! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Geçtiğimiz günlerde de TRT'de Osmanlı Eserleri Envanteri Projesi ile ilgili bir belgesel izlemiştim. Belgesel bir köprüyle ilgiliydi. Yapımına büyük emek harcanan Mostar Köprüsü kültürler arası geçişinde bir köprüsü olması özelliğiyle de hayli önem teşkil ediyordu. Yine bu bağlamda dün Haber Türk'teki haber ülke dışındaki mimari yapılarımızın yenilenmeleri için girişimlerin başlatıldığını yazıyordu. Nihayet Kültür Bakanlığı ele avuca gelir bir şeyler yapmaya başladı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun iz bıraktığı topraklarda, birçoğu Mimar Sinan tarafından yapılan cami, külliye, şadırvan, türbe ve benzeri mimari eserlerin yenilenmesi için özellikle balkan ülkeleriyle anlaşmalar imzalandı.


Restore edilek eserlerden bazıları
  • Kurşunlu Camiî (Bosna Hersek)
  • Mustafapaşa Camiî (Makedonya)
  • Süleymaniye Külliyesi (Suriye)
  • Fatih Camiî (Priştine)
  • Sinan Paşa Camiî (Prizren)

Süleymaniye Külliyesi: 402 yıl Osmanlı’nın önde gelen kültür merkezlerinden biri olan Şam’ın en önemli tarihî ve kültürel yapılarından biri olarak biliniyor. 1554 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan külliye, aynen Türkiye’dekiler gibi pek çok yapıyı bünyesinde barındırıyor.

Fatih Camiî: Priştine camilerinin en görkemlisi, 1462 tarihli Fatih Sultan Mehmed Camiî bir Osmanlı eseri olan saat kulesinin yanına konumlandırılmış. Yapının kündekâri kapısı ve ahşap kepenkleri bulunuyor.

Yurt dışında bulunan eserlerle ilgili bağlantı.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......