! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Uzun süredir gösterime böylesine kaliteli film pek az düşer oldu. Gösterime girer girmez gitmek gerek (yani yarın:).

Yönetmenliğini Atıl İnaç'ın yaptığı filmin senaristi de bir önceki (Zincirbozan) filmin senaristi Avni Özgürel. Zaten o filminde yönetmeni yine Atıl İnaç'tı.

Zincirbozan'da toplum ve gruplar için siyasi sürecin nasıl işlediğini anlatan ikili bu kez birey üzerinden olaylara yaklaşıyor.

Oyuncu seçiminde arapça, kürtçe ve diğer etnik dillerinin konuşulabilmesi kriteriyle yoğun deneme çekimleri gerçekleşmiş. Bu kriterlerin ardından seçilen ve ilk kez bir sinema filmi için kamera karşısına geçen Suzan Genç’in yanısıra, televizyon dizilerinden tanıdığımız oyuncular Serdal Genç ve Serkan Genç, 2008 yılında Adana Altın Koza Film Festivali’nde iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmış olan Selen Uçer, Avusturya’da oyunculuk kariyerine devam eden Haktan Pak, Antalya Devlet Tiyatrosunda calismalarina devam eden Kuzey Irak’lı Türkmen oyuncu Selim Bayraktar ve sinema dünyasının tecrübeli ismi Rana Cabbar’ı izleyeceğiz.Yönetmenin Görüşü
Kaybedecek hiç birşeyi kalmamış insan dünyanın en tehlikeli silahıdır. Tutunacak bir umudu kalmayanlar uygun şartlar ve ortam denk geldiğinde sessizce yok olmaktansa, kendisiyle birlikte başkalarını da felakete götürebilecek gözü karalıktadır. Gücün birikimi ve kontrolü için insanlığın başlangıcından beri başvurduğu bir silahtır ümitsizlik. Birilerinin kaybedecek birşeylerinin olmaması, başka birilerinin hayal bile edilemeyecek kadar büyük güçlere sahip olması anlamına geliyor. O sebeple güce ulaşmak isteyen bir tarafın en tehlikeli düşmanı aynı zamanda en yakın dostudur. Çünkü o düşman işaret edilerek, ordular kurulacak ve savaşlar yapılacaktır. O düşman sayesinde gücü büyüyecek, haklılık ve önem kazanacaktır. Tarih boyunca insanın oynaya geldiği en büyük ve en saçma oyundur. Güçlü olabilmek için düşmanlar yaratmak.

İnsanları bir başkasının etrafına toplayan, özgürlüklerinden ve sahip olduklarından vazgeçmelerini sağlayan korku. Korkunun başdöndürücü gücüne başvurarak inşaa edilmiştir bütün medeniyetler. Bizden olmayan, “başkalarının” bizim hayatımız üzerinde oluşturdukları tehdite yüzümüzü dönerek, kolkola girmişizdir yanımızdakilere.

Konusu
ABD’nin Irak’ı işgal sürecinde direnişçileri yakalamak için operasyon yapan askerlerin bastığı köyde bütün ailesini kaybeden Cennet hayatta bir başına kalmıştır. Yaşamı boyunca köyünün dışına adım atmamış bu genç kız çaresizliğin dayattığıi cesaretle Kerkük'te berber olarak çalışan ağabeyi Azim'i bulmak için yola çıkar. Ama Kerkük'e vardığında ağabeyinin de bir patlamada yaralandığını ve Türkiye'deki bir hastaneye götürüldüğü öğrenir. Ağabeyine ulaşmak için Türkiye’ye gitmeye karar veren Cennet yaşadığı ağır travmanın ve kaybedecek birşeyi kalmamasının yarattığı kayıtsızlıkla çıktığı zorlu yolculukta güç bulduğu tek dayanağı öfkesidir.. Terör ve şiddetin hakimiyetinde olan dağlık Irak-Türkiye sınırını kaçakçı grubu ile geçmeyi deneyen Cennet tecavüze uğrar ve intiharı dener.. İslamcı bir örgütün elemanları tarafından kurtarılan genç kız bu kişilerle birlikte geçtiği Türkiye’de ağabeyini bulma ümitlerinin tükendiği noktada farklı ve geri dönüşü olmayan bir yola girecektir.


Fragman

2 Yorum:

Seda Cürgül Kaya dedi ki... 17 Eylül 2010 20:37  

Bu seneki Uluslararası Film Festivali'nde izleme şansına sahip olmuştum. Ve çok beğenmiştim. Suzan Genç'in oyunculuğunu ise taktire değerdi.

Ömero dedi ki... 17 Eylül 2010 21:29  

Evet, ben de hayli merak ediyorum, sanırım haftaya ankara optimumda gösterime girecek. Ben de o zaman izlemiş olacağım (:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......