! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Nobel Edebiyat Ödüllü İrlandalı oyun yazarı ve eleştirmen George Bernard Shaw'un binlerce fotoğraftan oluşan koleksiyonu internet üzerinden yayımlanacak. İngiliz Ulusal Vakfından yapılan açıklamaya göre, fotoğraf çekme merakıyla da tanınan İrlandalı yazarın arşivinde, çoğu şu ana kadar gün yüzüne çıkmamış ve yüzde 70'i Shaw tarafından çekilmiş 20 binden fazla fotoğraf ve negatif bulunuyor.

Arşivdeki parçalar arasında Vivien Leigh, H.G. Wells, J.M. Barrie ve Nancy Astor gibi dönemin tanınmış isimleriyle birlikte Shaw'un basın tarafından çekilmiş fotoğrafları da yer alıyor. Ulusal vakıf, "The Man and Cameraman" adlı proje kapsamında fotoğrafların korunması, kataloglanması ve yayınlamasına ilişkin çalışmaları London School of Economics (LSE) ile birlikte yürütüyor.
DÖNEME IŞIK TUTACAK
En az 70 yıl önce çekilmiş fotoğrafların çoğunun yıpranmış durumda olduğu belirtilirken, arşivin tümüyle halka açılması için yapılacak çalışmaların 2011 yazında tamamlanması planlanıyor. Shaw'ın kişisel yaşamı ve dünyaya bakışı kadar, yaşadığı döneme de ışık tutacağına inanılan arşivin şu ana dek yayımlanan kısmına LSE'nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

İlk fotoğraf makinesini 1898 yılında aldığı bilinen Shaw, uzun yıllar aktif olarak amatör fotoğrafçılıkla ilgilendi ve fotoğrafın bir sanat olarak kabul görmesine katkıda bulundu. Nobel Edebiyat Ödülüne 1925 yılında layık görülen George Bernard Shaw, 1950'de İngiltere'de hayata veda etti.
Kaynak: AA

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......