! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Bu yıl 9-14 Ekim tarihleri arasında 47’ncisi yapılacak Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin marka yüzü Ebru Akel oldu. Dünyaca ünlü grafik tasarımcısı Emrah Yücel’in görselleştirdiği afişlerde Ebru Akel poz verdi.

Akdeniz ruhu Ebru Akel ile yansıyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın (AKSAV) organize edeceği 47’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki yüzü Ebru Akel oldu. Antalya Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Altın Portakal Festival Genel Koordinatörü Göksel Kumsal ve AKSAV Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Ebru Akel’in tercih edilme sebebini şöyle açıkladı: “Ebru Akel çok Akdenizli bir yüz. Uzun zamandır, hem kariyerindeki çıkışı, hem de ödül törenleri sunmak konusundaki tecrübelerinden dolayı, birlikte çalışmayı arzu ettiğimiz bir yıldız. Emrah Yücel de, afiş tasarımı söz konusu olduğunda, kendisi ile çalışmayı tercih etti.


Akdeniz’in maviliği, Venüs’ün güzelliği…
Bu yılki afişin konseptini de anlatan Akaydın, “Akel´i afişte bir deniz kızı olarak görüyoruz. Elinde tuttuğu sihirli portakalı, gülümseyen yüzü ile bizlere sunuyor. Antalya´nın denizinden yükselen mitolojik figür kimliği ile fantastik, sihirli ve neredeyse gerçeküstü bir dünya.


47 yıldır büyüyerek gelişen bir değer…
Toplantıya gönderdiği görsel mesajla katılan grafik tasarımcısı Emrah Yücel de şöyle konuştu: “Öncelikle AKSAV’a bize bu şansı verdiği için çok teşekkür ederiz. Bu bizim için çok büyük bir gurur. İkinci olarak, Ebru Akel’e, Zeynel Abidin’e ve Tuvana Büyükçınar’a teşekkür ederim. Altın Portakal Film Festivali bizim için ayrıca çok önemli. Çünkü, dünyada 47 yıldır varlığını büyüyerek sürdüren çok az festival var. Altın Portakal bunu başarıyla yapıyor. Hepimiz bu önemli değere sahip çıkmalıyız.

Biz de hem Türk Film Konseyi olarak hem de tasarımlarımızla Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ve AKSAV’ın yanında olmaya gayret ediyoruz. Vurgulamak istediğim bir nokta daha var. Bu yıl AKSAV ve Antalya Büyükşehir Belediyesi, yabancı yapımların Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye’yi lokasyon olarak kullanmaları ile ilgili Ulusal Film Komisyonu Çalıştayı’na odaklanacak. Bunu da çok önemsiyoruz.”

47’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Açılış Töreni’nin sunuculuğunu da üstlenecek olan Ebru Akel’in kıyafetini modacı Tuvana Büyükçınar tasarladı. Ebru Akel, Açılış Töreni’nde, Akdeniz’in mavi sularından çıkan Venüs güzelinin anlatıldığı kıyafeti giyecek.


Afişler Eylül başında kenti kuşatmaya başlayacak
47. Altın Portakal Film Festivali’nin hazırlıklarına 2009 Kasım ayından itibaren başlandığını ve çok sistemli bir çalışma yürütüldüğünü belirten Akaydın, “Planlı çalışmamız, Festivalimize hem kalite hem de düşük maliyet olarak yansıyor. Bu yıl ilk kez Altın Portakal görsellerini Festival’den bir ay önce kente yayacağız. Kentteki ticari işletmelerin vitrinlerinde, restoranların masalarında çeşitli ebatlarda afişler karşımıza çıkacak” dedi.


48. Altın Portakal’ın afişi de bir yıl önceden hazır
Planlı çalışmanın bir yansıması olarak gelecek yılın afiş çalışmalarına da başlandığını belirten Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Altın Portakal tarihinde ilk kez festival afişi, bir yıl önceden kamuoyuna tanıtılacak. Kasım 2010’da izleyici ile buluşacak 48. Altın Portakal Afişi, Berlin, Cannes, Venedik gibi dünyaca ünlü festivallerde Altın Portakal’ın yüzü olarak Antalya’yı temsil edecek. Kasım ayında kamuoyuna sunulacak 48. Altın Portakal afişi, aynı zamanda Londra, Moskova, Berlin gibi önemli turizm fuarlarında Antalya’yı tanıtıcı bir görsel olarak kullanılacak” diye sözlerini tamamladı.


Onur Ödülleri
Festival bu sene onur ödüllerini senarist Safa Önal, yönetmen Ertem Göreç, oyuncu Nur Sürer, oyuncu Gülşen Bubikoğlu, oyuncu Metin Akpınar ve oyuncu, yönetmen Zeki Alasya’ya verilecek. Her yıl yeni sahibine devredilen Yıldırım Önal Anı ödülü ise bu sene Yıldız Kenter’e verilecek. Yeşilçam Sinema Emek ödülünü bu yıl alacak isim oyuncu Necemettin Çobanoğlu oldu. Bu yıl ilk kez verilecek yeni bir ödül ise Sanatta Sosyal Sorumluluk ödülü. Bu ödülün ilk sahibi ise oyuncu Müjdat Gezen.


Jüriler
Festivale başvuracak filmlerin sayısının yüksek olacağı beklentisinden dolayı her yıl olduğu gibi bu yıl da en az yedi kişiden oluşan bir ön jüri oluşturulacak. Ulusal yarışma filmlerini değerlendirecek ana jüri ise henüz belli değil. Belgesel film jürisinde yer alacak ilk isim Serge Avedikian. Yönetmen son filmi ile Cannes Film Festivali’nden ödül almıştı.

Kısa film jürisindeki ilk yabancı isim ise Megan Mylan. Ödüller: Festivalde en iyi kısa filme 10.000 TL., en iyi belgesel filme 15.000 TL., ulusal yarışmada en iyi film seçilen yapıma 330.000 TL. verilecek. En iyi yönetmen 50.000 TL.’nin en iyi senarist ise 30.000 TL.’nin sahibi olacak. Bu yıl festival yönetimi en iyi filmin ödülünün yarısı olan 165.000 TL.’yi 01 Mart 2011′e dek ödeyecek. Diğer yarım ise yönetmenin ikinci filminin başlangıcında ödenecek. Ayrıca bu yıl ilk kez en iyi filmin yapımcısına 70.000 TL.’lik teşvik ödülü verilecek. Yapımcı iki yıl içerisinde bir film çekerse bu filmde kullanmak üzere ödülünü alacak.


Özel gösterim
Bu yıl festival kapsamında bir çok özel gösterim yapılacak. Bunlardan en önemlisi Alan Parker’ın 1978 yapımı Geceyarısı Ekspresi (Midnight Express) isimli filmi. İngiliz, Amerikan ortak yapımı olan film Antalya L Tipi Cezaevinde gösterilecek. Festivalin yönetmeliği gereği ulusal festivallerde en iyi film ödülü alan Türk filmleri Altın Portakal’ın ana yarışma bölümüne başvuramıyor. Dvd’si çıkmış ya da televizyonda gösterimi yapılan filmlerde aynı şekilde bu bölümde yarışamıyor. Festivale katılan filmlere 2.500 TL. katılım ücreti ödeniyor. Festival yönetimi bu bedelin bir kısmının meslek birliklerine telif olarak aktarılması konusunda görüşmelerini yürütüyor. Festivalin bu yıl BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) ile yaptığı işbirliği dolayısıyla etkinlikler komşu iller Isparta ve Burdur’a da yayılıyor. Kortej, panaller, sergiler yalnızca Antalya’da değil bu üç il de gerçekleştirilecek. Festivalde gösterilecek yabancı filmlerle ilgili ise çalışmaların neredeyse tamamını genel sanat yönetmeni Deniz Ziya Temeltaş yürütüyor. Temeltaş’ın uzak doğu sinemasına ilgisi biliniyor. Uluslararası seçkinin ağırlıklı olarak Hong Kong, Japonya ve Çin’den oluşması olası. Sinema ve sosyopolitik etkileşim ekseninde yapılacak festiva kapsamında Kemal Sunal anma gecesi de gerçekleştirilecek.

1 Yorum:

Miyuki dedi ki... 17 Eylül 2010 21:36  

Afiş gerçekten çok etkileyici :)

http://miyukininblogu.blogspot.com/

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......