! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Neden hiçbir(cinsel) şeriat kuralında erkeğin burnu veya herhangi bir uzvu kesilmiyor? Çünkü bu konuda erkek zayıf karakterli olduğunu biliyor. Suç işlemeye meyilli olduğunu biliyor! Onlara sorarsanız, Allah erkeği fıtratı gereği öyle yaratmıştır ve ayartıcı rolündeki kişi erkek değil de her nedense kadın olarak belirlenmiştir.
Erkeklerin kadınlara nazaran birbirinden etkilenme ve bunu belli etme noktasında daha girişken ve açığa vuran bir yapıda olduğu bilimsel olarak da sabit fakat bu durum hiçbir zaman erkeğin haklı olduğu anlamına gelmez. Hem karşı cinsten fıtratı gereği çabuk etkilenen erkek olacak hem de örtünüp, erkeğe bu duygularını hatırlatmaması gereken kişi yine kadın olacak öyle mi? Ben bunu kabullenemiyorum. Erkeğin madem otokontrolü zayıf o zaman kadının değil erkeğin tedbir alması gerekir yani örtünenin kadın yerine erkek olması gerekir. Erkeklerin belden aşağısına kilit, gözlerine ancak önünü görebileceği bir peçe takmak gerekir. Erkek böyle bir pratikte fazla yaşayamaz. Bunu bildiğinden dini de buna alet ederek, binlerce yıldır kuralları kendine göre şekillendirdi. Her defasında mağdur, kadın olacak şekilde bu kurallar tanzim edildi. Erkeğin kadından "bir gömlek fazla" olduğu bilinci yanlış biçimlendi. Oysa orada "fazla" olan unsurun iktidar olarak değil "yük" olarak algılanması doğru olandı. Nihayetinde her erkeğin rahatlığı ve hoşnutluğu gözetilerek alınan şeriat kuralları maalesef günümüzde hâlâ sürmekte ve erkeğin değil kadının bu erkekler dünyasında, hayattaki bu zorlu duruşlarıyla erkekten bir değil bin gömlek fazla olduklarını her defasında kanıtladı kadın.
Ömer Saylık Davutoğlu

-------------

Yürek dağlayan bu haberde de bir kadının özgür iradesini kullanınca başına gelen olay anlatılıyor.

Taliban Dehşetinin Kurbanı Burnuna Kavuştu
Afganistan'da ailesinin 12 yaşındayken zorla bir Taliban üyesiyle evlendirdiği, evden kaçınca da kocasının kulaklarını ve burnunu keserek cezalandırdığı Bibi Ayşe'ye protez burun takıldı. Amerikan TIME dergisinin burunsuz haliyle kapağına taşıdığı ve şimdi 19 yaşında olan Ayşe'ye daha sonra tam bir yüz operasyonu uygulanacak.

İlgili video: http://www.turkishny.com/videogallery/watch_video.php?v=28232b07e9b648e

5 Yorum:

KabaKulak dedi ki... 14 Ekim 2010 12:37  

fikirlerine katılmakla beraber bilgide yanlışlık var;

Şu ki;

şeriat yönetimli ülkelerde çatır çatır erkek cinsel organı da kesilir. Tecavüz, çocuk ve hayvan istismarı olaylarında.

O ki;

Şeriat diye bi yönetim anlayışı zırttır. Yoktur öyle bişe. Otur oku kitabını adam ol olayı vardır.

Bu ki;

Din arkasında mevzilenmiş bu tür cezaların Budizm dahil hiçbir dinle alakası yoktur.

Son ki;

Farketmedim sanma zaten hiçbir dine bok attığın filan yok. Milletin beyninde kendi kendilerine oluşturduğu "kessem başım mı ağırır" mallamasının eleştirisini yapmışsın ki bu da zatn ilk cümlemde belirttiğim "fikirlerine katılamak" oluyor.

Ömero dedi ki... 14 Ekim 2010 15:21  

Lâf salatasının bir anlamı yok, bunu zaten blog adının altında söylüyorum. Madem fark etmedin orayı, bir kez de senin iç için sıralayayım.

0.sı eleştirme veya yaklaşım şeklin hayatta nasıl bir duruş sergilediğinin göstergesi olduğundan ve bunu senin henüz fark etmemiş olmana vererek yorumunu pek ciddiye almadığımı yapacağım açıklamaları okuyucular için yapacağımı bil.

1.si eleştirinin kim tarafından yapıldığı konusunda bir fikrin olmadığı açık.
Önceki yazılarımı okusaydın bunun neden bahsettiğini de anlamış ve üç satırdan kişi betimlemesi yapmamış olurdun.

2.si çatır çatır kesilen erkek organları, işte bu yapılıyor diye dedirtmek içindir. Bahsini ettiğim konuya ilişkin hiçbir benzer durumda şeriat, erkeğin aleyhine karar almaz, aldığı da görülmemiştir. Örneğini verdiğin durumlar bilinen şeriat uygulamalarıdır. Bu kısassa kısastır. Şeriatın ne olduğu kitaplarda yazmaz kabakulak, öyle genel geçer bir kitabı da yoktur, sallama. Otoritenin ağzından (canı isterse kıçından) çıkan lâf dizgisidir şeriat. Yani şeriat bir durum karşısında şartlara göre kararlar alır. Bir tecavüz olayında kadın, erkeği ayartan durumunda olarak ikna edilirse, erkeğin değil kanın kesilecek cinsel organı olmadığından kafası kesilir. Ayrıca hatırı sayılır kişilerin böyle bir şeyle karşılaşma olasılı bile yoktur. Altta bahsettiğim olayda neden kadının burnu kesiliyor da istemediği halde evlendirildiği eşinin organı kesilmiyor? Yani bilgide eksiklik yok, yazıyı yorumlaman da bilgisizlik var.

3.sü okuduğum kitaplarda, kitaplarda olmayan şeyler yazılıdır. Bunu sana izah etmenin ayrıca kitabı da yoktur. Maalesef “oturup adam ol da oku” da diyemiyorum.

4.sü fark ettiğini sandığın “hiçbir dine bok atmama” durumunda bir ayrım hatası yapıyorsun. Kastettiğin, İslâmiyeti ziktermemem (sen diyemedin ben diyeyim). Bu tür olayların İslâm’la ya da Müslümanlıkla uzaktan yakından hiçbir alâkası yoktur. Bok atılacak bir din de yok, çünkü yaşam modeli başka bir şeydir, mensup olunan din başka bir şey. Yani tüm dünyada Hıristiyanlar tek yaklaşım modeli ile mi yaşıyor sanıyorsun ya da İran da veya s.arabistanda İslamiyet aynı şekilde mi ele alınıyor sanıyorsun? Belirli yaklaşımlarda kimileri dini yanlış anlıyor ve yaşıyor diye o dini suçlamak ya da senin tabirinle ona bok atmak, elini boka sürenlerin işidir.

5.si belirli bir sitemi ya da merkezi direkt hedef alıp eleştirmemem aklını karıştırmış belli. Nasıl oluyor da elmanın biri çürük olduğu hâlde, ağcı neden taşlamamış diye anlamak da zorluk çekmiş olabilirsin. Çünkü sana şimdiye kadar doğru ve yanlış ayrımı böyle gösterilmiş ya da gördüğün tüm örnekler de alternatifin tanımı bu şekilde yapılmış. Mühim değil, yazdığım makâlelere biraz göz atman zihnini açacaktır.

6.sı ben burada bitiriyorum, okuyucuları seninle yormak istemiyorum ama sen istersen 7.si, 8.si, 9.su… diye içinden devam edebilirsin.

KabaKulak dedi ki... 14 Ekim 2010 16:15  

Dostum karşılıklı yanlış anlama olmuş. bırakınız 7.8.9. yu 0 dan 6 kadar zaten boşuna olmuş. anlamadığın yeri söylersen anlatırdık. heycanlanıp kelime yardırmana gerek yok dostum. Hemen tahrik olma.

kelimeleri ele al.
"bilgide yanlışlık var" bilginde değil bilgide. ben sen o biz siz onlar. yani genel olarak bilgide. Seninki cici bilgi yani genel bilgi kaka.

severim orjinal adamları ama bana mübdeinden iptal vuruşlarla gelmesin. Aynı cephenin farklı yerlerinde savaşan adamlarız biz.

Neyse sana kendi yazının 3 katı uzunlığunda yorum yaptırdığım için üzgünüm ama bi yandan da ders verme formatında yorumun da güzel. O nidenle velev ki ben harbi godoşum der yorumunu taaa bağrımın orta yerlerine kadar sokarım.

Saygı, sevgi..

Ömero dedi ki... 14 Ekim 2010 16:35  

Al işte... yahu ben içinden say demedim mi? (:

sufi dedi ki... 14 Ekim 2010 16:40  

Sevgili Ömero;Bugün duyduğum en isabetli söz budur işte:"Erkeğin madem otokontrolü zayıf o zaman kadının değil erkeğin tedbir alması gerekir yani örtünenin kadın yerine erkek olması gerekir. Erkeklerin belden aşağısına kilit, gözlerine ancak önünü görebileceği bir peçe takmak gerekir."
Atatürk'ün mecliste kadınlardan ayrı sıralarda oturan erkeklere "Efendiler; kendi nefislerinizden korktuğunuz için mi kadınlardan ayrı oturuyorsunuz?"sözünü hatırlattın bana.Sevgilerimle.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......