! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Türkiye'nin en uzun soluklu caz festivali olan Akbank Caz Festivali 20. yılını kutluyor. Yirminci yılında sürpriz konserler ve projelerin yanı sıra atölyelerden film gösterimlerine zengin bir program sunan festivalin sürprizleri, sadece konserler ve özel projelerle sınırlı değil. Akbank Caz Festivali, 13 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında on gün sürecek bir yarışma ile festivalin takipçilerini bekliyor.

Akbank Sanat facebook sayfasının ev sahipliği yapacağı yarışmada, konser davetiyeleri, "20. Yılında Akbank Caz Festivali" kitabı ve "Akbank Caz Festivali'nin 20 Yılı" albümünün yanı sıra katılımcıları bir de büyük ödül bekliyor. Yarışmaya katılıp en fazla soruya en kısa sürede doğru yanıt veren bir kişi ve arkadaşı, Londra Caz Festivali'ne gitmeye hak kazanacak. Akbank Caz Festivali'nin konuğu olarak 12-13-14 Kasım tarihlerinde Londra Caz Festivali'nde bir hafta sonu geçirecek olan şanslı çift 5 Ekim'de belli olacak.

Detaylar için akbanksanat.com ve facebook.com/akbanksanat sayfalarını takip edebilirsiniz.

SIRA DIŞI SESLER
"Cazın First Lady'si" olarak anılan iki Grammy ödülü sahibi Diane Schuur da Akbank 20. Caz Festivali kapsamında caz severler için unutulmaz bir konsere imza atacak. Carnegie Hall ve White House gibi dünyanın en büyük konser salonlarında Stan Getz, B.B. King, Dizzy Gillespie ve Ray Charles gibi cazın ünlü isimleriyle beraber sahne alan Diane Schuur, 30 Eylül Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne alacak.

Caz ve dünya müziğini benzersiz bir şekilde harmanlayan ve Türkiye'de "Beautiful Tango" parçasıyla tanınan Hindi Zahra da 8 Ekim Cuma günü Ghetto'da olacak.

Festivalin heyecanla beklenen performansları arasında bulunan Paganini Trio, klasik müzik, caz ve dünya müziği arasında bir köprü kuruyor. Aya İrini'de 25 Eylül Cumartesi gerçekleştirilecek konserde ünlü perküsyon sanatçısı Burhan Öçal'a, besteci ve piyanist Tuluğ Tırpan ve kemancı Atilla Aldemir eşlik edecek.


TÜRK CAZININ TEMSİLCİLERİ
Akbank 20. Caz Festivali kapsamında Türk cazının duayenleri de farklı mekanlarda caz severlerle buluşacak. Türk Caz müziğinin en önemli trompet sanatçılarından biri olan İmer Demirer 23 Eylül Perşembe; doğaçlama sanatın usta piyanisti Aydın Esen ve İlhan Erşahin's İstanbul Sessions 25 Eylül Cumartesi; yeni nesil Türk cazının önemli temsilcilerinden Alp Ersönmez 26 Eylül Pazar Babylon'da, Baki Duyarlar OnQ Band "Overseas" da 29 Eylül Çarşamba Salon'da olacak.

Başarılı caz gitaristlerinden Önder Focan ise 6 Ekim Çarşamba ve 7 Ekim Perşembe günü Nardis'te sahne alacak. Focan'a davulda Kay Luebke ve Hammond Org'da Wolfgang Roggenkamp eşlik edecek. Ünlü piyanist Tuluğ Tırpan, kontrabas'ta Volkan Hürsever ve davulda Volkan Öktem'den oluşan Tuluğ Tırpan Trio'ya 7 Ekim Perşembe günü The Seed'de gerçekleştireceği konserde Sertab Erener güçlü sesiyle eşlik edecek.

Bas klarneti ile günümüz müziğine, caz üslubu ve Türk ezgilerini de katarak kendine has bir yorum getiren Oğuz Büyükberber, 5 Ekim Salı günü solo bir performans gerçekleştirecek, 6 Ekim Çarşamba günü ise The Seed'de usta perküsyoncu Gerry Hemingway ve dünyaca ünlü piyanist Simon Nabotov ile bir konser verecek.

20. YILA ÖZEL PROJELER
Festival'in "20. Yıla Özel Projeler"i arasında ise Omar Sosa, Okay Temiz "3+1" ve "Barbarlar featuring Craig Haris" dikkat çekiyor.

Besteciliği ve piyanistliğiyle günümüzün en önemli caz sanatçıları arasında yerini alan Omar Sosa, Festival'in en değerli konuklarından biri. Afrika-Küba kökenlerine sadık kalarak aynı zamanda yenilikçi bir vizyonu temsil eden ve beş kez Grammy'e aday gösterilen piyaniste, Cemal Reşit Rey'de 2 Ekim Cumartesi günü gerçekleştireceği konserinde İtalyan trompetçi Paolo Fresu eşlik edecek.

Vurmalı çalgılar dendiğinde Türkiye'de akla gelen en önemli müzisyenlerden Okay Temiz ise, yepyeni projesi "3+1" ile 24 Eylül Cuma günü Babylon'da sahne alacak.

Festival'in özel konuklarından biri de "Barbarlar." Ünlü piyanist Ali Perret önderliğinde kurulan grubun 26 Eylül Pazar günü Babylon'da gerçekleşecek konserinde ünlü tromboncu Craig Harris de eşlik edecek.

Cazın avangart temsilcileri Graham Haynes/Hardedge ve Evan Parker & KonstruKt, cazın genç temsilcileri Wax Tailor, Nils Petter Molvaer ve Aronas, ritim ustaları Burhan Öçal & Jamaaladeen Tacuma & Wolfgang Puschnig ve Aka Moon & Mısırlı Ahmet performansları festivalin diğer sürpriz konserleri arasında yer alıyor.

ATÖLYELER
Festival kapsamında Akbank Sanat Merkezi pek çok panel ve atölye çalışmasına da ev sahipliği yapacak. Cazın gelişiminin tartışılacağı "Europe Jazz Network: Küresel Caz - Lokal Caz" paneli 24 Eylül Cuma günü düzenlenecek. Beyhan Murphy moderatörlüğündeki "Dans'la Etkileşim Paneli" 8 Ekim Cuma günü, Ezo Sunal Çocuk Atölyesi tarafından Orff Yaklaşımı'na dayalı olarak yapılacak "Çocuklarla Caz" atölye çalışması 9 Ekim Cumartesi, Aykut Uslutekin önderliğinde "Caz Portreleri Atölye Çalışması" ise 10 Ekim Pazar günü düzenlenecek.

"Sanat-çı engel tanımaz!' sloganı ile yola çıkan Düşler Akademisi bu yıl da Babylon'da gönüllü müzisyenleri ve sosyal dezavantajlı gençleri bir araya getirecek. Katılımcıların farkındalığını arttırmanın hedeflendiği interaktif ritim atölyesi, 10 Ekim Pazar günü perküsyon sanatçısı Alfred Menhert'in yönetiminde gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında ayrıca Pera Müzesi'de 24 Eylül-17 Ekim tarihleri arasında caz tınılarının yer aldığı filmler sinema tutkunlarının beğenisine sunulacak.

KAMPÜSTE CAZ
"Kampüste Caz" etkinliği kapsamında ise Türkiye'nin en yetenekli caz gitaristlerinden Sarp Maden ve arkadaşları modern akustik caz ekseninde her an değişen, yeniden şekillenen, sürprizlere açık performanslarıyla, 4-12 Ekim tarihleri arasında Galatasaray Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde gençlerle bir araya gelecek.

Etkinliğin Anadolu ayağında ise funk, rock, pop ve Avrupa klasik müziğini caz müziğiyle harmanladıkları geniş repertuvarlarıyla Selen Gülün Trio Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ankara Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi'nde 4-8 Ekim tarihleri arasında performanslarını sergileyecek.

20 yıl boyunca 463 konser organize eden, 402 grup ve 1405 sanatçıyı ağırlayan Akbank Caz Festivali'nin bu yılki mekanları, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, The Seed, Salon, Nardis, Pera Müzesi, Ghetto ve Türkiye'nin bir çok üniversitesi olacak. Akbank 20. Caz Festivali'nde 160 sanatçı caz tutkunlarıyla buluşacak
Kaynak: hurriyet.com.tr

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......