! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Bir su altı fotoğrafçısı olan Levent Konuk aynı zamanda bu işte ödülü olan başarılı bir kişi. Portfolyosunda seçtiğim bu fotoğraf Günün Fotoğrafı olmayı başarıyor.

Fotoğraf belge olmakla birlikte burada renklerin ve lekelerin uyumlu birleşimi izlenesi bir tablo çıkarıyor önümüze.

FotoKritik'te bu fotoğraf için kendi açıklaması:
Yaklaşık 35 milyon yıl önce iki tektonik düzlük olan Pasifik ve Filipin çarpışınca okyanus tabanı yukarı doğru çıkarak Palau'un kaya adalarını oluşturur.

Günümüzdeki seviyesinden 100 metre aşağıda olan deniz seviyesi zamanla yükselince kireçtaşından oluşan adaların arasında göller oluşur. Yükselen sular ve gelgit hareketleri ile bu göllere mikroorganizmalar taşınır. Bu larval organizmalardan bir tanesi de Mechercher adasında oluşan Denizanası Gölü'e Mastigias sp. türü denizanasına aittir.

Denizanaları gölün içinde sıkışıp kaldıklarından yiyecek bulmakta zorlanırlar ve beslenmek için çok ilginç bir yöntem geliştirirler. Mastigias denizanaları hücrelerinde zooxanthellae adı verilen ilginç bir grup alg taşırlar. Alg hücreleri güneşten faydalanarak fotosentez yapar ve bol miktarda şeker ve protein üretir. Denizanası bir enzim salgılayarak zooxanthellae'in ürettiği fazlalığı alır.

Bedava yemek karşılığında gün boyunca alg hücrelerini güneşin en yoğun olduğu yerlere taşır. Karşılıklı menfaate dayalı bu ilişkiye mutualizm adı verilir.

Bilirsiniz, denizanaları yakar. Bir milyona yakın denizanasının arasına dalarak hiçbir zarar görmeden nasıl fotoğraf çektiğimin sırrını gecenin yarısında sizi uyutmamak için sonraki günlerde Büyülü Göl-2'de anlatmaya çalışacağım.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......