! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh
Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok 2009
Hep beklenmedik olaylar ya da finaller filmi film yapan en önemli unsurları oluşturuyor. Bu filmde de sakin ama bir o kadar da tutkulu işlenmiş bir hayalin perde arkasını, perdenin önüne taşıyor yönetmenimiz. Yönetmenimiz önceki Sarhoş Atlar Zamanı (2000 ) ve Kaplumbağalar Da Uçar (2004) filmlerinden tanıdığımız Bahman Ghobadi.

Öncelikle filmin hikâyesinin gerçek olaylara dayandığını söyleyelim. Bu filmde de yine toplumsal baskının bireyler üzerinde yarattığı kasvet ve çaresizliklerin ince noktaları işlenmiş ve bu kez işin içine kadim bir kültürün müzikâl motifleri de çok iyi bir şekilde serpiştirilmiş. Bu kez araç müzik ve anlatılan yine insanın ta kendisi. Filmde müzik türlerinin hemen hemen hepsinin İran'da çok başarılı bir şekilde var olduklarını da görüyoruz, klasik müzik dışında. Bunun da İran için bir eksiklik olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum. Ayrıca İran'ın akıllarda kalan gibi giyim veya yaşam şartlarının hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Evet şartlar ve kurallar çok zor ama bu anlatılan veya aklımızda kalan kadar değil.

Filmin müzikleri ise Mahdyar Aghajani ve Ash Koosha tarafından derlenmiş, işlenmiş.
Filmin kendisi kadar önemli olan müziklerinden örnekler
Film müziği albümünde olmayan ama filmde iki kadının def ile söyledikleri bir türkü var ki öyle böyle değil. Ev konseri biçiminde verilen konserlerden birine giden kahramanlarımız bize aynı zamanda kısa da olsa müthiş bir dinleti sunmaktadırlar. O söylenen parçaya maalesef ulaşamadım. Kimlerin söylediği, parçanın adı veya başka bir ayrıntıya ulaşabilmiş değilim ama peşindeyim. Benim için filmin tüm müzikleri bir yana o parça bir yana. Yalnızca sezgisel olarak ses ve yüz benzerliğinden o iki kadından birinin Rana Farhan olabileceği hissi var fakat İran blues sanatçısı olan Rana Farhan'ın bendeki iki albümünde de o söylenen parça yok. Kim olduklarını bilen veya parça bilgisi bulunan olur ve paylaşırsa çok sevinirim.

Albümdeki parçalar
1. Human Jungle (Take It Easy Hospital)
2. Me And You (Take It Easy Hospital)
3. Mast-e Esgh - Drunk With Love (Rana Fahran)
4. Ekhtelaf (Hichkas)
5. Scenarios And Starlights (Take It Easy Hospital)
6. New Century (The Yellow Dogs)
7. Opening Title (Shervin Najafian)
8. Chasing The Sun (Ash Koosha)
9. Emshab (Mirza)
10. My Sleepy Fall (Take It Easy Hospital)
11. Dreaming (The Free Keys)
12. Jouwani feat. Bahman Ghobadi (Mahdyar Aghajani)
13. DK (Darkoob)
14. They Sing (Ash Koosha)
15. Fekr (Hamed Seyed Javadi)

Detaylı bilgi için amazon.

4 Yorum:

sıtar dedi ki... 16 Kasım 2010 23:42  

mrhaba aradığın sanatçılar: mahsa & marjan vahdat...bahsettiğin şarkı ise songs from a persian garden albumlerinden haleili adlı parça.. bu albume ve şarkıya şuradam ulaşabilirsin: http://mjorainsani.blogspot.com/search/label/Iran

Ömero dedi ki... 17 Kasım 2010 11:12  

evet onlarmış (:
teşekkürler.
Parçayı dinleyince hüsrana uğradım ama
nedeniyse filmdeki atmosferin ve doğallığın albümde yakalanamamış olması hayal kırıklığı yarattı.

Filmde bir tek def var ve filmdeki sesin, söyleyişin ayrı bir duygusu var. Albüm formatında yorumlanışını hiç ama hiç beğenmedim.
Ki ben o albümü daha önce dinlemiştim (:
yani siz demeden önce. Bu da çok seveceğim bir parçayı aynı kişi söylemiş olsa bile, küçücük yorum farklılığı parçayı fark bile etmememe neden olabiliyor.

İlgin ve bilgilendirmen için çoook teşekkür ederim Sıtar. Beni büyük bir meraktan kurtardın.

sıtar dedi ki... 17 Kasım 2010 22:35  

aynı hayal kırıklığını bende yaşamıştım..:)şarkının albumdeki versiyonunda def cok arka planda olmuş, oysa parçaya kendine has o rengi katan defti...

Adsız dedi ki... 8 Kasım 2011 06:24  

evet ben de daha önceden bu parçayı biliyordum ama filmde resmen insanın ruhubaişliyor. Bence farsça meleklerin dili :)

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......