! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Geçtiğimiz günlerde (4 mart) Vivaldi'nin doğum günüydü ve anmalar konserler verildi. ! Anladım Ki... bloguda Vivaldi'nin en çok bilinen Dört Mevsim Konçertosunu paylaşmak istedi. Keman diyince akla ilk gelen isimlerdendir ve konçertonun kalıplarını ve yaklaşımını bir hayli etkilemiş bir müzisyendir Vivaldi. Sayısız konçerto yazmış fakat günümüze pek azı ulaşmıştır.

Dört Mevsim Konçertosu hem yapı olarak anlatım olanağı açısından pek çok müzisyene ilham vermiştir. Konçerto 4 ana bölüm ve 12 alt bölümden oluşmuş, her mevsime bir bölüm bestelemiştir.

Her mevsimin birinci bölümü o mevsimin ana özelliklerini yansıtan kalıplardan meydana gelir ve Vivaldi bu girişleri allegro(senfonilerin canlı ama kısa bölümleri) olarak belirlemiştir.


İlk 12 parça Dört Mevsim Konçertosudur.
Sonraki parçalar Op.8'in diğer bölümleridir.

Antonio Vivaldi
Kaynak viki: (Venedik, 4 Mart 1678 - Viyana, 28 Temmuz 1741), İtalyan barok Klasik müzik bestecisi.

Beş yüzden fazla konçerto bestelemiştir ve konçertonun babası olarak anılır. En bilinen eseri, Dört Mevsim Konçertosu adlı eseridir.

Vivaldi'nin Amsterdam'da basılmış eserleri 100 konçerto ve 40 sonattır. 94 opera yapıtı olduğu rivayet edilir ancak bugüne kadar sadece 50 tanesi bilinmektedir. 500 kadar konçerto yazdığı sanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Vivaldi hayalinde canlandırdığı resimleri müzik haline getirmiştir. Eserlerinde, hayallerine verdiği başrolü açıklayıcı sonelerle destekler. En ünlü eseri sayılan Op.8 içerisindeki Dört Mevsim konçertosunda mevsimler kendi özellikleri ile anlatılmıştır. Vivaldi'nin bu eseri uzun yıllar sonra Beethoven'a da ilham kaynağı olmuş ve Pastoral Senfoni bu şekilde ortaya çıkmıştır.
Operaları:
1. Bajazet (RV 703)
2. Cantone in Utica (RV-705)
3. Dorilla in Tempo (RV-709)
4. La fida Ninfa (RV-714)
5. Giustino (RV-717)
6. L'Incoronazione di Dario (RV-719)
7. L'Olimpiade (RV-725)
8. Orlando finto Pazzo (RV-727)
9. Orlando furioso (RV-728)
10. La verita in Cimento (RV-739)
11. Tito Manlio (RV-738)

1 Yorum:

Çilek dedi ki... 22 Mart 2010 08:46  

Güzel bir paylaşım olmuş :)

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......