sınanmış, vokalde Devrim Kaya, davulda Utku Ünal, gitarda Tuncer Tunceli, vurmalılarda Cengiz Ercümer ve bas gitarda Caner Üstündağ yer alıyor. Konserlerde Anadolu’nun kaybolmuş şarkıları özgün haliyle ekrandan söylenirken, Nezih Ünen ve arkadaşları canlı olarak onlara eşlik ediyor.

.........

Nezih Ünen: Bundan yaklaşık yüzyıl önce, teknolojik gelişmeler sonucu ses, kaydedilir, kopyalanabilir, taşınabilir ve satılabilir hale geldi. Plak endüstrisi kuruldu. Her kültür kendi şarkılarını, müziklerini seslerini kaydederek dünyaya yaydı. Kültürler kültürlere karıştı, evrimleşerek yeni kültürler oluşturdu. Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinin, dolayısıyla uygarlıklarının mekanı Anadolu hariç. Neden mi? Belki biraz değerini bilmediğimizden, biraz da siyasi kaygılardan. Bizi ilgilendiren ise bu değerli mirasın yok olmasını ya da başkaları tarafından yağmalanmasını beklemeden harekete geçmek. Yıl 2010!.. Bu sessizlik sona eriyor. Kendi halkımızla birlikte bütün dünya bu yıl Anadolu'yu ve onun sesini duyacak.
Cüneyt Özdemir: Çılgın bir fikir.
Can Dündar: Irkçı yorumları reddeden muhteşem bir gökkuşağı.
Tolga Akyıldız: Ayakta alkışlandı.
Teoman: Tek kelimeyle muhteşem.
Yılmaz Erdoğan: Gerçek bir sanat eseri.
Mehmet Barlas: İzlerken kendi ülkemi keşfettim.
Mazhar Alanson: İzlediğim ve işittiğim en mükemmel etnik çalışma.

Fragmanı ve detaylı bilgi için: http://www.anadolununkayipsarkilari.com/tr

Babylon'da filmin müziklerinden oluşan bir de konser verildi. En az film kadar ilgi gören konseri veren "Nezih Ünen Group" şu müzisyenlerden oluşuyor:

Alp Ersönmez : Bas
Mert Önal : Davul
Sarp Maden : Gitar
Serhat Ersöz : Keyboard
Osman Aktaş : Kaval
İzzet Kızıl : Perküsyon
Nezih Ünen : Saksofon, keyboard

Konserde konuk sanatçı olarak Kubat, Aynur Haşhaş ve filmde oynayan Mehmet Demir yer aldı.

.

3 Yorum:

sufi dedi ki... 19 Şubat 2010 02:11  

Sevgili Ömero;
"Anadolunun kayıp şarkıları"(türküleri)bugüne dek neler demedi ki bizlere? Yüzlerce kitap okunsa bir türkünün sözlerinden alınacak ilhamdan daha fazla aydınlanmaz insan.Harabi'ye;
"kafinun hitabı izhar olmadan
biz bu kainatın iptidasıyız
kimseler vasılı didar olmadan
ol kabe kevseynin ev ednasıyız."dizelerini yazdıran,Fuzuli'ye;
"aşk derdiyle hoşem el çek ilacından tabip
kılma derman kim helakım zehri dermanındadır."dedirten, Aşık paşa'ya;
"her kim bana ağyar ise hak tanrı yâr olsun ona.
Ne tarafa döner ise bağ-ı bahar olsun ona."
gibi beddua yerine düşmanına dua ettiren yüce duyguyu ararsak, sadece türkü sözlerimizde deyişlerimizde buluruz.
Yunus gibi;Derdin içinde dermanı bulabilenlerin, yaratılmışı yaratandan ötürü sevenlerin vatanıdır Anadolu.Aşk olsun kaybolanları bulup çıkaranlara ve sana. Sevgilerimizle.

Ömero dedi ki... 19 Şubat 2010 23:49  

merhaba sufi,
hepsi, hepsi çok kıymetli türkülerin,
içinde iç olan türküler...

SU dedi ki... 20 Şubat 2010 01:09  

Dinledim içlendim ,içlendim dinledim.
Dünyada bunca çirkinlikler sürerken birileri güzellikler yaratıyor,birileri bu güzellikleri günümüze taşıyor ,birileri de bizlerle paylaşıyor Anadolu` ya yaraşan bu çalışmayı.
NE GÜZEL

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......