! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Oldum olası müzikte sentez çalışmalarını sevmiş ve ilgi çekici bulmuşumdur. Beste olarak olmasa da yorumsal açıdan pek çok yenilik bu tür sentezlerden gelir.

Bu aynı kulvarın çalgıları daha önce de bir araya gelmiştir muhakkak fakat böylesine projelendirilmiş midir pek emin değilim ama ortaya güzel işlerin çıkacağı kesin.

İki farklı müziğin temsilcisi; dünyaca ünlü bas gitarist Dominique Di Piazza ile telli çalgılarda yaptığı devrimle tanınan bağlama sanatçısı Zeki Çağlar Namlı, ortak bir projeye imza atıyor. Bir hafta boyunca İstanbul'da birlikte çalışacak olan Di Piazza ve Namlı, çalışmalarını önümüzdeki ay piyasaya çıkması planlanan bir albüm ve konserle sonuçlandıracak.

Ali Pekşan'ın haberi
Müzik adına bu yıl birçok güzel olayın yaşandığı ülkemizde, geçtiğimiz gün sessiz sedasız ve sıra dışı bir buluşma gerçekleşti. Buluşmanın sessiz olmasının nedeni iki sanatçının da mütevazılığı. Sanatları ve bugüne kadar yaptıkları işler ise hiç de öyle mütevazı değil. Sanatçılardan biri kendine has tekniği ile dünyanın en iyi bas gitaristlerinden olan Dominique Di Piazza, diğeri ise genç yaşına rağmen telli çalgılarda yaptığı devrimle ve besteleriyle adını duyuran bağlama sanatçısı Zeki Çağlar Namlı. Albüm ve konserlerle sonlanacak bu buluşmaya vesile olan ise müzisyenlerin genellikle 'korsan' yüzünden şikâyetçi oldukları internet ortamı. İlk kez karşılaşan Di Piazza ve Namlı, bir hafta boyunca İstanbul'da birlikte çalışacak. Çoğunluğu Zeki Çağlar Namlı'ya ait besteleri yeniden yorumlayacak, ayrıca doğaçlamalar yapacaklar. Bir haftanın sonunda ise albüm kaydı tamamlanmış olacak. Önümüzdeki ay piyasaya çıkması planlanan albümün ardından ikili, kasım ayında İstanbul'da birlikte konser vermeyi düşünüyor.

Provadan önce konuştuğumuz iki sanatçı da bu düet projeden dolayı çok heyecanlı. Zeki Çağlar Namlı, Dominique Di Piazza'nın çalışmalarını geçmiş yıllardan bu yana beğeniyle takip ettiğini, özellikle John McLaughlin ve Dennis Chambers ile gerçekleştirdiği konserleri hayranlıkla izlediğini söylüyor. Tanışmalarını ise şöyle anlatıyor: "Menajerim Di Piazza'ya YouTube ve MySpace internet sitelerindeki müzik ve konser performanslarımı izlemesini tavsiye etmiş ve söz konusu düet projeden bahsetmiş. Dominique de projeye inanınca repertuvar ve çalışma detaylarını görüşmeye başladık." Di Piazza'nın dünyaca tanınmasının, bas gitarındaki kendine has tekniğinin ve anlayışının bir sonucu olduğunu söylüyor Namlı.

Zeki Çağlar Namlı, yaptıkları projenin popülerlik kaygılarıyla gerçekleşmeyeceğinin altını çiziyor: "Dünyaca ünlü bir virtüözle aynı projede yer almaktan daha önemli olan ortaya çıkacak müziğin nasıl ve ne kadar gerçek olacağıdır. Sonuçta iki sanatçının da müzik tarzı farklı." Akla ister istemez bu birliktelikten nasıl bir bileşimin ortaya çıkacağı sorusu geliyor. Artık müziğini evrensel boyutlara taşımış olan Zeki Çağlar Namlı, bu soruyu "Müzikte tarz denince aklıma küçük kalıplar ve bunun içinde sınırlanmış bir hayal gücü geliyor. Her insanın yaptığı müzik farklı olur. Çünkü her insanın hayata baktığı yer başkadır. Bu anlamda ortaya çıkacak olan müzik önceden kestirilemez." diyerek cevaplıyor. Bu projenin yalnızca yerel sınırlarla düşünülerek tasarlanan bir çalışma olmadığını söyleyen Namlı, önümüzdeki yıl da dünya turnesine çıkmayı planladıkları bilgisini veriyor.

Bu albüme samimiyetimi katacağım

Dominique Di Piazza da YouTube'daki videolarından tarzının çok orijinal ve ilginç olduğuna karar verdiği için Zeki Çağlar Namlı'yla çalışmak istediğini söylüyor: "Eşsiz bir müziği ve kendine özgün bir stili var. Tekniğiyle, çaldığı enstrümanla ve diğer yönleri ile çok ilginç ve enteresan bir müzisyen. Müziklerindeki motifler de beni etkiledi. Çaldığı zaman kullandığı müzik dili enteresan ve hoş." Dünyaca ünlü sanatçıya bu albüme kendisinin ne katmayı düşündüğünü soruyoruz. "Elimden geldiğince samimiyet." diyor. Türk müziğine bakışını sorduğumuzda ise kısa ve net bir cevap alıyoruz: "Türk müziğini çok seviyorum ve gerçekten beni çok etkiliyor."
(Zaman Gazetesi)

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......