! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Türkiye’nin ilk müzik dergisi Orkestra, yayın hayatına başlayalı yarım asır oldu. Derginin sahibi ve genel yayın yönetmeni Panayot Abacı: “Sesimizi duyurabilmemiz için bu dergiye çok ihtiyaç var.”Zaman içinde bazı mekanların üzerine garip bir enerji ve koku siner. Duvardaki siyah beyaz fotoğraflar, uzun zaman önce alınan ve hala bir kenarda duran daktilo, rengi sarıya çalmış gazete kupürleri bu tabloyu tamamlar. Panayot Abacı’nın Beyoğlu’ndaki bürosu da insana buna benzer bir duygu yaşatıyor. İstanbul Şehir Orkestrası kurucu üyelerin-den olan Abacı, yarım yüzyıldır bir dergiyi tek başına çıkarıyor. Kent Orkestrası’na 22, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne 12 yılını verdi. Bugüne kadar Yunanca’dan Türkçe’ye, Türkçe’den Yunanca’ya 50’nin üzerinde eser çeviren Abacı, halen İstanbul Filarmoni Vakfı’nda çalışıyor ve hala ‘delikanlılar’ gibi koşturmaya, 50 yıldır Orkestra Dergisi’ni çıkarmaya devam ediyor.

Abacı, İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediyesi Konservatuarı’nda okudu. Kent Orkestrası’nın kuruluşunda yer aldı. Bu orkestranın, İsmet İnönü’nün talimatıyla kurulduğunu birçok insanın bilmediğini söylüyor: “Eskiden Belediye Konservatuarı’nda oda orkestrası vardı. Başında ise Cemal Reşit Rey bulunuyordu. 1943’te yılın son konserini verirken Cemal Reşit Rey yanıma gelip İsmet İnönü’nün bizi tebrik etmek istediğini söyledi. Yanına gittik. İnönü, hakkımızda gayet güzel şeyler söyledi. Müdür yardımcısı ‘Paşam orkestramız konservatuar öğretmenleri ile öğrencilerinin orkestrası. Bu şehrin de bir orkestrası olsa iyi olmaz mı?’dedi. ‘Peki orkestranın düdükleri var mı?’ dedi İnönü. ‘Düdükler’ dediği nefesli sazlar... ‘Kurabilir misiniz böyle bir topluluğu?’ dedi. ‘İki tane orkestra çıkarırız’ dedik. Sonra 68 kişilik belediye orkestrası kuruldu. Orada yer aldım. Sonra da Belediye Opera Orkestrası’na geçtim.”

CEMAL REŞİT REY DE YAZDI
Abacı uzun yıllar İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi’nde viyola çaldı. Bir müzik dergisi çıkarmanın planlarını yapan yönetim kurulu, görevi Abacı’ya verdi. İlk sayısı 1962’de çıkan derginin üçüncü sayısına gelindiğinde Abacı, dergiyi kendi adına çıkarma kararı aldı. “Dergiye kimse ilgi göstermemişti. Masrafları cebimden karşılıyordum.” Tek başına çıktığı yolculuğa devam eden Abacı, Yenilik Basımevi’nin sahibi Reşat Uğur’un uzun yıllar kendisine destek verdiğini söylüyor. Onun ölümünden sonra aynı desteği derginin yeni sahibi Yavuz Aksel’in verdiğini belirten Abacı “Onlar olmasa Orkestra da olmazdı” diyor.


“Sesimizi duyurmak için çıkarmam gerekiyordu” dediği Orkestra Dergisi’ne bugüne kadar birçok isim yazı yazdı. Ancak en tanınmış kalemler Cemal Reşit Rey ve Hikmet Çetin’di. Orkestra Dergisi satılmıyor, abonelere dağıtılıyor. Ancak Abacı derginin abone sayısını açıklamıyor.


Pek çok Türk romanını çevirdi
Panayot Abacı, bugüne kadar 50’nin üzerinde eser tercüme etti. Yunanca’dan Türkçe’ye çevirdiği kitaplar arasında Nikiforos Vrettakos, Dido Sotiriu, Yakovos Kambanellis, Dimitri Psatahs, Grigorios Ksenopulos ve Andonis Samarakis’in eserleri var. Türkçe’den Yunanca’ya da Aziz Nesin’den sekiz, Yaşar Kemal’den dört kitap aktardı. Sabahattin Ali, Orhan Pamuk, Rıfat Ilgaz, Demirtaş Ceyhun, Recep Bilginer ve Refik Erduran çevirdiği diğer yazarlar. Aziz Nesin’in, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz eserinin Yunanca’ya çevirisiyle de 1993’te Yunan Çevirmenler Derneği’nden En İyi Roman Çeviri Ödülü aldı.

Atütürk Kültür Merkezi’nin iki yıldır kapalı olması nedeniyle devlet operasının zor durumda olduğunu belirtiyor Abacı: “Çünkü salon yok. Geçen yıl 20 konser vermeleri gerekirken sadece beş konser verebildiler.”

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......