! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Neşet Ertaş (Halk Ozanı)
Birlemiş Milletler, UNESCO'nun somut olmayan kültür mirası çalışmaları kapsamında, Türkiye'nin 2010 yılı 'Yaşayan İnsan Hazineleri' adaylarını belirledi.

Somut olmayan kültürel miraslar konusunda Anadolu'da sofra kültürünü de belgeleyip gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlayan başka bir projeleri daha vardı ve çok önemsemiştim.

Geleneksel sanatlarımıza da el atan UNESCO yine pek çok alanda önemli isimlerin daha kalıcı olmalarını sağlayacak. Elbette elin adımı bunlara sahip çıksa ne olur çıkmasa ne olur. Önemli olan önce bizim sahip çıkmamız. Gençliğimize bu güzel Anadolu'da yalnızca pop kültürün, üstlerinden düşen pantolonların ve fesfud gibi (adını bile doğru yazmak istemiyorum) yaşam modellerinden çok daha fazlasının var olduğunu anlatmak ve aktarmak gerekli. Yoksa birileri gelir ve bize kim olup olmadığımızı anlatır.

----------------
Radikal'in haberi
Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, "Yaşayan İnsan Hazinesi" olarak ilan edilmesi onaylanan adayların düzenlenen bir ödül töreniyle kamuoyuna duyurulduğunu, ayrıca Bakanlığın ve genel müdürlüklerinin web sitelerinden paylaşıldığını kaydetti.

2010 yılı adayları
Türkiye'nin 2010 yılı "Yaşayan İnsan Hazineleri" adayları şu isimlerden oluştu:

"Neşet Ertaş (Abdallık Geleneği-Halk Ozanlığı), Yaşar Güç (Anadolu'da icra edilen hortlama kaval-dilli dilsiz), Halime Öğüt (Anadolu'da yaşayan sipsi ve dilsiz kaval), Mahmut Sür (Cam boncuğu), Mehmet Gürsoy (Çini sanatı), Emine Karadayı (Dokumacılık ve doğal boyamacılık), Cemil Kızılkaya (Yazma sanatı), Maksut Koca (Aşıklık), Ali Rıza Ezgi (Aşıklık), Veli Aykut (Aşıklık-Zakirlik), Mehmet Bedel (Sipsi Yapımcılığı ve İcrası), Bekir Tekeli (Bağlama yapımcısı), İrfan Şahin (Kıspet yapımcısı), Uğur Derman (Tezhip), Hasan Çelebi (Hüsn-ü Hat), Fuat Başer (Ebru sanatçısı)

Diğer ayrıntılar için bağlantı.

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......