! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Beyoğlu sokakları, Avusturyalı koreograf Willi Dorner'ın insan ve mekan ilişkisini sorgulayan 'Bodies in Urban Spaces' adlı gösterisi ile ile ilginç bir etkinliğe sahne oldu.

Diğer fotoğraflar ve yerleşimler için bağlantı.

9 Ekim Cumartesi gerçekleşen gösteri, 10 Ekim Pazar günü saat Beyoğlu Belediyesi önünden başladı ve Cihangir Firuzağa’ya kadar devam eden güzergâh üzerinde tekrarlandı.Gönüllü İstanbullu dansçı, dağcı, tırmanıcı ve diğer sporcuların katılımıyla gerçekleşen performansta tanıdık mekânlar, bedenlerin müdahalesiyle mimari birer yerleştirmeye dönüşüyor. Rengarenk kıyafetleriyle performansçılar, İstanbul sokaklarında birbirinden ilginç görüntüler oluşturdu.

2010 Hollanda, Portekiz ve Belçika’dan sonra Türkiye’ye gelen “Bodies in Urban Spaces” projesi, buradan sonra İtalya’da gösterime devam edecek.

Bodies in Urban Spaces projesi nedir?
Bodies in Urban Spaces (Kent Mekânlarında Bedenler) kentin mimari ortamına geçici bir müdahaledir. Projenin amacı kent mekânının fonksiyonel yapısına dikkat çekmek ve kısıtlanmış hareket ve davranış olanaklarını genişletmektir. Bedenler önceden belirlenmiş noktalara yerleştirilerek sokağa dair farklı bir algı yaratılır. Oradan geçenler, izleyici ve katılımcılar kent ortamı hakkında düşünmeye ve alışkanlıklarını yeniden değerlendirmeye teşvik edilir.

Avusturyalı koreograf Willi Dorner uluslararası turne dans performanslarının yanı sıra izleyiciye yeni tecrübeler, içgörüler ve günlük hayat ile ilgili farklı bir algı fırsatı verecek etkinlikler yaratmak peşindedir. Farklı alanlardan sanatçılar ve bilim adamlarıyla ortaklaşa gerçekleştirdiği disiplinlerarası çalışmalarının yapımcılığını Tanzquartier Wien, ImpulsTanz, Wiener Festwochen, Wien Modern, Musica Strasbourg, NottDance UK gibi festivaller ve kurumlar üstlenmiş; eserleri Springdance, Kampnagel Hamburg, Philadelphia Live Arts Festivali, Festival Paris Quartier d’été, Dansenshus Stokholm, Madrid En Danza ve Dance Umbrella gibi uluslararası festivallerde sunulmuştur. Willi Dorner Viyana Kenti Kültür Ofisi ve Sanat ve Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. RADİKAL

0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......