! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
13 Eyl 2010

Ruhu Duymamak

Bu deyim, tam anlamıyla şifrelerle doludur. Bilinen anlamıyla deyime yaklaşıldığında yüzeysel bir veri elde ederiz, o da "olan bitenden habersiz, fark etmeyen" kişiler için kullanılan basmakalıp gibi duran bir sözden öte görünmez. Oysa durum betimlenen hâlden çok daha fazla veri içerir.

Öncelikle asıl duyan noktanın kulak değil de "ruhun kendisi" olduğunu anlayabiliriz. Kulak, nesnel dünyadaki ses alışını, algılayışını sağlayan işlevin ötesine geçmediğinden, daha derinden gelen sesleri duymak için başka bir noktaya gereksinim duyar insan ve işte tam bu noktada ruh, insanın imdadına yetişir.

Örneğin bir cümle ile analiz edelim.
Öyle bir çıkıp giderim ki bu odadan, ruhun bile duymaz.
Bu sözden pek çok şey çıkarmak mümkün ama aslolan iki nokta vardır. Birincisi karşıdaki kişinin varlığını bütün olarak kavramış olmak; ki ancak o zaman odadan çıkma yollarını tam olarak bildiğimiz anlamına gelir. Aksi hâlde kişiyi tam tanımadığımızdan nerede, hangi noktada eksik olduğunun farkında değilizdir ve yapılan küçük bir hata odadan çıkmayı fark ettirir. İkincisi ise bu işte yetkin olunduğu anlamını içerir. Bir diğer nokta ise duyma aşamalarıdır. Ruhun bile duymaz denildiğinde, olayın kulak ve ruhtan ibaret olmadığı çok rahat anlaşılır. Yani kulaktan ruh kısmına varana dek pek çok noktasıyla insan duyabilir, duyumsayabilir ama kahramanımız olayı nasıl gerçekleştireceğini düşünüyorsa artık, duyabilecek en son noktanın bile duymadan, odadan çıkacağını iddia ediyor. Böylelikle duyma işleminin pek çok yeri olduğunu ve bunların en son noktası olarak ruhun işaret edildiğini görüyoruz.


Bir diğer unsuru ise müzisyenlerle ilgilidir bence. Onlar ki kulaklarıyla değil kalpleriyle, ruhlarıyla duyan varlıklar olmalılar. Aksi hâlde "müzik ruhun gıdasıdır" söylemi boş ve öylesine bir söz bütünü değildir.

Ruhu olmayan, ruhuyla duymayan insanlardan olmamak dileğiyle... Ö.S.D.

3 Yorum:

sufi dedi ki... 13 Eylül 2010 15:57  

Maddeye ne kadar bağımlıysa kişi uzaklaşır bir o kadar ruhtan.Manaya döndürdü mü yüzünü ruhuyda duyar, koklar, sever ve unutmaz asla aşkı ve sevgiyi.Sevgilerimle.

SonKralice dedi ki... 13 Eylül 2010 17:02  

Ruhu olmayan, ruhuyla duymayan insanlardan olmamak dileğiyle ;-)

Ömero dedi ki... 15 Eylül 2010 03:27  

Dediğin gibi sufi, mânâ olmadan iki madde, iki olduklarını bile bilemez (:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......