! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
28 Ağu 2010

10 Aksiyon Filmi

Tavsiye ettiğim filmlerin içinde ya bir ya da iki tane aksiyona dayalı film vardır. Normalde izlemeyi de pek sevmem ama Yüzüklerin Efendisi gibi ya da Matrix 1 gibi kült film niteliğinde olanları da keyifle izlerim. Şimdi sizlere sıralayacağım filmlerin temeli aksiyon ama gerilimi ve konusu itibariyle pek de aksiyon olmayanları da bu on filmin içine aldım çünkü bu filmlerinde genel havasında hayli hareketlilik söz konusuydu. Uzatmadan işte o on film.


Şehrin Azizleri / 2001
The Boondock Saints

Filmi benzer aksiyon filmlerinden ayıran temel unsur senaryonun işleyişi yani kurgusu. Olay örgüsünün anlatımı ters düz şekilde işler. Her seferinde olaylar olur ve polis bunu bilir fakat olaylar olduktan sonra. Filmin ikincisi yapılsa da ilki kadar başarılı olamamıştır. Serinin bu ilk filmi görülmeye değer bir filmdir. Ayrıntısı için bağlantı.
Yüksek Tansiyon / 2003
Haute Tension

İki arkadaşın başından geçenler ve gerilimi filmin sonuna değin devam eden bir kovalamaca ve insanı şaşırtan finali. Ülkemiz de dâhil pek çok ülkede gösterimi yasaklanan film kan görmeye dayanamayanların izlememesi gereken cinsten. Kimileri bu filmi başarılı kimileri ise kötü buldu, ben her şeyine rağmen çok sevdim çünkü finali bir gerilim filmi için hayli orijinal. Ayrıntısı için bağlantı.


Parlayan Hançerler / 2004
Shi Mian Mai Fu

Kılıç ve erdem üzerine, aksiyonu yüksek soluk soluğa bir film. İşin içine bir de aşk girince süreç iyice çıkmaza döner. Ayrıntısı için bağlantı.Münih / 2005
Munich

1972 Münih olimpiyatlarını kan gölüne çeviren olayı anlatan film hem tarihi bir film hem de gerilimi yüksel bir aksiyon zinciri içeriyor. Film tartışmalar yaratmış ama buna rağmen Steven Spielberg filmi yönetmiş ve sahneye taşımıştır. Ayrıntısı için bağlantı.


Tabanca / 2005
Revolver

İşinin ehli olan bir kumarbaz, kötü bir oyuna gelir ve işin içinden çıkmak için hiç de yapısına uygun olmayan kişilerle çalışmak zorunda kalır. Bu arada öfkesi artan kahramanımızın işleri değiştirme zamanı geldiğinde herkes ihanet eder. Ayrıntısı için bağlantı.

Korkusuz / 2006
Huo Yuan Jia

Jet Li'den yine bir uzak doğu efsanesi. Babasının herkesin gözü önünde küçük düşürülerek öldürülüşünü unutamaz. Kendini bu yolda en iyisi yapar ve hesap tarihi geldiğinde üstünü bırakmaz. Ayrıntısı için bağlantı.

Tehlikeli Aslar / 2007
Smokin' Aces

İşte tam aksiyon kelimesini karşılayan filmlerden biri bu. Bu film de seri olarak yapılmış ikincisi de 2010'da vizyona girmiş fakat ilki kadar başarılı görülmemiştir. Baştan sona izleyeni ekrana kilitleyen bir yapım. Yine senaryosu da fena olmayan bir yapımdır. Ayrıntısı için bağlantı.

Ölümcül İçgüdü / 2008
L’Instinct de Mort

Türkçeye Ölümcül İçgüdü diye çevrilmiş olsa da orijinal çevirisi "Bir Numaralı Halk Düşmanı" olarak çevrilen film bir biyografi filmi. Bir Fransız gangsteri olan Jacques'in hayat hikâyesini hem beyaz perde olarak hem de gerçek bir hikâye olarak başarılı bir şekilde bütünleştiren film, yine soluksuz izlenebilecek filmler arasında. İki bölüm hâlinde anlatılan hikâye herkese hitap edebilecek şekilde işlenmiştir. İlk bölüm için bağlantı. İkinci bölüm için bağlantı.


İp Adam 1-2 / 2008-2010
Yip Man

Ünlü dövüş ustası Bruce Lee'nin ustasının sanatını yayma ve hayatını kazanma konusunda verdiği mücadeleyi konu alan filmin özellikle ikinci filmi çok daha başarılı olmuştur bana göre. Böylece seri olan filmlerin ilk kez ikincisinin daha iyi olduğunu gördüğüm ilk film olmuştur. Ayrıntısı için bağlantı.
Unthinkable / 2010

Türkçesi "Düşünülemez" diye çevrilen film, Amerika'ya yerleştirilen üç atom bombasının yerini bulmaya çalışan iki ajanın iki günlük sürecini konu alıyor. Tam olarak bir aksiyon filmi sayılmasa da gerilimi aynı etkiyi verdiğinden on filmin arasına almak istedim. Ayrıntısı için bağlantı.


Yeşil Bölge / 2010
Green Zone

Irakta iddia edilen kitle imha silahların aslında olmayışını çözmek isteyen bir askerin başından geçenler. Film başından sonuna kadar aksiyon olması için yapılmış. Özellikle bu türü sevenlerin kaçırmayacağı bir filmdir. (Asıl hedefin petrol olduğu vurgulanmamış her nedense.) Ayrıntısı için bağlantı.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......