! Anladım ki anlamak yetmiyor

her şey aynıdır, yalnızca biz farklı görürüz

-.---Yazılar e-postana gelsin ↓

e-postanızı yazın:


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi desteği ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin katkılarıyla düzenlenen Çin Film Haftası, 29 Kasım-1 Aralık tarihleri arası Panora AVM Sinemaları'nda ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşacak. Ardından İstanbul'da 2 Aralıkta başlayıp 4 Aralık'a kadar bitecek.

“Türkiye’de Çin’i Yaşayın” etkinlikleri kapsamında, FİYAB Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle 29 Kasım – 4 Aralık 2010 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da ‘Çin Filmleri Haftası’ adı altında film gösterimleri ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir. Etkinlik kapsamında Çin Sinema Dünyasından alanında uzman önemli isimler Türkiye’ye gelecektir. Etkinlik boyunca Ankara Panora AVM ve İstanbul GMALL’ da ki sinemalarda gösterimi yapılacak Çin Sinemasının seçkin örneklerinden 7 film, tamamen Türkçe altyazılı ve ücretsiz olacaktır.

29 kasım – 4 aralık 2010 tarihleri arasında Çin Sinemasının seçkin örneklerinen birçok film İstanbul ve Ankaralı sinemaseverlerin beğenisine sunulacaktır.

Filmler, 29 Kasım – 1 Aralık 2010 tarihleri arasında Ankara Panora Alışveriş Merkezi Cinebonus, 2 – 4 Aralık 2010 tarihleri arasında İstanbu G-Mall Cinebonus Sinemaları’nda ücretsiz ve Türkçe altyazılı olarak izlenebilecektir.

Etkinlik kapsamında gösterilecek filmler animasyondan dramaya otobiyografiden tarihe her zevke hitap edecek çeşitlilikte ödüllü yapımlardır. Hafta boyunca Ankara ve İstanbul’da ; “Jinsha Rüyası”, “Mesajlar”, Çin’in en büyük opera yıldızı Mei Lanfang’ın otobiyografisi “Mei Lanfang”, “Okula Yürümek”, Çin’li filozof Konfüçyüs’ün yaşam öyküsü“Konfüçyüs”, Çin tarihini, aksiyon ve dramı bir arada bulabileceğiniz “Fedailer ve Suikastçiler” ve “Git Lala Git” adlı filmler gösterilecektir.

FİYAB Yönetim Kurulu Başkanı Galip Gültekin, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Çin’in son yıllarda Avrupa ve ABD olarak iki kutuplu seyreden dünya politikasında söz sahibi haline gelen üçüncü bir güç olduğunu hatırlatarak dünyanın en büyük dış ticaret hacmine sahip dördüncü ülkesi konumuna ulaştığının da altını çizmiştir”. Gültekin, “Çin işgücü piyasasında emek yoğun sektörlerde iş yapan birçok Türk firması bulunmakta ve Çin ekonomisindeki dışa açılma, Türk finans sektörlerinin yüzünü güldürmektedir. Bu neden sinema alanında da gerçekleştirilmesin?” demiştir. İki ülke arasında yapılacak ortak yapım projelerinin hem mali açıdan Türkiye ekonomisini canlandırmaya yardım edeceğini, hem de kültürel alışverişi sağlayarak Türkiye’nin dünya genelindeki tanıtımı ve temsili için çok olumlu bir adım olacağını, belirtmiştir. Gültekin, “Bu konuda FİYAB olarak konunun öneminin farkındayız ve büyük bir emek harcayarak Çin Sinemasını Türk halkının beğenisine sunuyoruz. Umuyoruz birkaç yıl içinde birlikte gerçekleştireceğimiz ortak yapımlarla Dünya Sineması’nda Türkiye’nin adı üst sıralara taşınacaktır” demiştir.

Çin Filmleri Haftası kapsamında Çin’den gelecek Heyet, iki ülke arasındaki kültürel alışverişi ilerletmek, sinema sanatı konusunda ilişkileri geliştirmek ve ortak yapım olanaklarını değerlendirmek amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, TRT Ankara Genel Müdürlüğü ve Türk sinemasının önde gelen yapımcı ve yönetmenleri ile biraraya gelecektir.

Çin Heyeti’ndeki İsimler

Etkinlik kapsamında bir hafta süre ile Türkiye’de bulunup resmi temaslarını gerçekleştirecek Çin Heyeti arasında şu kişiler yer almaktadır;

  • Devlet Radyo, Sinema ve Televizyon İdaresi Film Bürosu Başkanı DONG Gang,
  • Confucius Filminin Yönetmeni HU Mei,
  • Confucius Filminin Yapımcı Temsilcisi LIANG Jian,
  • Walking to School Filminin Yapımcısı ve Yönetmeni PEGN Jiahuang,
  • Çin Merkez Televizyonu – Sinema Kanalı Başkan Yardımcısı LU Hongshi,
  • Devlet Radyo, Sinema ve Televizyon İdaresi Uluslararası Değişim Bölümü Başkan Yardımcısı LIU Chun,
  • Kültür Bakanlığı Dış İrtibat Bürosu İletişim Bölümü Yetkilisi ZHANG Lingxiao.

Etkinlik programı, Ankara Panora Cinebonus ve İstanbul G-Mall Cinebonus Sinemalarından temin edilebilir.


Konfüçyüs
M.ö. 770'den M.ö. 476'a kadar, Çin derebeyleri hâkimiyet kurmak için birbirleriyle savaşıp durdular; ülke pek çok ayrı yönetime bölünmüştü. Bu dönem Konfüçyüs'ün yaşadığı Bahar & Sonbahar Dönemi olarak bilinir.

"Konfüçyüs" olarak bilinen Kong Qiu ya da onursal unvanı ile Zhong Ni, düşmekte olan soylu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Her zaman toplum¬daki kaos için endişelendi ve öncü önermeleri ile ülkeyi etkilemeyi umdu. 51 yaşında Zhongdu Belediye Başkanı olarak atandıktan sonra Kon¬füçyüs; herhangi bir başarı sağlayamasa da "Büyük Uyum" fikrini vaaz ederek eyaletten eyalete dolaşmıştır.

Süre: 128 dak.
Yönetmen: HU Mei
Oyuncular: Chou Yun-Fat, Jue, CHEN Jianbin, LU Yi
Yapım: China Film Group Corporation Beijing Dadi Century Limited
Git LaLa Git! (Go LaLa Go!)
İş arayan Du Lala, diğer insanlar gibi parlak bir geleceğin peşindedir. Lala kariyerine DB Şirketinde başlar; burada onu zor bir hayat beklemektedir. Terfi ettiğinde aşkı da elde eder: Satış müdürü David Wang, başlangıçtan beri Lala'ya farklı gözle bakar; ne var ki Lala'nın patronu Rose'un David ile bir ilişkisi vardır...
Lala yaşadığı baskı ve düşkırıklığı nedeniyle aklını yitirir...

Süre: 100 dakika
Yönetmen: Xu Jinglei
Oyuncular: Xu Jinglei, Karen Mok, Stanley
Yapım: China Film Group Corporation DMG Entertainment Group
Jinsha Rüyası (Ficha de la película)
Bencil bir ortaokul öğrencisi olan Long'un hayatı küçük bir köpek sayesinde değişir. Zaman tünelinden geçerek 3.500 yıl öncesine; muhteşem Jinsha Krallığı'na bir yolculuk yapar. Jinsha olağanüstü güçlerle tehdit edilmektedir. Long ise krallığı kurtarabilecek tek şeyin sahibi olduğu yeşim taşlı mücevheri olduğunu öğrenir. Sonunda Jinsha halkı, Kutsal Fil ve Long cesaret ve sevgileri ile bir mucize oluşturur ve Krallığı kurtarmayı başarırlar. Long modern zamana geri döndüğünde artık eskiden olduğu kişi değildir; sorumluluğunun bil¬incinde iyi kalpli bir genç adama dönüşmüştür.

Süre: 90 dakika
Tür: Animasyon
Yönetmen: CHEN Deming
Yapım: Hangzhou Sheng Shi Long Tu Animation Production Co., Ltd
Okula Yürümek (Walking To School)
Wawa, Çin- YunNan'daki etnik azınlıklardan biri olan Lisu Li-Su Lisaw'lardan yedi yaşındaki bir oğlan çocuğudur. Hergün kızkardesi Naxiang ve arkadaşları "liusuo" yapmak zorundadır yani okula gitmek için çelik bir kablodan kayarak nehrin üzerinden karşıya geçmek... Wawa kızkardeşinin okula gitmesini kıskanmaktadır. Bir gün gizlice "liusuo'' ya¬parak tek başına nehri geçer ve her zaman hayran olduğu okulu görür. Ne yazık ki Naxiang 'liusuo'dan düşer ve ölür....Wawa o günden bu yana Lusio'dan dehşetle korkar.
İlk "Sevgi Köprüsü" hayatın her kesiminden gelen bağışlar sayesine başarıyla inşa edilir. Hayatında ilk kez Wawa, okula yüreyerek gidebilecektir.

Süre: 90 dak.
Yönetmen: Peng Jiahuang, Peng Chen
Oyuncular: Ding Jıalı Anamuling, Cao Xiwen
Yapım: Shenzhen New Classic Advertising Production Studio
Fedailer ve Suikastçiler (Bodyguards and Assassins)
1906'da Çin'deki tehlikeli duruma rağmen devrim lideri Sun Yat-sen, 13 taşra devrim temsilcisi ile buluşmak üzere Hong Kong'a gitmeye karar verir. Aynı zamanda Qing hükümeti Sun için bir suikast planlamaktadır. Bir devrimci olarak China Daily'nin başı olan Chen Shaobai, 24 saat Sun'ı korumakla görevlidir. Devrimin önemini ve kaçınılmazlığını tam olarak anlayamamışlarsa da bazı tüccarlar, genç zenginler, arabacılar, seyyar satıcılar ve diğerleri çeşitli sebeplerden bu koruma planının
içinde yer almaktadır.

Süre: 135 minutes
Yönetmen: Teddy Chan
Oyuncular: Donnie Yen , WANG Xueqi, HU Jun
Yapım: China Film Group Corporation Shanghai Media Group
Mei Lanfang
Mei Lanfang, bir Pekin Opera ustasıdır; kendi adıyla bilinen özgün bir tür yaratmıştır. Bu tür, icra eden sanatçının yumuşak ve güzel ses özelliği ile öne çıkar ve Qing Yi, Hua Dan ve Dao Ma Dan performans stillerinin bir birleşimidir. Mei Lanfang ününü neredeyse bir gecede; 10 yaşında sahneye ilk çıktığında kazanmıştır. 1930'ların sonunda, Mei Pekin Opera sanatını geliştirmek ve yeni bir seviyeye taşımak için çalışır. Mei'nin çabalarıyla Pekin Operası tüm dünyaca tanınmıştır. Büyük bir yurtsever olan Mei, Japonlara karşı verilen savaş sırasında dürüstlüğünün bir gereği olarak gösteri yapmayı bırakır. Aşk hayatı ise yaşadığı mutluluk ve üzüntüler nedeniyle iniş çıkışlarla doludur...

Süre: 145 dak.
Yönetmen: CHEN Kaige
Oyuncular: LEON, ZHANG Ziyi, SUN Honglei, CHEN Hong
Yapım: China Film Group Corporation Central International Entertainment Emperor Film
Mesajlar (The Message / Feng Sheng (2009)
1940 baharında, Çin Nasyonalist Partisinin eski başkan yardımcısı, Wang Jingwei, Japon Hükümeti ile bir uzlaşma yaparak Nanjing'de yeni bir "milli parti" kurar. Gizli kodların çevirisinde yetkin becerileri olan ve "Yaşlı Hayalet" olarak anılan Çin Kominist Partisi casusu, Kukla Hükümetin istihbarat merkezine sızmayı başarır. Beklenmedik bir şekilde Japon Karşıtı Kukla Devlet Planı için olan mesaj ortaya çıkar...bunun sonucunda Japon Kukla Hükümeti kendi İstihbarat merkezinden 5 şüpheliyi acımasız bir işkence ile esaret altına alır. Japonlar bu beşin içerisinde gerçek "Yaşlı Hayalet'i bulabilecekler mi? Bu beş içinden hangisi işkenceden canlı kurtulabilecek?

Süre: 118 dak.
Yönetmen: Chen Kuo-fu, Gao Qunshu
Oyuncular: Jue, Li Bingbing, Zhang Hanyu
Yapım: Huayi Bros. Media Group0 Yorum:

Konuyla ilgili düşüncelerinizi ekleyin↓

― Lütfen konuya yönelik yorum yapınız.
― Blog'a yönelik yorumlarınızı " Blog Yorumları " sayfasına bırakınız...
― Google Hesabı olmayanlar Yorumlama Biçiminden Adı / URL'yi veya ANONİM seçerek yorum yapabilir...

! Anladım Ki Anlamak Yetmiyor diyenler...

Yazıları

: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :... paylaşmak istedikleriniz varsa ...


Site içeriğine (M) ve konulara uygun olduğunu düşündüğünüz haberleri, görselleri, yazıları.. e-posta yoluyla bilgilerini yollayın paylaşalım.

.
..... Her şeyi değil, şeyleri paylaşan site ......